Monumenta 2014: Divné město - L´étrange cité

19. června 2014 v 16:00 |  Muzea a galerie
Od roku 2007 (s výjimkou loňského roku) se každoročně na jaře koná v nádherných a ohromných prostorách Grand Palais výstava, nazvaná Monumenta. Jak už říká název, jde o instalaci monumentálních uměleckých děl. V letošním roce dostala k dispozici prostor pod vysokou skleněnou kupolí ruská dvojice Ilya a Emilia Kabakov, kteří zde vytvořili dílo s názvem Divné město.Ilya Kabakov se narodil v roce 1933 v Dněpropetrovsku. Od 60. let minulého století je známý v celém světě díky svým výstavám, na kterých představoval všední život v Rusku. Jeho žena Emilia, narozená v roce 1945, vystudovala hudbu a španělskou literaturu. Od roku 1989 oba žijí v New Yorku a pracují společně. Jejich dílo, které představují v Grand Palais, je tvořeno bílými panely, připomínajícími město s úzkými uličkami, vysokými oblouky a vchody do sedmi rozlehlých prostor, ve kterých jsou umístěny expozice - divné expozice, stejně jako je divné celé to město.Vstup do města polozřícenou triumfální branou má být připomínkou pomíjivosti historických okamžiků


Na samém začátku města najdeme barevnou kupoli, rozsvěcující se různými barvami za zvuků podivné kosmické hudby. Má připomínat hudební teorii Alexandra Skrjabina, který zkoumal vztahy mezi zvukem a hudbou. Kupole ovšem není umístěná na výšku, ale na délku, a svým způsobem navazuje na skutečnou kupoli paláce, která se klene nad ní.
Jednotlivé prostory, do kterých nás zavede bludiště bílých uliček, vytvářejí tématicky zaměřená prostředí. Najdeme tady rekonstrukci dávného tibetského městečka, nebo tak zvané centrum kosmické energie, nebo také prostor s krásným portálem, kterým si může každý imaginárně vstoupit kam chce. Mně v celé té okolní atmosféře filozofické mystiky připadal nejvtipnější prostor, který nám ukazuje, jak se setkat s andělem. Je to jednoduché, stačí dostatečné velké lešení.


Na zdi potom najdeme další ilustrace a popisy na téma "Vstreča s angelom" (a opět s filozofickým přesahem, jak se stát morálně lepším a poznat sám sebe a bla bla bla).

Další dva prostory, světlý a tmavý, mají evokovat staré renesanční chrámy s napůl vybledlými a časem smazanými freskami. Ty jsou tady představovány částmi Ilyových maleb, inspirovaných impressionismem a Paulem Cézannem. Ta černá skvrna nad vstupem má připomínat místo, kde bývá v chrámech často zobrazovaný poslední soud.

Další prostor se jmenuje Prázdné muzeum, kde jsou obrazy nahrazeny světelnými skvrnami. Filozofické vysvětlení pomíjím, stačilo mi, že je to jediné místo, kde se dalo posadit a chvíli poslouchat Bachovu hudbu.
Za návštěvu výstava určitě stojí, i když není tak prvoplánově ohromující, jako byly v roce 2011 bubliny Anishe Kapoora (lze vidět na krásných fotkách TADY) nebo v roce 2012 barevné kruhy Daniela Burena (ano, toho, co je autorem pruhovaných sloupků na nádvoří Palais Royal. Jeho Monumentu najdete TADY.)
Rozhodně je to možnost (bohužel už jen několika dnů) podívat se dovnitř Grand Palais, který bývá otevřený jen při podobných akcích a jinak není běžně přístupný. My si ho tady blíže prohlédneme příště.

Monumenta 2014
Výstava trvá do 22. června 2014
otevřeno čtvrtek, pátek a sobota od 10 do 24 hod
neděle od 10 do 19 hod

Grand Palais
8. obvod, avenue W. Churchill


Jak se tam dostat: metro 1 nebo 13 (Champs Elysées Clémenceau) - no a nebo pěšky, je to pár kroků od Champs Elysées 


Komentáře

1 Ell-e Ell-e | E-mail | Web | 19. června 2014 v 16:56 | Reagovat

Tak.. jsem přesvědčená, že tam by se mi tuze líbilo, vypadá to super!

2 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 20. června 2014 v 2:16 | Reagovat

[1]:Taky jsem o tom přesvědčená :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama