Rue du Trésor

20. května 2014 v 12:00 |  4. obvod
Z rue Vieille du Temple vybíhá v její první polovině poblíž rue de Rivoli uzounká slepá ulička, vroubená starými obchody a restauracemi. Je plná zeleně a přitáhne pohled turisty od prvního okamžiku.


Ulička byla postavená celá naráz na konci 19. století na místě paláce Hôtel del l´Effiat - Le Peletier. Dům se dvorem a zahradou, pocházející ze středověku, prošel během století mnoha úpravami a často měnil majitele, až se z něj v 19. století stal nájemní dům s padesáti nájemníky a několika obchody a dílnami. Poslední majitel, kterým byla tzv. pozemková společnost (dnes bychom řekli developerská), ho v roce 1882 nechal zbourat, rozparceloval rozlehlý pozemek a s ohledem na jeho velikost nechal vystavět tuto uličku s osmi domy na každé straně (aby se tam vešlo víc domů a tím i víc plochy, na které se dalo vydělat, samozřejmě. A pak že jsou jen dnešní developeři bezohlední).
Basreliéfy z fasády původního paláce jsou dnes umístěny v Louvru, jeho fotografie těsně před zbouráním najdeme zase v Musée Carnavalet nebo v Historické knihovně.
Slovo "trésor" - poklad - v názvu uličky pochází od skutečného pokladu, který byl nalezený při bourání paláce - šlo o velký hrnec, zakopaný v zahradě, který byl naplněný mincemi z doby Karla V. a Jana II.Uličku uzavírá mohutná zeď se zabudovanou starou fontánou, která místu dodává na malebnosti. Když se podrobně podíváte na fotografii, uvidíte ve výšce ve zdi zakrytý otvor - tam si před časem nájemník domu za zdí z ničeho nic proboural okno, které navíc opatřil mřížemi, které silně připomínaly vězeňské okénko (přesvědčit se o tom můžete TADY). Pod tlakem úřadů a hlavně památkářů ho musel zakrýt, ale k zazdění ho zatím nikdo ještě nepřinutil. (Možná to bude nějaký kolega toho člověka z Prahy, o kterém jsem před pár lety četla, že si stejným způsobem proboural okno do Vrtbovské zahrady).
Dvířky po pravé straně fontány se dá údajně projít do zadní rue des Écouffes, píšu údajně, protože jsem ta dvířka ještě ani jednou nenašla otevřená.


Jak se tam dostat: metro Hôtel de Ville (linka 1 a 11) nebo Saint-Paul (linka 1)

 


Komentáře

1 Gabreta Gabreta | E-mail | 20. května 2014 v 12:06 | Reagovat

Kouzelná ulička. Tady v těch místech se najde mnoho malebných zákoutí, která ani velkoměsto nepřipomínají a na fotkách to vypadá jako někde ze vsi :-). Já už se táááák těším :-)

2 Olga Suchomelová Olga Suchomelová | E-mail | 20. května 2014 v 17:46 | Reagovat

Ano, souhlasím, je to náramně půvabné místo...A děkuji autorce za to, že nám, kteří se teprve na další návštěvu Paříže připravují i těší, ukázala další z pařížských skrytých krás!
O.

3 Schmetti Schmetti | E-mail | Web | 20. května 2014 v 21:43 | Reagovat

Nádherné, opravdu úchvatné místo. Tak ráda bych tam trávila čas. Na prozkoumání a užití si Paříže nelze mít pár dnů :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama