Frida a Diego

27. prosince 2013 v 12:00 |  Muzea a galerie
Pro ty, kdo se chystají do Paříže na Silvestra, může být zajímavá informace o výstavě mexických umělců Fridy Kahlo a Diega Rivery. Výstava se koná v Oranžerii v Tuilerijských zahradách a za návštěvu určitě stojí. Jediný problém jsou fronty, čím víc se výstava blíží ke svému konci, tím jsou delší. Minulou neděli odpoledne vedla fronta od vchodu za roh podél celé oranžerie až na konec budovy, zvolila jsem proto variantu návštěvy při večerní prodloužené otvírací době, přišla jsem tam po osmé večer a čekala jsem necelých deset minut.
Originalita výstavy spočívá v tom, že jsou díla obou umělců - manželů, vystavována spolu. Jejich společný život byl všechno, jen ne klidný, je to příběh divoké a vášnivé lásky a nenávisti, hádek, usmiřování, nevěr, návratů, rozvodu, nemožnosti žít jeden bez druhého a nového sňatku. To všechno se tak trochu odráží i v jejich dílech.Bohužel, fotografování je zakázáno. Tuto fotku mi ještě dovolili, dál už ne.Svatba Fridy a Diega v roce 1929. (Upřímně řečeno, nechápu, co ta hezká a drobounká Frida na tom ošklivém, starém a tlustém chlapovi viděla, že o něho tak stála, všechno mu odpustila a že s ním zůstala až do své smrti v roce 1954.)

Výstava je rozdělená do několika částí. V té první jsou vystaveny Riverovy obrazy z doby jeho pobytu v Evropě - studoval ve Španělsku klasiky jako je El Greco a Goya, žil v Londýně a Bruselu a v roce 1909 se usadil v Paříži, kde se na Montparnassu stýká s Picassem, Mondrianem, Légérem, Soutinem i Modiglianim a vytváří řadu kubistických děl i zátiší a krajiny, inspirované Cézannem.

Další část výstavy představuje dobu po seznámení tehdy již známého dvaačtyřicetiletého umělce s jednadvacetiletou začínající malířkou Fridou. Zatímco Diego maluje obrazy i ohromné nástěnné fresky, ovlivněné aztéckou lidovou kulturou, mexickou revolucí a dělnickým bojem, Frida se ve svých malbách vypořádává se svým dosavadním životem.


Frida Kahlo: Moji prarodiče, rodiče a jáFrida Kahlo: Autoportrét v červených sametových šatechDiego Rivera: Svátek svaté Anny


Ve třetím sále jsou potom představeny Riverovy fresky (upřímně řečeno, některé z nich jsou
na mně příliš budovatelské)
Čtvrtá část ukazuje ty nejsilnější Fridiny obrazy, ve kterých vyjadřuje stále narůstající bolesti, kterými trpí po své vážné dopravní nehodě v mládí, i svoje trápení z bouřlivého vztahu s Riverou a z toho, že nemůže mít dítě.


Frida Kahlo: V nemocnici Henryho FordaFrida Kahlo: Zlomená páteř

Pátá část ukazuje vliv, jaký měla Frida a její dílo na další umělce a v určité době také na módu. Jsou zde snímky z filmu o jejím životě, ve kterém ji hrála Salma Hayek, ale také fotografie dalších hereček a zpěvaček, které si přivlastnily její styl.


Výstava je doprovázená velkým množstvím fotografií obou umělců samotných, nebo s jinými známými osobnostmi (i se Lvem Trockým, kterého hostili ve svém domě v Mexiku). Nebudu zapírat, že se mi Fridiny obrazy líbily mnohem víc a že by tam pro mě ty Diegovy ani nemusely být. Jak se mi na výstavu nejdřív ani nechtělo, byla jsem z ní nakonec nadšená, zvlášť když jako bonus k ní máte i všechny ty Renoiry, Cézanny, Picassy a další nesmrtelné umělce ve stálých sbírkách, a samozřejmě i oba sály s Monetovými lekníny.


Musée de l´Orangerie
Jardin des Tuileries
www.musee-orangerie.fr


Výstava trvá do 13. ledna 2014
Otevřeno denně kromě úterý od 9 do 18 hod (včetně 1. ledna 2014)
Mimořádné večerní prohlídky do 21.45 hod (poslední vstup ve 21 hod) se konají ve dnech 27. a 28. prosince 2013 a 2. - 4. ledna 2014 (při večerní prohlídce je po uzavření parku vstup z nároží quai des Tuileries)
Vstupné 10 eur
Vstupenku je možné si koupit předem přes internet TADY

Jak se tam dostat: metro Concorde (linka 1, 8 a 12)

 


Komentáře

1 Olga Suchomelová Olga Suchomelová | E-mail | 27. prosince 2013 v 12:48 | Reagovat

Tak to musel být skutečně skvostný zážitek - škoda, že si člověk nemůže do Paříže zaletět jen tak občas na nějakou zajímavou událost...Oranžerie mě letos úplně uchvátila (předtím jsme ji ke své škodě z programu vynechávali), Monetovy Lekníny jsou krásné, nemohli jsme se odtrhnout, a sbírky zejména impresionistů stojí za více než jednu návštěvu!

2 Eva Eva | 27. prosince 2013 v 16:15 | Reagovat

Živě si pamatuji, jak mě ohromně zasáhl před 10 lety film Frida se Salmou Hayek a jak jsem tehdy koupila na Vánoce sobě a kamarádce knížečku Frida Kahlo - Intimní autoportrét, byly jsme z ní obě nadšené. Jinak souhlasím s každou Vaší větou - co ta talentovaná mladá krasavice viděla na tlusťochovi, který maloval budovatelské obrazy...:-) Děkuji za zprostředkování, tuhle výstavu bohužel nestihnu :-)

3 Barbora Grünwaldová (Photographyasmyhobby) Barbora Grünwaldová (Photographyasmyhobby) | E-mail | Web | 27. prosince 2013 v 16:38 | Reagovat

Film Frida patří k mým nejoblíbenějším.

4 Gabreta Gabreta | Web | 27. prosince 2013 v 17:07 | Reagovat

Já už se jen podepíšu pod Evin komentář, cítím to úplně stejně. Bohužel, taky nestihnu, byť jsem do poslední chvíle doufala, že ten konec roku v Paříži přece jen vyjde. Nevyšel...:-(

5 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 27. prosince 2013 v 23:02 | Reagovat

[1]:Olgo, přesně tak, Oranžerie je jedním z mých nejoblíbejnějších muzeí.

6 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 27. prosince 2013 v 23:03 | Reagovat

[2]: Evo, taky mám ten film ráda - a vlastně možná i pod jeho vlivem je mi Rivera tak nesympatický :-)

7 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 27. prosince 2013 v 23:04 | Reagovat

[3]: Barboro, děkuji, k mým taky :-)

8 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 27. prosince 2013 v 23:05 | Reagovat

[4]: Hanko, tak to je mi líto i za Vás :-(

9 Janie Janie | 9. ledna 2014 v 23:14 | Reagovat

Díky za zprostředkování výstavy, musel to být zážitek, který Vám moc přeju!  

A Oranžerie? I my jsme byli nadšeni. Taky jsme netušili, jaké poklady ukrývá. Naštěstí v těch stálých výstavách se fotit smělo, a tak máme vše zdokumentováno - samozřejmě ty úžasné Lekníny nemají konkurenci!

10 Paříž-pro-pokročilé Paříž-pro-pokročilé | 9. ledna 2014 v 23:46 | Reagovat

[9]: Janie, děkuji, ve stálých sbírkách se pořád ještě smí fotit, ale v Monetových sálech už ne :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama