Vojenská přehlídka 14. července - Le défilé militaire du 14 juillet

16. července 2014 v 12:00 |  Události
Minule jsme tady viděli letadla, která tradičně zahajují vojenskou přehlídku na Champs Elysées při příležitosti francouzského státního svátku. Letos to bylo slavnostnější ještě o to, že současně s výročím Francouzské revoluce slavila Francie i 100. výročí zahájení 1. světové války.
Letos jsem tam sice nebyla, ale mám tady ještě další fotografie z loňska, kdy jsem obcházela zezadu Vítězný oblouk, kde se šikovaly jednotlivé jednotky před nástupem na přehlídku. Neuvidíte na nich vyrovnané řady vojáků na Champs Elysées, ale spíš přípravu na přehlídku a čekání.Vojáci tam čekali docela dlouho a celou tu dobu byli ti, kteří nestáli za zátarasy, obklopení lidmi, kteří se jich se zájmem vyptávali na spoustu podrobností. Nebyli to jen tatínci s malými kluky, zvědavými na zbraně, ale v podstatě všechny věkové skupiny. A to nemluvím o tom, že po vojenské přehlídce se tradičně v jednotlivých čtvrtích konají setkání a besedy vojáků s občany. Myslím, že to napomáhá dobrému vztahu lidí k vojákům a úctě a respektu k nim. Nedovedu si představit, že by ve Francii byl někdo schopný psát o vojácích podobné dehonestující kecy, jako jsme četli zrovna minulý týden u nás. Oni jsou na svoje vojáky, ale i na hasiče (kteří ve Francii patří pod vojsko), opravdu hrdí.

Zajímavé je taky to množství uniforem, které francouzské vojsko má. Nejsem sice zrovna odborník na české uniformy, třeba je má i naše armáda tak pestré, ale tady mě to hned uhodilo do očí. Akorát mi připadají zvláštní ty hedvábné šátečky k uniformě.


A ještě něco na závěr pro pány. Tahle mladá a hezká policistka tam sama řídila veškerý pohyb lidí, kterých tam za obloukem korzovala spousta.


 


Komentáře

1 Elisa Elisa | E-mail | Web | 27. července 2014 v 16:59 | Reagovat

C' est le défilé le plus important a Paris, n' est pas Hana?
Bisous et bon weekend
Elisa

2 Pavel Pavel | 29. července 2014 v 13:45 | Reagovat

hedvábné šátky začali používat francouzští piloti při první světové válce a to proto, že když hledali na obloze nepřátele kroutili hlavou všemi směry a často si rozedřeli krk o límec koženého kabátu, nevím jestli nyní maji fr. vojáci stejný duvod, ani bych se nedivil, protože maskáče nejsou vždy uplně příjemný materiál, ale pokud ne, tak je to aspoň hezká tradice :-)

3 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 3. srpna 2014 v 19:20 | Reagovat

[2]: Pavle, děkuji za vysvětlení, je to nakonec logické. Zdá se, že teď je to prostě součást uniformy, mají je v různých barvách u všech druhů uniforem, které jsem tam viděla. Je to nezvyklé, ale zřejmě opravdu praktické.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama