Muzeum keramiky - Cité de la Céramique

26. února 2014 v 12:00 |  Muzea a galerie
O historii manufaktury na porcelán, postavené v roce 1756, při které bylo v 19. století vytvořeno muzeum, jsem psala TADY už v září loňského roku, takže je zbytečné se opakovat. Zajímavé je, že manufaktura funguje dodnes, jak v původních, tak i v později přistavených výrobních halách.Muzeum organizuje každý den odpoledne i návštěvy výrobních prostor a ateliérů, v případě zájmu je nutno se objednat předem, další informace TADY. Pokud se do dílen nevydáme, můžeme si aspoň bočního pohledu i z nadhledu z okna muzea udělat aspoň představu, jak celý areál vypadá.


Na obrázku vidíme jen pravé křídlo budovy, to levé je celé pod lešením. Přímo před námi je hala s vypalovacími pecemi, kolem dokola ji obkružují výrobní dílny. Moderní hala v červenou střechou za ní je mlýn k mletí keramické hlíny. Vpravo nahoře se zvedá svah parku Saint-Cloud, ta bílá budova, která prosvítá v pravém rohu mezi větvemi, je Mezinárodní úřad pro míry a váhy.Expozice je skutečně impozantní. Jsou na ní vystaveny ty nejcennější části sbírek, od prvních keramických nádob, pocházejících z vykopávek v Řecku, v Egyptě nebo například v Americe, prakticky přes všechna století a přes všechny slohy, styly a módní vlny. Nejvíce je zde, pochopitelně, keramického nádobí - talíře, vázy, džbány a mísy, ale najdeme tady také sošky, reliéfy nebo keramické obklady a dlaždice. Expozice je hodně bohatá, je rozložená chronologicky na dvě patra, ale pokud člověk zrovna nestuduje každý jednotlivý talíř, za dvě hodiny máte hotovo.Nahá bohyně, Kypr, 1600 let př. n. l.Džbán, Egypt v římské době, 16.-1. století let př. n.l.Váza z předkolumbijské Ameriky - začátek 16. stoletíDžbán, Egypt, 7. - 8. století př. n. l.Džbán s drakem, Korea, 18. stoletíDžbán, Mexiko, 17. stoletíArabská islámská keramikaRustikální talíř z konce 16. století, dole podobný motiv z 18. stoletíOba tyto talíře jsou zajímavé i z toho důvodu, že podobným typem talířů se inspiroval i PIcasso a jeho díla v tomto duchu jsou vystavena o patro výš na jeho výstavěPicasso - pro srovnáníMalovaných talířů jsou ostatně na výstavě spousty - ze všech možných dob a zemí. Tady ve vitrínách fajáns ze Španělska a Itálie, 14. -16 stoletíMalovaná mísa - fajáns, Francie - Nevers, 1775Fajáns, Francie, 18. stoletíAmor a Psyché, Itálie, kolem r. 1745Vázy, fajáns, Francie, 1630 - 1660Delftská keramika, 17. stoletíDelftská keramika, začátek 18. stoletíPanna Marie s dítětem, Andrea della Robbia, Francie, 16. stoletíPro srovnání - od stejného autora máme stejný motiv ve Šternberském paláci na HradčanechKeramika 19. století"Pštrosí" bar, r. 1970Příšerka s názvem Nature study z roku 2003 na vstupním schodišti je dílem Louise Bourgeois, jejíž Ruce jsme viděli nedávno v Tuilerijské zahradě


Cité de la Céramique
Sèvres, 2 place de la Manufacture
www.sevresciteceramique.fr

Otevřeno denně kromě úterý od 10 hod do 17 hod, v pátek, sobotu a neděli do 19 hod
Vstupné 9 eur, do 26 let 3 eur


Jak se tam dostat: metro Pont de Sèvres (linka 9) a potom pěšky přes most (muzeum leží hned za ním po pravé straně), tramvaj T2 (stanice Musée de Sèvres)
 


Komentáře

1 Olga Suchomelová Olga Suchomelová | E-mail | 26. února 2014 v 12:06 | Reagovat

Tak Muzeum keramiky je nádhera, strávili jsme tam celou neděli a klidně bych se tam vypravila nanovo! :-)
Díky za článek s mnoha zajímavými i užitečnými informacemi a především za skvělé fotky :-)
Olga

2 Paříž-pro-pokročilé Paříž-pro-pokročilé | 27. února 2014 v 0:06 | Reagovat

[1]: Děkuji za komentář, Olgo, vidím, že máte Paříž taky pěkně prochozenou :-)

3 Olga Suchomelová Olga Suchomelová | E-mail | 27. února 2014 v 7:52 | Reagovat

No ano - to je tak, když se člověk do Paříže zamiluje naplno :D
O.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama