Jesličky v kostele Saint-François-Xavier - La crèche de l´église Saint-François-Xavier

25. prosince 2013 v 12:00 |  7. obvod
Při posledním předvánočním pobytu v Paříži jsem věnovala spoustu času jesličkám v nejrůznějších kostelech. Některé byly rozlehlé, vystavené na čestném pódiu, bohatě zdobené a s mnoha zajímavými postavičkami, jiné zase lidové a chudé jen s vyřezanou svatou rodinou, postavenou na koberečku v koutě, další mi ze všeho nejvíc připomínaly neumělé jesličky, které vyrábějí děti ve škole.
Mně tentokrát ze všech nejvíc zaujaly provensálské jesličky, které jsem našla v kostele Saint-François-Xavier des Missions Étrangères (sv. Františka Xaverského Zahraničních misií - to proto, že před postavením kostela spadala farnost pod kapli Zahraničních misií v nedaleké rue du Bac). Je to vlastně celý Betlém, rozmístěný na kašírovaných skalách, s typickými provensálskými domečky s červenou střechou, rozházenými v prudkých svazích, s olivovníky a poli levandule a s desítkami drobounkých figurek, představujících ty nejrůznější profese. Lopatky mlýnů se točí a ze skály stékají jako potůčky skutečné pramínky vody. Marie s Josefem stojí ve stáji s nezbytným oslíkem u zatím prázdných jesliček, do kterých bude Ježíšek vložený až o půlnoci 24. prosince.Na kostel se podíváme brzy v samostatném příspěvku, protože je v něm spousta zajímavostí, které prostě musíte vidět

Tady se můžete na celé jestličky podívat podrobněji:

Église Saint-François-Xavier
7. obvod, 12 place du Président Mithouard


Jak se tam dostat: metro St-François-Xavier (linka 13)

 


Komentáře

1 Eva Eva | 26. prosince 2013 v 10:30 | Reagovat

Všechny Vaše vánoční příspěvky jsou krásné a já se těmito stránkami kochám, jak jen to jde...a ty provensálské jesličky, ty jsou prostě úžasné! Fotka s oslíkem a kamenným mostkem mi připomněla můstek v Moustiers, jak se jde nahoru k malému kostelíku, letos opětovně navštívený...Bílý koník mi evokuje Camarque a větrný mlýn ostrov Porquerolles...Provence jak vyšitá...:-) Děkuji za Vaše stránky, jsou bezkonkurenční!

2 Gabreta Gabreta | Web | 26. prosince 2013 v 11:16 | Reagovat

Nádherné :-)

3 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 27. prosince 2013 v 2:15 | Reagovat

[1]: Evo, děkuji za milý komentář. Camarque znám, Porquerolles ani Moustiers zatím ne, tak si to píšu na příští cestu na jih :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama