La Santé

14. listopadu 2013 v 12:00 |  14. obvod
Nechápu, proč mi ze všech textů Vítězslava Nezvala utkvělo v hlavě především toto čtyřverší z básně Rue de la Gaité:
François je v černé díře,
chtěla jsem říct v la Santé,
François byl vždycky zvíře,
staňte se mým amantem.

Logické ale asi je, že si na ty verše vzpomenu pokaždé, když jedu po boulevardu Arago podél dlouhé a vysoké zdi věznice s tím podivným názvem La Santé.Věznice byla postavená v letech 1861 - 1867 na místě dřívějšího kláštera sv. Marie Magdaleny, který byl v době Francouzské revoluce přeměněn na vězení. Ještě předtím na stejném místě stávala nemocnice, založená Annou Rakouskou, manželkou Ludvíka XIII., jejíž název Maison de la Santé dal věznici název.
Interiér jaksi z pochopitelných důvodů nemám k dispozici.Do tohoto vězení byla odvezena 24. září 1939 skupina českých umělců, podezřívaných z toho, že jsou tajnými sovětskými agenty. Malíř a spisovatel Adolf Hoffmeister, malíř Alén Diviš, karikaturista Antonín Pelc a někteří další zde strávili sedm měsíců, než bylo jejich obvinění zrušeno. Ani potom se ale nedostali na svobodu a byli převezeni do internačních táborů.
Pro Francii muselo být určitě trapné, když se Adolf Hoffmeister po válce stal československým velvyslancem v Paříži.Na rohu rue de la Santé a boulevardu Arago, zhruba v místě, kde teď stojíme, bývala umístěná gilotina. Poslední veřejná poprava se tady konala ještě začátkem června 1939, poté byly přesunuty dovnitř vězení, kde se poslední konala v roce 1971. Francie byla také poslední zemí Evropského společenství, která zrušila trest smrti a to až v roce 1981.
Dnes nás tady zaujme něco jiného - u chodníku stojící stařičké veřejné WC, tolik oblíbené mezi pařížskými blogery, na jejichž blozích jsem ho viděla dávno předtím, než jsem měla tu čest osobního pohledu. Je to poslední zařízení tohoto typu v Paříži, všude jinde jsou už umístěné ty strašidelné moderní samouzavírací budky firmy Decaux, ve kterých bych jako klaustrofobik pravděpodobně okamžitě zešílela.

14. obvod, rue de la Santé


Jak se tam dostat: to snad radši ani ne
 


Komentáře

1 Gabreta Gabreta | Web | 14. listopadu 2013 v 16:47 | Reagovat

O tomhle vězení jsem se dozvěděla vloni na jedné přednášce o umění ( takže i o Divišovi, Hoffmaisterovi a Pelcovi), a do té doby jsem vůbec netušila, že něco takového skoro v centru Paříže existuje. Ale podívat na vězení jsem se letos tedy nebyla ;-), neb scrapbookový obchod, který byl nedaleko, zrušili :-(.

2 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 14. listopadu 2013 v 23:55 | Reagovat

[1]: Hanko, asi zas tak úplně není o co stát, schválně bych tam taky nešla. Ale scrapbookový obchod jsem tam žádný neznala :-)

3 Olga Suchomelová Olga Suchomelová | E-mail | 18. listopadu 2013 v 14:43 | Reagovat

Jé, tak s Nezvalem jsme na tom stejně! :-)
Ale děkuji za další zajímavost - nenapadlo by mě, že ten Francois seděl v černé díře takhle blízko (na Pl. Denfert Rochereau jsme jezdili Orlybusem, dokud se z Prahy nezačalo létat jen na CDG).
Olga

4 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 19. listopadu 2013 v 22:31 | Reagovat

[3]: Olgo, taky jsem tam jezdívala Orlybusem, ve zlatých dobách Skyeurope, kdy stála letenka do Paříže stejně, jako cesta z Vinohrad do Ruzyně :-)

5 Olga Suchomelová Olga Suchomelová | E-mail | 20. listopadu 2013 v 8:59 | Reagovat

Jasně, na ty časy taky s lehkou nostalgií vzpomínám - ostatně právě díky SkyEurope a jejím až neuvěřitelně levným letenkám jsme se s nádhernou Paříží začali blíže seznamovat. Naučili nás létat po Evropě, a dnes už si jinou dopravu neumím představit (pochopitelně v tom hraje roli fakt, že roky přibývají, záda protestují a představa čtrnáctihodinového cestování je strašidelná :D) Jen doufám, že všechny možné okolnosti včetně již zmíněných zdravotních mi umožní ještě nějaký čas plánovat a těšit se na pařížské pobyty, vždycky tím naberu zážitky, náladu chuť do života na další měsíce doma...
Olga

6 Paříž-pro-pokročilé Paříž-pro-pokročilé | 20. listopadu 2013 v 21:42 | Reagovat

[5]:Olgo, 100% souhlas, neřekla bych to líp :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama