Parc de Bagatelle

24. června 2014 v 12:00 |  Za okružním bulvárem
Park na západním konci Boulogneského lesíku je jedním z nejpůvabnějších parků v okolí Paříže (já vím, že to říkám o každém pařížském parku, ale tento je opravdu výjimečný). Vznikl v roce na místě polorozpadlého zámku ze začátku 18. století se zanedbaným panstvím, který zakoupil v roce 1775 hrabě d´Artois, bratr krále Ludvíka XVI. a budoucí král Karel X. Jeho švagrová, manželka Ludvíka XVI. Marie Antoinetta, se s ním vsadila o sto tisíc liver, že nedokáže vytvořit nový park do sta dnů. Stihl to ještě dříve. Stavba parku a nového zámku podle plánů, které vypracoval architekt François-Joseph Bélanger za jedinou noc, a na které pracovalo devět set dělníků, trvala pouhých 64 dnů.
Bélanger vytvořil podle tehdejší módy na více než 24 hektarech anglický park s čínskými prvky. Najdeme tu pagody, pavilóny, jezera s umělými skalami a jeskyněmi, vodní kaskády, dřevěné můstky a rozlehlé trávníky a lesíky s mnoha druhy stromů a keřů.
Po francouzské revoluci hrozil zámku i parku zánik, ale později byl znovu upraven, v roce 1835 byla postavena oranžerie, konírna a vytvořen čestný vstup s mříží. V roce 1870 byl přímo před zámkem postaven Trianon a vytvořeny dvě terasy se sochami.
Park se zámkem zakoupilo od dědiců posledního majitele město Paříž v roce 1904. V roce 1907 zde byla vytvořená růžová zahrada, která se zachovala dodnes, a ve které každoročně probíhá mezinárodní pěstitelská soutěž. Park je jedním ze čtyř míst, které spravuje Botanická zahrada města Paříže.
Právě kvůli růžím jsem návštěvu parku dlouho odkládala. Nikdy mi to nevycházelo na dobu, kdy kvetou, až konečně nedávno to vyšlo - i když upřímně, park je tak krásný a rozlehlý, že určitě stojí za návštěvu i mimo růžovou sezónu.
Hned za vchodem do parku leží velká květinová, bylinková a zeleninová zahrada se zahradnickým domkem, ve kterém je dnes kavárna a restaurace. Záhony jsou lemovány keři a nad cestičkami se vinou oblouky z popínavých růží a vistárií.


Samotný zámeček, postavený v palladiánském slohu, leží v severní části parku. Vstupuje se do něj po schodišti ze snížené terasy. Běžně není přístupný, ale konají se v něm čas od času výstavy, takže šance na prohlídku údajně nádherného interiéru tady je.Podél jedné z teras stojí Trianon. K terasám přivádí návštěvníky brána s prostranstvím, lemovaném do oblouku řadou soch z carrarského mramoru.


Bohužel celá severní část za zámkem byla v sobotu před třemi týdny nepřístupná. Na velké louce vedle zámku se totiž konal hudební festival a v obavách, aby návštěvníci tuto část parku s upravenou zahradou a jezírky nezničili, sem byl zakázaný vstup. Vše bylo zahrazené zábranami a červenobílými páskami a dalo docela práci vyfotit zámek aspoň tak, aby ty ohyzdné plechové bariéry nebyly vidět.
Aspoň mám důvod plánovat další návštěvu.Ten festival byl, mimochodem, děs. Celý park vibroval technem a protože jsem fesťákům už dávno odrostla, nezbylo než utíkat hodně daleko.Před hlukem a vlezlou hudbou naštěstí bylo kam utéct. Ve své střední části má park ohromné plochy, na kterých se dá piknikovat a odpočívat. Nebo jako pařížská blogerka, která chvilku neposedí, se dá bloumat parkem a objevovat další a další krásná zákoutí a celou tu romantickou rokokovou nádheru.
To už jsme se ale dostali až do jižní části parku, k oranžerii a do nádherné růžové zahrady, která si zaslouží samostatný příspěvek příště. Jen se k tomu těmi desítkami fotek nejrůznějších kultivarů růží musím prokousat.

Parc de Bagatelle
16. obvod, silnice ze Sèvres do Neuilly
Vstup zdarma
Otevřeno denně od 9,30 hod do 17,30 nebo 18,30 nebo 20,00 hod podle sezóny


Jak se tam dostat: metrem 1 do stanice Pont de Neuilly a potom autobusem 43 (po výstupu z metra je stanice za rohem na avenue de Madrid), výstup ve stanici Place de Bagatelle
 


Komentáře

1 Gabreta Gabreta | 24. června 2014 v 12:47 | Reagovat

Nádherné!

2 marie marie | E-mail | 25. června 2014 v 10:22 | Reagovat

Hano, další důvod k návratu.Dík.

3 Mirka Mirka | E-mail | 28. června 2014 v 18:31 | Reagovat

Asi příště nebudu vědět, kam se podívat dřív... jedna nádhera větší než druhá

4 Jitka Jitka | 14. září 2014 v 22:36 | Reagovat

Ahoj Hani, byla jsem v parku minulý čtvrtek a platí se tam již vstupné, 5,5 eura. Snad jen pro úplnost. Děkuji za inspiraci.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama