Čtvrť la Mouzaïa - Le quartier de la Mouzaïa

24. května 2014 v 12:00 |  19. obvod
Dnes se opět vydáme na východ města do 19. obvodu, kde za parkem Buttes-Chaumont leží malá malebná čtvrť, poskládaná z krátkých úzkých uliček s nízkými domky, obklopenými zelení a často i nejroztodivnějšími předměty, kterými si jejich majitelé své domy vyzdobili.
Domky byly postaveny na konci 19. století jako kolonie pro dělníky, kteří pracovali v blízkých sádrovcových lomech. Sádrovec z těchto lomů byl velmi kvalitní, používal se nejen na výrobu sádry, ale i ve stavebnictví a částečně se vyvážel do zahraničí - dokonce se traduje, že byl použit i na stavbu Bílého domu ve Washingtonu (z toho důvodu se okolní čtvrti říká Amerika).Srdcem čtvrti je malé venkovsky vyhlížející náměstíčko place de Rhin et Danube (dodatek 25.5. - Jean-Paul D., autor skvělého pařížského blogu Paris-bise-art, mi dolů do komentářů připsal vysvětlení, proč Rhin et Danube. Byl to název 1. francouzské armády, vytvořené v roce 1943 v Africe, která se později vylodila v Marseille, postupovala Francií a došla až do Německa do oblasti mezi Rýnem a Dunajem. Právě podle ní je náměstí pojmenvané.) se stanicí metra Danube. Z náměstí se na západ k městu rozbíhají tři ulice, které jsou navzájem kolmo propojené uličkami. Znala jsem je už dávno, ale loni v létě jsem se sem vypravila s předsevzetím, že je projdu všechny jednu za druhou. Strávila jsem tady celý krásný sluneční den, ale předsevzetí jsem splnila.Uprostřed náměstí někam pospíchá dívka se snopem obilí pod paží. Nevím, jestli v češtině existuje slovo "žnečka" (od slova žnec), ale přesně tak se socha Léona Deschampse jmenuje.Na náměstí najdeme také dvě kavárny. Toto je ta moje. Ta druhá je taky pěkná, jen je příliš vystavená slunci, a protože je malinká, bývá často úplně obsazená.

Když se vydáme po rue du Général Brunet - jedné z ulic, vycházejících z náměstí - narazíme brzy na pevně uzavřenou bránu, která nás sice dál do uličky nepustí, ale přes kterou se můžeme aspoň podívat na tento bukolicky malebný kousek čtvrtiNa rozdíl od této nepřístupné uličky jsou ty ostatní otevřené, takže za chvíli nebudeme vědět co dřív, jestli jít vpravo nebo vlevo, nahoru nebo dolů. Do těch nejhezčích uliček se budeme dívat postupně někdy příště, dnes si jen vychutnáme celkovou atmosféru.

Pokud říkám, že place de Rhin et Danube je srdcem čtvrti, tak její páteří je rue de Mouzaïa, která dostala jméno podle alžírského kopce, u kterého se odehrála jedna z epizod francouzské koloniální války v roce 1840, a která dala jméno celé čtvrti. Ulice je lemovaná vysokými platany, zajímavými domy, sem tam kavárnou, a vládne v ní klid.

Typická ulička čtvrti, které jsou tady označovány jako "villa". Jsou většinou pojmenovány po francouzských prezidentech nebo po básnících, spisovatelích a malířích (najdeme tu například Monetovu, Verlainovu nebo Rimbaudovu ulici). Uličky mají přesně to, co máme na Paříži tak rádi - malebné branky, porostlé pnoucími růžemi, které vedou do předzahrádky jako dlaň, zídky z vyskládaných kamenů nebo starých omšelých cihel, na kterých se vyhřívají tlusté kočky, tepané mříže, hrozny květů vistárie, oprýskané dřevěné okenice, vysoké staré lampy a neprostupné zelené keře, za kterými občas jen tušíme domečky jako pro panenku, s barevnou fasádou, kamennými schůdky, vyřezávanými vstupními dveřmi a okny plnými květináčů. Zkrátka ráj na zemi.

V dolní části rue de Mouzaïa se nad nízkými domky tyčí hranatá cihlová věž místního kostela sv. Františka z Assisi a přesně v něm se zastavíme příště.


Jak se tam dostat: metro Danube (linka 7bis)


 


Komentáře

1 Olga Suchomelová Olga Suchomelová | E-mail | 24. května 2014 v 12:23 | Reagovat

Díky, to je zase nádherné vyprávění, zejména v tom dnešním poněkud nevlídném sobotním popoledni...Domky jsou okouzlující, některé mi připadají přímo úchvatné.
A do té kavárničky bych si náramně ráda zašla na šálek kávy, samozřejmě zvolna vychutnávané... :-)

2 Elisa Elisa | E-mail | Web | 24. května 2014 v 14:53 | Reagovat

Encore une fois une promenade extraordinaire. Quel quartier tellement beau Hana
Bisous
Bon weekend
Elisa

3 JPD JPD | E-mail | Web | 24. května 2014 v 18:21 | Reagovat

(neptejte se mě, proč právě Rýn a Dunaj)

"Rhin et Danube" est le surnom de la 1° armée française, placée sous le commandement du général de Lattre de Tassigny, qui avait été formée en 1943 en Afrique du Nord. Réunissant des FFL (Forces Françaises Libres) et des soldats issus des colonies d'Afrique, elle débarquera en Provence en novembre 1944.
Remontant de Marseille vers le nord, cette armée forte de 260000 hommes s'illustrera dans les Vosges, en Alsace puis dans le sud de l'Allemagne où elle fera 250000 prisonniers.
Le terrain de ces exploits -le Bade-Wurtemberg et le sud de la Bavière s'étendait entre les deux fleuves qui donneront son surnom à cette armée: Rhin et Danube.

4 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 26. května 2014 v 0:42 | Reagovat

[1]: Olgo, co není, může být příště :-)

5 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 26. května 2014 v 0:44 | Reagovat

[2]: Merci, Elisa. Le quartirer est un peu lointain mais il vaut absolument le détour!

6 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 26. května 2014 v 0:46 | Reagovat

[3]: Merci, Jean-Paul, pour cette explication. Je ne le savais pas et c´est déjà corrigè dans l'article. Mais vous savez vraiment tout :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama