La Cité du Figuier

17. ledna 2014 v 12:00 |  11. obvod
Z noblesní Tuilerijské zahrady, zlata, stříbra, drahých kamenů a kdoví čeho ještě se dnes vydáme na východ Paříže, do míst, která v minulosti bývala chudou dělnickou čtvrtí a která ani dnes svůj původ nezapřou, a to přesto, že v posledních letech přicházejí do módy. Zamíříme do rue Oberkampf, kde průchodem jednoho z domů vejdeme do úzké slepé Fíkovníkové uličky, pojmenované údajně podle velkého fíkovníku, který kdysi rostl u vchodu. Stojí zde dvě řady nízkých oprýskaných domků se starými dřevěnými dílnami, které obracejí do uličky široká prosklená okna. Domky s dílnami pocházejí z 19. století, kdy byly postaveny pro dělníky, kteří zde pracovali i bydleli. Dnes jsou obsazeny umělci, řemeslníky a různými nezávislými společnostmi, které si je sice přizpůsobili pro svoje potřeby, ale ponechali jim jejich venkovský a tak trochu ošuntělý půvab. Mezi hrbolatou dlažbou, dřevěnými stolečky, otlučenými květináči, kočkami a bicykly máme pocit, jako by se v tomto bukolickém koutě zastavil čas.V létě je ta zeď vzadu porostlá zelení a to je teprve paráda
Může odtud klidně startovat i Tour de FranceTento modrozelený domek s vyřezávanými slony je trochu odlišný od ostatních. Některé jeho části údajně pocházejí ze Všeobecné výstavy v roce 1900.
La Cité du Figuier
11, obvod, 104 rue Oberkampf


Jak se tam dostat: metro Ménilmontant (linka 2) nebo Parmentier (linka 3)

 


Komentáře

1 Gabreta Gabreta | Web | 17. ledna 2014 v 12:32 | Reagovat

Roztomilé :-). Chodíte často na stejná místa, nebo objevujete nové a vracíte se jen tam, kde se Vám líbilo? Kde čerpáte informace? Třeba o tom domku se slony? Já vím, že máte výhodu znalosti řeči a můžete se poptat, ale ani místní leckdy nevědí...

2 Paříž-pro-pokročilé Paříž-pro-pokročilé | 17. ledna 2014 v 16:18 | Reagovat

[1]: Hanko, většinou čerpám nové zajímavé věci od pařížských blogerů (některé z nejlepších blogů najdete tady v pravém sloupci), něco z knížek, o něčem mi řeknou pařížští přátelé a něco objevím náhodou sama. Většinou si každou informaci poznačím zvýrazňovačem do mapy a když jsem v okolí, tak tam zajdu (i když už mezitím třeba zapomenu, co tam vlastně má být). Na stejná místa se vracím, když jsem v okolí, občas i úmyslně, když se mi tam hodně líbilo.
Na objevování takových míst se člověk nesmí bát vlézt všude, konkrétně tady v rue Oberkampf a v jiných ulicích v okolí je takových dvorků spousta, některé přístupné, některé ne, občas stojí za to vzít za kliku a podívat se dovnitř domu. Nejdřív jsem se ostýchala, pak jsem pochopila, že to dělají všichni :-)
Informaci o tom domku se slony jsem našla na jednom blogu, ale protože nikde jinde to už potvrzené nebylo, píšu raději "údajně".

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama