Le Palais du Commerce

16. března 2014 v 12:00 |  10. obvod
Dnes vás pozvu na procházku do živé rue du Faubourg du Temple na severovýchodě města, která tvoří hranici mezi 10. a 11. obvodem a vede z place de la République do dříve chudé dělnické čtvrti, která si svůj tak trochu ošuntělý charakter zachovala dodnes. Ulice, která vznikla v místě staré cesty, vedoucí od bran Paříže do vesnice Belleville, získala svůj název už v 16. století jako pokračování rue du Temple, která vedla k dnes už dávno zaniklému pařížskému Templu, dávnému sídlu řádu templářů.Dnes tu najdeme různé lidové kavárny a restaurace s nejrůznějšími světovými kuchyněmi, zajímavé noční kluby, malé obchůdky s potravinami a také podivné krámky, prodávající elektroniku a mobily kdovíjakého původu, před kterými postávají snědí mladíci v černých kožených bundách, africká kadeřnictví, obchody s asijskými cetkami a spoustu dalších míst, která mohou přitáhnout vaši pozornost.
My se dnes podíváme na jednu zajímavost, která dosvědčuje dřívější mondénní život této čtvrti - le Palais du Commerce nebyl jen tak obyčejným obchodním domem, ale prosklenou nákupní galerií s padesátkou vybraných obchodů, postavenou v letech 1923 - 24 ve stylu art déco. Je zapsaná na seznamu památek a po rekonstrukci získala zpět část svého dávno ztraceného půvabu.

Temným průchodem kolem obchodů a vstupu do podzemí, o kterém bude ještě řeč, se dostaneme na konec přízemní pasáže, kde uvidíme úzké dvojramenné kovové schodiště a pokud budeme mít štěstí (ve všední dny v pracovní době), bude mříž, která k němu vede, odemknutá.


Po schodech se vydáme do prvního patra a přitom můžeme obdivovat jednu z nádherných vitráží, které přivádějí do pasáže světlo (a zároveň brání pohledu do zadních dvorků za domem)

Ve dvou patrech nad sebou jsou zde vyrovnány dřevěné výklady bývalých krámků, ve kterých dnes sídlí nejrůznější kanceláře, architektonická studia a ateliéry. Člověk si ale lehce představí dámy v úzkých sukních a s malými kloboučky z 30. let, jak si tady vybírají prádlo, šperky nebo nové střevíčky.


Vitráž mezi prvním a druhým patrem je taky úchvatná. Za povšimnutí stojí i výzdoba nad obloukem, vedoucím do ulice, nebo původní kovové zábradlí s rostlinnými motivy.


Z malé terásky, ze které je dobře vidět do ulice, můžeme obdivovat nárožní obchod ze skleněných cihel, ale také si můžeme všimnout poutače na noční klub La Java, který sídlí v přízemí. Dnes je to obyčejný módní klub s koncerty a diskotékami, ale od svého otevření až do roku 1940 to bylo místo, které navštěvovaly známé a slavné osobnosti a kde vystupovali neméně slavní zpěváci, jako byla Edith Piaf nebo Maurice Chevalier.
Klub byl pojmenován po druhu tance, který byl v té době velmi populární a na jehož rytmus vznikaly mnohé písně. Třeba tato, kterou zpívala Edith Piaf.


10. obvod, 105 rue du Faubourg du Temple

Jak se tam dostat: metro Belleville (linka 2 a 11) nebo Goncourt (linka 11)


 


Komentáře

1 Elisa Elisa | E-mail | Web | 18. března 2014 v 10:52 | Reagovat

Salut Hana,
Tu me fais toujours découvrir des endroits nouveaux.
Ici, j´aime bien ces couloirs encadrés pour ces vitraux magnifiques!
Bisous

2 Paříž-pro-pokročilé Paříž-pro-pokročilé | 18. března 2014 v 22:48 | Reagovat

[1]:Merci, Elisa, quel plaisir de trouver des endroits que tu ne connais pas encore :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama