La Societé des cendres

4. srpna 2014 v 12:00 |  3. obvod
O továrním komíně, který ční nad čtvrtí Marais, jsem se tady už zmiňovala loni v článku o zahradě ve vnitrobloku, do které se vstupuje domem hned vedle komína. Komín patřil k továrně, založené v roce 1859 sdružením s názvem La Societé des Cendres (nad jehož smysluplným překladem jsem si dlouho lámala hlavu, dokud jsem nezjistila, že i v anglickém textu zůstává název nepřeložen, proto ho taky nechávám ve francouzštině). Společnost založili místní zlatníci, šperkaři a hodináři s cílem zužitkovat zbytky drahých kovů a prach, obsahující zlaté a stříbrné štěpiny, pocházející z jejich výroby. Tyto zbytky tady byly průmyslově spalovány, popel potom rozemílán, proséván a dále pročišťován a ze získaného materiálu byly znovu slévány zlaté cihly. V posledních letech před přesunutím výroby do jiných prostor na okraji města se továrna zabývala spíše jen zpracováním zubařského zlata a zubních protéz a po ukončení činnosti v roce 2002 továrna chátrala. V průběhu minulého roku byla zrekonstruována a přeměněna na ohromný obchod s oblečením - a my se do ní dnes spolu podíváme.Název společnosti i popis její činnosti zůstal na fasádě dodnes. Krátkým průjezdem se z ulice dostaneme na malý zastřešený dvorek a z něj vstoupíme do dnešního obchodu.


Japonské hadříky sice nic moc, zcela jistě nejsem jejich cílová skupina, ale ten prostor, kterým prostupuje starý cihlový komín, a ve kterém zůstala zachovaná stará kovová kostrukce a vestavěné galerie, je uchvacující.
Kromě komína byly zachovány v suterénu i staré pece a další pracovní nářadí. Mlýn na spodní fotce sloužil k rozemílání popela. Kromě toho je v suterénu k vidění i maketa původní továrny a krátký film o tom, jak zde probíhala výroba, včetně slévání zlatých cihel. V suterénu také můžeme vidět zachovaný kus původních hradeb, které postavil král Philippe Auguste ve 12. století. V těchto místech tehdy totiž končila Paříž.
A pokud by vás zajímalo, jak vypadala továrna ještě před dvěma lety před svou rekonstrukcí, můžet se podívat na mém oblíbeném blogu Paris-bise-art TADY a TADY.3. obvod, 39 rue des Francs Bourgeois
 


Komentáře

1 jana jana | E-mail | 5. srpna 2014 v 6:35 | Reagovat

Společnost na zpracování popela?

2 Paříž-pro-pokročilé Paříž-pro-pokročilé | 6. srpna 2014 v 0:05 | Reagovat

[1]:Jano, děkuji, to by byla jedna z možností, jen se mi žádná možnost nelíbila tak, abych ji  použila :-)

3 jana jana | E-mail | 6. srpna 2014 v 9:20 | Reagovat

Samozřejmě, ztrácí to jednoduchost a půvab původního označení. jen jsem si chtěla ujistit, že jsem pochopila smysl názvu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama