Skandál v kostele Madeleine - Le scandale dans l'église de la Madeleine

7. ledna 2014 v 12:00 |  Události
Těsně před vánoci jsem se narychlo vypravila do kostela Sainte-Madeleine, abych se podívala na jesličky. O předloňských vánocích byly moderní a poměrně ošklivé, zatímco teď informace slibovaly klasické provensálské.









Jesličky vypadaly zdálky krásně, jenže zblízka jsem podívat nemohla, protože zrovna probíhalo jejich oficiální fotografování, takže jsem si mezitím prohlížela kostel. Když jsem došla k oltáři, najednou k němu z davu po schodech vyběhla do půl těla nahá dívka a bez hnutí se postavila čelem k davu.



Byla jsem tak svědkem jednoho z protestů hnutí Femen, které se v poslední době přesunulo z Ukrajiny do Francie, kde si vybudovalo svoje výcvikové středisko a kde na rozdíl od Ukrajiny jeho členky nezavírají a neskandalizují. Hnutí oficiálně bojuje za práva žen, za demokracii, proti korupci, proti násilí a proti spoustě dalších věcí (nejvíc se proslavily v roce 2009 svojí akcí proti sexuální turistice na Ukrajině pod názvem Ukrajina není bordel), tentokrát byl jejich protest zaměřený na zákaz potratů. S některými akcemi se dá sympatizovat (například s demostrací proti Putinovi při jeho návštěvě v Evropském parlamentu), méně už s podezřelým financováním hnutí a s většinou metod a forem protestu. Mezi ně patří právě jejich útoky na kostely - v Paříži už to jednou zkusily v Notre-Dame a nedávno v Kolíně nad Rýnem německá aktivistka během mše skákala po oltáři.
Ač jsem duší tak trochu anarchista, zrovna tohle sextremistické hnutí mi svými provokacemi sympatické není a nahota jako zbraň mi připadá zbytečná. O profanaci kostelů a urážce věřících ani nemluvě.




A jak to dopadlo? Čekali byste zákrok policie? Pohoršení? Odsouzení? Kdepak, většina lidí v kostele si toho vůbec nevšímala. Po marných výzvách faráře dívka dokončila svůj protest, na jeho závěr se před oltářem vymočila, sešla dolů, v klidu se oblékla a i se svými kamarádkami (a zástupem přítomných novinářů) odešla pryč.
Tahle dívka není Ukrajinka, je to šéfka francouzské odnože hnutí, a já tak trochu myslím taky na to, jak se asi cítili její rodiče, když tohle viděli v televizi a v novinách.


 


Komentáře

1 Barbora Grünwaldová (Photographyasmyhobby) Barbora Grünwaldová (Photographyasmyhobby) | E-mail | Web | 7. ledna 2014 v 12:09 | Reagovat

Chvíli jsem nekomentovala, i když čtu pravidelně, ale tohle musím. Myslím, že to vypovídá o charakteru prostestujících. Já sice úplný anarchista nejsem, mám svoji vlastní víru, ale tohle se mi rozhodně nelíbí.

2 Olga Suchomelová Olga Suchomelová | E-mail | 7. ledna 2014 v 12:33 | Reagovat

Souhlasím,taky se mi podobné "protesty" nelíbí,lidé s úchylkami v podobě veřejného obnažování na nevhodných místech a dokonce i močení před zraky veřejnosti by se měli uchýlit tam,kde najdou pochopení.
Na kostel Sainte-Madeleine mám krásnou vzpomínku z poslední návštěvy,protože se tam zrovna konal koncert chrámových sborů, to bylo něco fantastického. Takové vzpomínky bych si ráda uchovávala... :-)
Olga

3 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 7. ledna 2014 v 23:27 | Reagovat

[1]: Báro, taky jsem přemýšlela o tom, co ty holky k tomu žene, jestli exhibicionismus nebo nějaká vada povahy nebo rozumu. Nebo všechno dohromady. Bohužel i tohle je Paříž.

4 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 7. ledna 2014 v 23:29 | Reagovat

[2]: Olgo, úchylka to bude zcela jistě.
A představte si, že místní chrámový sbor se tam právě chystal ke zkoušce,proto tam bylo asi taky tolik lidí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama