Kostel / Église Saint-Germain des Prés

1. prosince 2013 v 12:00 |  6. obvod
Původně jsem si myslela, že jsem o kostelu sv. Germána v lukách psala už dávno. To, že nepsala, je jenom opomenutí, protože jinak je to nejen jeden z mých nejoblíbenějších kostelů v Paříži, kam se zajdu podívat pokaždé, když jsem na levém břehu, a kde pokaždé tam najdu něco dalšího, co mě zaujme. Především je to ale jeden z nejstarších kostelů v Paříži a co do významu také jedna z nejdůležitějších pařížských památek.Kostel je poslední památkou na mocné a bohaté opatství, které stálo dříve za hradbami města (a tedy "v lukách", proto ten název). Kostel s klášterem založil v polovině 6. století král Childebert poté, co se vrátil ze Španělska z válečné expedice proti Vizigótům se vzácnými relikviemi - tunikou sv. Vincenta, zlatým křížem z Toleda a nádobami, které údajně patřily Šalamounovi. Na radu tehdejšího pařížského biskupa Germaina nechal pro tyto relikvie postavit klášter s kostelem, který byl zasvěcený sv. Vincentovi a sv. Kříži. Když biskup Germain v roce 586 zemřel, byl v tomto kostele pohřben a poté, co se stal svatým, se k zasvěcení sv. Vincentovi přidalo i zasvěcení sv. Germainovi, které časem zcela převládlo. Kostel se stal také královským pohřebištěm merovejské dynastie.
Opatství bylo v 11. a 12. století několikrát vypáleno Normandy, vždy však bylo znovu obnoveno. Dlouho zůstávalo stranou města, od kterého bylo odděleno vysokými zdmi a později, v polovině 14. století, přímo hradbami, které zde nechal postavit král Karel V. Opatství bylo v té době spojeno se Seinou vodním kanálem, který vedl přibližně v místech dnešní rue Bonaparte.Plánek starého opatství tak, jak vypadalo před revolucí, je vystavený přímo v kostele

V druhé polovině 17. století se opatství stalo jedním z nejvýznamnějších intektuálních center Francie. V 18. století došlo k velkým přestavbám a úpravám opatství, které bylo dostavěno a zmodernizováno společně s okolím i přilehlou tržnicí. Francouzská revoluce ovšem zatočila po svém s celým historickým a náboženským dědictvím. Kostel byl zavřen a budovy opatství znárodněny a prodány soukromníkovi. Hrobky merovejských králů byly zničeny (pozůstatky, které se podařilo zachránit, jsou dnes uloženy v Saint-Denis), knihovny opatství rozprodány a poztráceny, zlatý relikviář roztaven, relikvie zničeny a z kostela se stala výrobna ledku, vojenský sklad uhlí a slévárna na výrobu hlavní pušek. V roce 1794 byla zkáza dokonána výbuchem uloženého střelného prachu, který zničil část opatství. Přes pozemky kláštera byly proraženy nové ulice - zahradou vedla dnešní rue Bonaparte a přímo pobořenými klášterními budovami byla proražena dnešní rue de l´Abbaye.
Kostel byl znovu vysvěcen v roce 1802. Ve dvacátých letech 19. století byly zahájeny rekonstrukce, na které však nebylo dost prostředků, proto byla většina poškozených budov stržena a z celého areálu zůstal zachován je kostel a opatský palác. Ve zdech některých domů v okolí, které byly postaveny na zbořeništi, zůstaly zachovány části zdí kaple a kláštera - skvěle to dokumentuje můj oblíbený pařížský bloger Jean-Paul v sérii článků na svém blogu Paris-bise-art.Při vstupu do kostela nás možná překvapí nezvykle barevný interiér - polychromování sloupů a zlacené hlavice pocházejí z rekonstrukce, vedené architektem Victorem Baltardem v polovině 19. století. Většina hlavic jsou kopie - originály jsou uloženy v Musée de Cluny.
Kostel na půdorysu latinského kříže je dlouhý 65 metrů a nezvykle úzký, jen 21 metrů, jeho výška je 19 metrů. Původně dřevěný strop lodi byl až v roce 1646 nahrazen gotickými klenbami.


Kostel je osvětlený jen okny umístěnými na jižní straně (z druhé strany přiléhají zbytky původního zdiva)Kaple Panny Marie za hlavním oltářem
Veškerá vnitřní výmalba pochází z Baltardovy rekonstrukce a jejím autorem je Ingrèsův žák Hippolyte Flandrin, který zde namaloval scény z Nového i Starého zákona. Je rovněž autorem dvou obrazů, které visí v lodi naproti sobě - tady dole je to Příjezd do Jeruzaléma.


Kromě jiných je v kostele je také pohřben René Descartes - jeho ostatky sem byly přeneseny až v roce 1819 a uschovány pod černou mramorovou deskou, kterou věnovala Francouzská akademie věd. Společně s ním jsou zde pochováni benediktýnští vědci Mabillon a Montfaucon.Jeden z nejkrásnějších náhrobků zde má polský král Jan II. Kazimír Vasa, který zemřel v roce 1672 jako opat místního klášteraV kostele se nezachovaly žádné původní vitráže. Okna v lodi jsou z čirého skla a jen v kapli sv. Geneviève byla z úlomků zrekonstruována dvě vitrážová okna z kaple Panny Marie, která byla stržena v 19. století.
Kromě toho je v této kapli umístěná nedokončená socha Panny Marie s Ježíškem, pocházející pravděpodobně ze 13. století, která byla nalezena ve třech kusech v roce 1999 při výkopových pracech v blízké rue Furstemberg. Socha, původně zřejmě určená na portál kaple Panny Marie, nebyla dokončená kvůli chybě při vysekávání a byla použita do základů jedné ze zdí.S výzdobou lodi ostře kontrastuje kaple saint-Symphorien vpravo od vchodu, která pochází z merovejské doby a společně s hranolovou věží nad vstupním portálem patří k nejstarším částem kostela. Tady byl údajně pohřben sv. Germain.

Église Saint-Germain des Prés
6. obvod, 1 place de Saint-Germain des PrésJak se tam dostat: metro St-Germain des Prés (linka 4)


 


Komentáře

1 Mirek Plazík Blažek Mirek Plazík Blažek | E-mail | Web | 2. prosince 2013 v 10:22 | Reagovat

Krásný a zajímavý kostel v Paříži. Jen kousek dál za Pantheonem je nádherný Église Saint-Étienne-Du-Mont:
http://plazik.rajce.idnes.cz/Eglise_Saint-Etienne-Du-Mont%2C_Pariz_-_16.7.2013/
Opět vyjadřuji "zdravou závist" vašim znalostem a umění seznamovat Česko s Paříží. Držím palce!

2 Paříž-pro-pokročilé Paříž-pro-pokročilé | 2. prosince 2013 v 11:35 | Reagovat

[1]: Mirku, děkuji za komentář i za chválu :-) Máte pravdu, že Sv. Etienne je nádherný, mám ho tady taky jako jeden z prvních článků
www.pariz-pro-pokrocile.blog.cz/1009/kostel-st-etienne-du-mont

3 Frantapank Frantapank | E-mail | 2. prosince 2013 v 11:37 | Reagovat

Díky  rád  se vracívám s  Vámi  do  Paříže  obdivuji  vaši  píli...
  na kostele  je  dobře  vidět ´úžasná  olezlost  francouzských  kostelů...snad žádný  kostel  v  Praze  neni  tak  špinavý  jako  průměrný  kostel v Paríži Vždycky zajdu ko kostela  st.Merri u  Centre  Pompidou a vždyzky  je to  nádherný  blicí zážitek....Vřele doporučuju všem zastáncům  francouzské cesty....oddělení státu od církve... Stát pečující  o  církevní památky a takhle to vypadá  po  více než  100 letech...  I  Notre  Dame je uvnitř neuvěřitelně  špinavá  a zanedbaná.  no uvidíme co  nám  ukážete  příště.  Zdravím  a  dík  předem!!!

4 Elisa Elisa | E-mail | Web | 2. prosince 2013 v 12:51 | Reagovat

Cette église est une merveille.
Ma fille ainnée aime Saint-Germain, donc je me souviens avoir passé un long moment dans cette église. Elle a visité chaque coin. On a adoré
Bisous Hana
Elisa, en Argentine

5 Paříž-pro-pokročilé Paříž-pro-pokročilé | 2. prosince 2013 v 20:29 | Reagovat

[3]:Franto, děkuji za komentář. Je pravda, že tento kostel by potřeboval rekonstrukci, ale z toho, co jsem doteď viděla, si nemyslím, že jsou na tom všechny stejně.

6 Paříž-pro-pokročilé Paříž-pro-pokročilé | 2. prosince 2013 v 20:32 | Reagovat

[4]:Merci, Elisa, moi aussi, j´y passe toujours beaucoup de temps :-)

7 Jaroslav Stanovský Jaroslav Stanovský | E-mail | 23. prosince 2013 v 22:21 | Reagovat

Super článek a moc zajímavý blog :) jen bych si dovolil menší upřesnění - zde pohřbený král jen Jan II. Kazimír Vasa (Sobieski, ten panoval až pár let po něm a byl to Jan III.) :)

8 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 24. prosince 2013 v 1:05 | Reagovat

[7]: Děkuji za upozornění. Protože o polských králích, bohužel, nic nevím, musela jsem tuto informaci opsat z nějakého chybného pramene (už si nepamatuji odkud). Teď jsem to procházela znovu a samozřejmě máte pravdu. Hned to opravím.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama