V židovské čtvrti - Dans le quartier juif

29. dubna 2014 v 12:00 |  4. obvod
Židovská komunita sídlí v Paříži tradičně ve čtvrti Marais. Židé se tady, tehdy těsně za městskými hradbami, usídlili už před šesti sty lety poté, co byli vyhnáni z města. Uzavřená komunita v průběhu století stále rostla a posilovala svoje zvyky a životní styl. K původním obyvatelům se přidávali židovští přistěhovalci z Afriky a především z východní Evropy, hlavně z Polska. Na některých místech této židovské čtvrti, kterou její obyvatelé nazývají "pletzl", což prý v jidiš znamená "ghetto", můžete dodnes potkat muže v černých kaftanech a s dlouhými zakroucenými pejzy (i když se zdá, že je jich čím dál míň), můžete se najíst v pravé košer restauraci a koupit si pečivo v židovské pekárně (kde se vám může stát, že vám na francouzštinu se slovanským přízvukem odpoví rovnou polsky). V okolí najdete i dvě nejvýznamnější synagogy, jednu v rue des Rosiers 25 a secesní v rue Pavée 10, a několik modliteben. Pokud sem přijdete v říjnu během židovského svátku stánků Sukot, můžete najít některý ze stánků přímo na ulici (například před modlitebnou v rue des Ecouffes, kolmé na rue des Rosiers).


Jedna část rue des Rosiers je dnes pěší zóna a stává se spíše turistickou oblastí, uvedenou v průvodcích. Na místní život to má negativní vliv, protože mizí tradiční obchody nebo holičství a místo nich sem přicházejí krámy s oblečením nebo cetkami, které nemají s židovskou tradicí nic společného. Naštěstí zde ještě zůstávají židovské restaurace a pekařství (ve kterých najdete dokonce i pečivo s mákem, který jinak Francouzi nepoužívají a považují ho málem za drogu).


Jak je vidět, židovsko-francouzký štrůdl vypadá úplně jinak, než ten nášTradiční svícny - menory v jednom z obchodů s uměleckými předměty a knihami na rue des RosiersJeden z vystavených obrazů, který se mi líbil. Mojžíš olympionik?
Židovsko-polské lahůdkářství, ve kterém stojí v regálech, kromě tradičních krakovských košer uzenin a spousty dalšího zboží, i Vodka Wyborowa nebo Zubrowka


Pekařství ve výloze s menorou...... i s osvědčením košer, vystaveným rabínem ortodoxní židovské komunityVe vyhlášené restauraci Jo Goldenberg došlo v roce 1982 k bombovému atentátu. V době oběda do restaurace vnikla skupinka mužů, později odhalených jako teroristé z organizace Fatah, kteří dovnitř vhodili granát a při útěku čtvrtí stříleli bezhlavě kolem sebe. Zemřelo šest lidí a dvacet dva jich bylo zraněno. Při dalším vyšetřování bylo zjištěno, že dva z teroristů byli Němci, neonacisté (a jeden z nich bývalý člen Stasi), vycvičení v palestinské OOP.
Restaurace zůstala dlouho prázdná, až v roce 2010 v ní byla otevřena prodejna s oblečením (ale aspoň zachovali původní fasádu i červené markýzy. Na zdi je umístěná pamětní deska.Pokud máte rádi falafel, nesmíte vynechat toto rychlé občerstvení


"Žalmová" kavárna přímo na pěší zóně rue des RosiersSecesní synagogu v rue Pavée jsme už jednou viděliPřímo naproti synagoze. V poslední době mi připadá, že tradiční jarmulky ve čtvrti čím dál více ubývají a místo původních obyvatel je zde stále víc turistů. Při mé poslední procházce v této čtvrti jsem první jarmulku uviděla až při svém odchodu.


4. obvod, rue des Rosiers a okolí


Jak se tam dostat: metro Saint-Paul (linka 1)


 


Komentáře

1 Elisa Elisa | E-mail | Web | 29. dubna 2014 v 12:35 | Reagovat

J´adore! Je visite toujours CETTE boulangerie!
Bonne semaine Hana!

2 Gabreta Gabreta | 29. dubna 2014 v 14:38 | Reagovat

Ale i tak se tady ráda procházím, čichám vůni  falafelu, pačiva... a takovou tu zvláštní směs skoro zatuchliny, rostlin, prachu, uzenin...nevím jak to popsat, ale Marais mi prostě voní :-) .

3 Paříž-pro-pokročilé Paříž-pro-pokročilé | 1. května 2014 v 14:58 | Reagovat

[1]: Merci, Elisa, peut-être un jour, on y  si rencontrera :-)

4 Paříž-pro-pokročilé Paříž-pro-pokročilé | 1. května 2014 v 14:59 | Reagovat

[2]: Mně taky, Hanko, a musím tam pokaždé, když jsem v Paříží :-)

5 Pavel Pavel | Web | 14. května 2014 v 20:39 | Reagovat

Krásné fotky, ta atmosféra je tam vždycky cítit :-)

6 Paříž-pro-pokročilé Paříž-pro-pokročilé | 16. května 2014 v 0:23 | Reagovat

[5]: Dekuji :-) Ano, i kdyz je to dnes tak turisticka ctvrt, porad jeste tu puvodni atmosferu ma.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama