Place de la Nation

17. února 2014 v 12:00 |  11. obvod
Dnes se podíváme na velké kruhové náměstí ve východní části Paříže, ze kterého hvězdicově vybíhá dvanáct ulic a nad kterým se tyčí dva vysoké sloupy. Přímo přes náměstí, které má pozoruhodnou historii, prochází hranice mezi 11. a 12. obvodem.
Náměstí vzniklo v druhé polovině 17. století z rozsáhlého opuštěného prostranství poblíž pařížských hradeb, v jejichž okolí se nacházely jen zahrady, vinice a sem tam nějaký ten klášter. Právě toto prostranství bylo zvoleno za místo slavnostního uvítání krále Ludvíka XIV., který se vracel do Paříže poté, co si 9. června 1660 vzal za manželku svoji sestřenici, španělskou infantku Marii Terezu Habsburskou. Svatba se konala ve francouzském městečku Saint-Jean-de-Luz poblíž španělských hranic a královští novomanželé byli slavnostně uvítáni u bran Paříže 26. srpna 1660 na vyzdobeném náměstí, v jehož středu byl umístěný velký trůn. Na počest této události bylo takto vzniklé náměstí pojmenováno place du Trône, náměstí Trůnu.
U brány v hradbách zde byly později postaveny dva pavilony pro výběrčí cla ze zboží, dováženého do Paříže, k nimž v roce 1787 přibyly i dva vysoké sloupy.
Oba pavilony stojí na náměstí dodnes, stejně jako 26 metrů sloupy, na jejichž vrcholky byly v roce 1845 přidány čtyřmetrové sochy - na jednom stojí král Ludvík Svatý, na druhém Filip August.Po Francouzské revoluci bylo náměstí přejmenováno na place du Tr
ône Renversé, náměstí Svrženého trůnu, a do jeho jižní části byla z place de la Concorde přemístěna gilotina. Za čtyřicet tři dny, kdy tady stála, jí bylo popraveno více než tisíc tři sta lidí (30 denně!), jejichž těla byla odvážena do hromadných hrobů na blízkém hřbitově Picpus.
Po roce 1841 bylo rozhodnuto o novém vybavení náměstí, v jehož středu měl stát vítězný oblouk, jako protiváha vítězného oblouku Étoile, nikdy však nebyl postaven ani přesto, že na náměstí byla vytvořena jeho maketa ze dřeva a sádry. Realizována nebyla ani myšlenka, že sem bude umístěna fontána s obřím slonem, která byla původně navržená na place de la Bastille.
Od roku 1880 má náměstí dnešní jméno.Ve středu náměstí byla nakonec až v roce 1889, při příležitosti stého výročí revoluce, umístěna socha s názvem Triumf republiky, kterou vytvořil sochař Jules Dalou (a jehož návrh byl původně určený do soutěže pro sochu na place de la République, v níž skončil na druhém místě). Socha stála až do roku 1941 v kašně, v níž chrlili vodu bronzoví aligátoři, kteří byli v této válečné době z příkazu vichystické vlády spolu s mnoha dalšími sochami odvezeni, roztaveni a získaný kov byl věnován německým okupantům na zbraně.

Dnes je náměstí rušnou křižovatkou s hustým provozem, pod kterou duní několik linek metra. Pokud sem přijdete v sobotu dopoledne, najdete v jeho východní části přímo pod sloupy barevné a veselé tržiště.
Koňské maso. U nás skandál, ve Francii běžná věc pro labužníky.


Na náměstí se tradičně až do roku 1965 konaly velké poutě, nazývané Perníková pouť. Jejich tradici tady teď zachraňuje aspoň kolotoč, Pařížané ale o pouť nepřišli úplně, byla jen se všemi kolotoči, střelnicemi, cukrovou vatou a ostatními stánky přesunuta na kraj parku Vincennes na tzv. Pelouse de Reuilly. Tu příští tam najdete od 29. března do 25. května 2014, denně od 12 hod.

Jak se tam dostat: metro Nation (linka 1, 2 a 9), RER A


 


Komentáře

1 Elisa Elisa | E-mail | Web | 19. února 2014 v 12:37 | Reagovat

Bonjour Hana,
C´est monumentale en fait.
Et s´il y a un marché... j´adore!
Bisous
Elisa

2 Paříž-pro-pokročilé Paříž-pro-pokročilé | 19. února 2014 v 21:00 | Reagovat

[1]: Elisa, alors la prochaine fois quand on se croise à Paris on va visiter un marché ensemble!

3 Dana V. Dana V. | 19. července 2015 v 20:24 | Reagovat

Dobrý den, Hano, při letošní návštěvě Paříže jsme tu bydleli a přemýšleli jsme proč ulice trůnů a ty sloupy. Měla jsem si najít Váš příspěvek, tak aspoň dodatečně. Děkuji Dana

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama