Zimní procházka v 19. obvodu - Balade d´hiver dans le 19ème

13. února 2014 v 12:00 |  19. obvod
Moje pařížská kamarádka Irena je stejně jako já blázen do pařížských dvorků, zapomenutých koutů a taky do street artu. Naše mailové výměny fotografií a tipů na objevená zajímavá místa neberou konce, i když je jasné, že za ní zaostávám o všechny ty roky, kdy ona žije v Paříži, a že její znalosti města nikdy nedoženu (ale dělám co můžu).
Díky ní jsem lépe poznala především 19. a 20. obvod, které jsou tady možná těmi nejautentičtějšími a turisty nezkaženými čtvrťmi. Při mé poslední cestě mi připravila procházku po místech, která už jsem částečně znala, ale taky dva alternativně umělecké objevy, na které bych sama nikdy nepřišla. Dnes vám ukážu jeden a příště ten druhý.Začaly jsme v parku Buttes-Chaumont, který v tom teplém zimním odpoledni vypadal jako by už každou chvíli muselo přijít jaro


Rosa Bonheur je jednou z několika restaurací, které v parku najdeme. Je údajně pojata jako typická guinguette, lidová tančírna, kterých tady na východě města bývala v 19. století spousta. Nemám ověřeno, připadá mi to spíš jako trochu nóbl lokál, ale příležitostně vyzkouším a dám vědět.Všimněte si toho harmonikáře vpravo. Hrál na cestičce, po které chodilo jen málo lidí, takže jeho šance na výdělek byly mizivé, to mu všem v hraní vůbec nebránilo. Běžci, kteří se tudy proháněli, se ani neobtěžovali zastavit. Mimochodem, ti běžci. Pořád mě fascinuje, kolik jich v pařížských parcích je, bez ohledu na denní dobu nebo roční období.Když vyběhli i zpod viaduktu, vedoucího nad nepoužívanou železniční tratí, která na východě města vede kus pod zemí a tady, těsně u parku, se na chvíli objevuje na povrchu, aby se opět zanořila a objevila znovu až u hřbitova Père Lachaise, bylo to i na mě moc. No šli byste běhat na takové místo?O kousek výš směrem k parku La Villette, kde trať ještě vede nad zemí na obloucích viaduktu, schovaných na novou zdí, leží první cíl naší cesty. Zeď je totiž v délce několika desítek metrů pokryta graffiti, které tuto poměrně šedivou ulici rozjasňují. Jejich autorem je umělec, který si říká Da Cruz.


Indické krasavice a indičtí sloni na zdi se přesně hodili ke skupince, která vedle nich čekala na autobusové zastávce...Umělci se tady rozmáchli tak doširoka, že zahrnuli i poštovní schránkuUlici doplňují i okna na protější straně, která jako by spadla s palety Mondrianovi

Naše cesta potom vedla přes most nad kanálem l´Ourcq až k parku La Villette, podél jeho kraje zpět do starých uliček, kde jsme obdivovaly staré dvorky a chodby s malovanými dlaždicemi a přes krásnou romantickou čtvrť La Mouzaïa, kde jsem opět neodolala a fotila ji, přestože odtud mám už stovky fotek, kterými se pro blog pořád nedokážu prokousat.


Jak se tam dostat: pro cestu v našich stopách metro Buttes Chaumont nebo Botzaris (linka 7bis), ale i Laumière nebo Ourcq (linka 5)
 


Komentáře

1 Gabreta Gabreta | 13. února 2014 v 12:47 | Reagovat

Super!

2 Irena Irena | 13. února 2014 v 21:45 | Reagovat

Naopak, já trapně zaostávám za Tvými znalostmi, Tvůj blog mě nepřestává inspirovat.

3 Paříž-pro-pokročilé Paříž-pro-pokročilé | 13. února 2014 v 22:42 | Reagovat

[1]:Hano, díky :-)

4 Paříž-pro-pokročilé Paříž-pro-pokročilé | 13. února 2014 v 22:43 | Reagovat

[2]: Ireno, díky, ale já vím svoje :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama