Institut arabského světa - Institut du Monde Arabe

5. července 2014 v 12:00 |  5. obvod
Institut arabského světa sídlí na nábřeží Seiny v krásné skleněné budově, kterou navrhl slavný francouzský architekt Jean Nouvel. Institut byl slavnostně otevřený v roce 1987 prezidentem Mitterrandem a řídí ho nadace, založená v roce 1980 Francií a dvaceti dvěma arabskými státy, které mají ve Francii zastoupení. Slouží jako kulturní centrum se stálou výstavou o arabské kultuře a kromě toho jsou zde pořádány krátkodobé výstavy, kurzy arabštiny a další akce.O nezvyklé fasádě, kterou Jean Nouvel navrhl ve tvaru arabských okenic - mušarabií, jsem tady už psala už několikrát. Okna jsou opatřena složitým systémem, složeným z lamel, uspořádaných kolem středových kruhových otvorů každého čtverce, který má podle intenzity světla automaticky nastavovat velikost otvoru. Bohužel je systém natolik komplikovaný, že už dávno nefunguje a otvory zůstávají, až na výjimky, otevřeny na maximum.


V Institutu v současné době probíhá zajímavá výstava o jedné z muslimských povinností, kterou je hadždž - pouť do Mekky. Pokud vás orient zajímá, nenechte si ji ujít.Pokud na výstavu nechcete jít, určitě si vyjeďte výtahem aspoň na střešní terasu (vstup zdarma), odkud je krásný (a zase jiný) výhled na město (fotografům doporučuji dopoledne, později už svítí slunce proti vám).Z proskleného výtahu je zajímavý průhled budovou, při kterém odhalíme všechny její nerezové a skleněné vnitřnosti. Po vystoupení z výtahu můžeme také podrobně zkoumat mechanismus oken (mě osobně fascinují a strávila jsem tam spoustu času).

Budova se skládá ze dvou částí, propojených prosklenými lávkami. Ta nejvyšší nás přivede rovnou na terasu, ze které vidíme především východní část Île de la Cité s katedrálou Notre Dame.


Úplně nejblíž k nám vidíme na mostě pont de Tournelle sochu sv. Genevieve, za ní v parčíku Square Jean XXIII bílou jehlu novogotické fontány, za Notre Dame vpravo potom úzkou zlatou špičku hodinové věže Conciergerie a těsně před ní kupoli Obchodního soudu. Po levé straně Notre Dame vykukuje růžek policejní prefektury a daleko za ní na obzoru věžáky v la Défense. Když se podíváme pozorně, uvidíme před nimi malý čtvereček Vítězného oblouku.
Nad střechami protějšího nábřeží vidíme za lešením na kostele St. Merri barevnou změť trubek Centre Pompidou. To nám zakrývá Montmartre, k jehož vrcholku se zvedají domy na obzoru po pravé straně.Sainte-Genevieve v popředí, za ní opět v parku novogotická fontána se sochou Panny Marie, o kousek dál Obchodní soud a Conciergerie. Vlevo od ní mezi střechami úzká ostrá špička Sainte-Chapelle.Zlatý Duch svobody na Červencovém sloupu na place de la Bastille a daleko vzadu (i když to tady tak daleko nevypadá) za 11. a 20. obvodem pařížská dvojčata Tours Mercuriales u Porte de BagnoletNa terase najdeme kavárnu, ze které můžeme u tradičního mátového čaje v klidu pozorovat okolí. Z ní se vstupuje také do této arabské restaurace. Kromě toho je zde nahoře ještě další, méně luxusní kavárna a v přízemí i literární kavárna.Shora můžeme pozorovat dění nejen v centru města, ale také na náměstíčku přímo před Institutem. Ačkoliv to vypadá, že u něj postavili nádraží, nenechte se zmýlit, ten vlak je součástí další zajímavé výstavy, která se jmenuje Byl jednou jeden... Orient Express.K vidění jsou tady původní vagóny Orient Expressu včetně lokomotivy. V jídelním voze funguje běžně restaurace. Nedokážu si představit, jak sem ten vlak dopravovali.Institut du Monde Arabe
5. obvod, 1 rue du Fossés Saint-Bernard / Place Mohammed V
Otevřeno (včetně vstupu na terasu) denně kromě pondělí od 10 do 18 hod, v pátek do 21.30 hod
o víkendu a ve svátky do 19 hod

Hadjdj
Výstava trvá do 17. srpna 2014, úterý až čtvrtek 9,30 - 19 hod, pátek 9,30 až 21.30 hod,
víkendy a svátky 9,30 - 20 hod
Vstupné 10,50 eur, do 16 let zdarma

Il était une fois l´Orient Express
Výstava trvá do 31. srpna 2014, otvírací doba a vstupné jako nahoře u výstavy Hadjdj


Jak se tam dostat: metro Cardinal Lemoin (linka 10) nebo Jussieu (linka 7 nebo 10)
 


Komentáře

1 Gabreta Gabreta | 5. července 2014 v 17:24 | Reagovat

Institut jsem viděla skoro nový v roce 90 a od té doby mě také fascinuje. Pokaždé nezapomenu zajít, vyjet až na terasu, udělat stokrát udělané fotky ( výhled je prostě úžasný ),  dát si mátový čaj, pokochat se okny ...a pak jít po nábřeží k Jardin des Plantes a zažít další kus pařížského dne :-). Jako bych tam byla, díky :-) ( bohužel sedím doma ;-( )

2 DanaV. DanaV. | E-mail | 5. července 2014 v 18:58 | Reagovat

Byli jsme zde letos, ale jen jsme obdivovali Orient Express. Škoda, že jsme nevěděli, že se dá jet nahoru. Musí to být krásný výhled. Takže příští rok!

3 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 6. července 2014 v 1:41 | Reagovat

[1]:Hanko,  přesně tak to taky dělám, ale většinou v obráceném sledu... chodím sem z Jardin des Plantes :-) Dnes jste tu byla se mnou a příště už to vyjde :-)

4 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 6. července 2014 v 1:42 | Reagovat

[2]: Dano, jasně, příští rok :-)

5 Ell-e Ell-e | E-mail | Web | 6. července 2014 v 12:49 | Reagovat

Ta budova je úžasná, když jsme kolem ní jeli, byl to poměrně zážitek. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama