Kostel - Église Saint-Denys-de-Saint-Sacrement

9. dubna 2014 v 12:00 |  3. obvod
Ve východní části 3. obvodu mezi Place de la République a Place de la Bastille najdeme velký kostel, zasvěcený prvnímu pařížskému biskupovi a mučedníkovi sv. Divišovi (jehož jméno je v názvu uvedeno s původním starým pravopisem s y). Byl postavený v letech 1826 až 1832 podle návrhu architekta Étienna Hippolyta Godda na místě benediktýnského kláštera Nejsvětější svátosti (jehož část názvu byla přiřazená ke jménu sv. Diviše).
Kostel je postavený v neoklasicistním slohu, typickém pro dobu svého vzniku.Na průčelí můžeme vidět čtyři jónské sloupy, které nesou frojúhelníkový fronton s basreliéfem. V nikách po obou stranách vchodu jsou umístěny sochy sv. Petra a sv. Pavla.Basreliéf vytvořil sochař Jean-Jacques Fauchères. Vidíme na něm zobrazení tří náboženských ctností - uprostřed Víra s kalichem a hostií (a tedy Nejsvětější svátostí, jak říká název kostela), vlevo Naději s kotvou a tabulkou s nejposvátnější židovskou modlitbou Šema Jisra´el, a vpravo Láska, ochraňující dítě a vztahující hořící srdce ke knize s oslavou lásky sv. Pavla.


Trojlodní kostel je členěný dvěma řadami jónských sloupů. V kněžišti, které má tvar apsidy, je vymalována monochromní freska (grisaille) od Abela de Pujola, která vytváří dojem reliéfu. V kopuli potom vidíme zobrazení svatých s Bohem uprostřed.


Hlavním důvodem, proč nás kostel zajímá a proč jsme se sem vydali, je ovšem tento obraz. Namaloval ho v roce 1844 za pouhých 17 dnů Eugène Delacroix a představuje Snímání z kříže (Pietu). Obraz najdete v první kapli vpravo (zasvěcené sv. Jenovéfě, patronce Paříže).V kostele je ještě celá řada dalších zajímavých obrazů, soch a náboženských předmětů a pokud budete v této části města, určitě stojí za návštěvu. Koneckonců, v okolí je spousta dalších zajímavostí.
3. obvod, 68 bis rue de Turenne

Jak se tam dostat: metro St. Sébastien Froissart (linka 8)
 


Komentáře

1 Olga Suchomelová Olga Suchomelová | E-mail | 9. dubna 2014 v 13:32 | Reagovat

Nádherné místo! Opět děkuji za skvělou inspiraci... :-)
O.

2 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 9. dubna 2014 v 22:58 | Reagovat

[1]:A já opět děkuji za milý komentář :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama