Metro Porte des Lilas

18. listopadu 2013 v 12:00 |  20. obvod
Do východní části Paříže vede linka metra číslo 11 a u její předposlední stanice se dnes zastavíme. Přijeli jsme do lidovější části města na rozhraní 19. a 20. obvodu, čtvrti malebných ošuntělých dvorků s dílnami a kancelářemi, na nic si nehrajícími kavárnami a lidmi všech barev pleti. Tady se s vámi klidně dají na ulici do řeči, ne jako ve snobských čtvrtích na opačném konci města. My jsme se sem dnes vydali podívat se na trochu výjimečnou stanici metra.Metro tady má kromě obvyklých vstupů přímo z ulice i hlavní vchod v hezkém bílém domečku, bohužel nedávno v rekonstrukci a s polskými dělníky na lešení. Podíváme se proto aspoň na částečně odkrytou střechu.


Metro tady jezdí dost hluboko pod zemí - jsme totiž pořád ještě na nejvyšším místě Paříže. Z chodby k nástupišti linky 11 vedou ještě další schody přímo do středu zeměkoule, kudy jezdí podivná linka 3bis, která má jen čtyři stanice a spojuje Porte des Lilas s place de Gambetta. Uznejte, že do těch schodů se mi rozhodně nemohlo chtít, takže sejdeme raději na nástupiště jedenáctky.Nástupiště by nutně potřebovalo rekonstrukci, jen si nejsem jistá, až k ní dojde, že nebudu fňukat, že předtím s těmi otlučenými kachličkami to bylo lepší a hlavně autentičtější. Prozatím to tady zůstává tak, jako před mnoha lety, i s malým kamrlíkem přímo nad kolejemi, ve kterém sedával výpravčí.


Jela jsem sem ale především kvůli mozaikám, které v žádné jiné stanici nenajdeme. Na té největší je zpěvák Georges Brassens, pravděpodobně proto, že hrál ve filmu s názvem Porte des Lilas.
Le lilas, tedy šeříky, najdeme potom na dalších dvou mozaikách.


Georges Brassens hrál ve filmu Porte des Lilas zpěváka, který ukrývá policií hledaného zločince. A samozřejmě tam hodně zpívá.Když už jsme u těch zpěváků, o Porte des Lilas zpíval i Serge Gainsbourg - o těžkém životě kontrolora, který stojí v metru, procvakává jízdenky, nikdo si ho nevšímá a on sní o tom, co bude, až odtud jednou vypadne pryč.
Tahle písnička mi způsobuje žaludeční neurózu při vzpomínce, jak nám jednou na hodině francouzské konverzace učitel přinesl právě tohle k rozboru - a potom nás nutil zpívat nahlas. Mě nepřinutil, ale od té doby mám z "les petits trous" trochu fóbii.
Stanice má ještě jednu zvláštnost. V roce 1921 tady postavili další nástupiště, které mělo sloužit pro propojení linky 3bis a 7bis. Z toho nakonec sešlo a nástupiště bylo v provozu jen velmi krátkou dobu. Dnes tomuto nepoužívanému nástupišti duchů říkají Porte des Lilas Cinéma a přestože ho chrání pevně uzavřené šedé dveře, za které se běžný člověk nedostane, viděli jsme ho všichni. Ve filmu. Všechny francouzské i zahraniční filmy, ve kterých jsou scény z metra, byly natáčené tady. Tady stála Meryl Streep ve filmu Julie a Julia i Audey Tautou v Amélii z Montmartru, točily se tady i scény z filmu Paříži, miluji tě (vzpomínáte na toho Američana, zbitého ve stanici Tuileries?) a mnoho dalších filmů. Točí se výhradně v noci, pronájem stojí 15 - 18 tisíc euro na den a pařížský dopravní podnik vám k tomu dá k dispozici i personál.


 


Komentáře

1 Eva Eva | 18. listopadu 2013 v 20:20 | Reagovat

Skvělá procházka metrem! Georgese Brassense jsem identifikovala hned, mozaiky jsou úžasné...no a "nástupiště duchů", tedy filmové metro, nemá chybu. Všechny jmenované filmy samozřejmě znám a metro si v něm vybavuji, takže až se budu dívat znova, tak si na Váš článek zaručeně vzpomenu...ráda se s Vámi toulám Paříží...:-)

2 Hana Hana | E-mail | 18. listopadu 2013 v 20:36 | Reagovat

Tak sem jsem to taky nestihla...  :)  Mockrát děkuji, že si můžu stanici prohlídnout aspoň u Vás. H.

3 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 19. listopadu 2013 v 22:35 | Reagovat

[1]:Evo, děkuji za komentář, taky se teď dívám na filmy, ve kterých je pařížské metro, s myšlenkou, že vím, kde se to točilo :-)

4 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 19. listopadu 2013 v 22:38 | Reagovat

[2]: Hano, rádo se stalo, třeba to stihnete příště :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama