Auvers sur Oise - kostel / l´église

22. listopadu 2013 v 12:00 |  Kousek za městem
Dnes (a možná ještě i příště) se vrátíme znovu do Auvers sur Oise, prohlédnout si místní kostel, na který v minulých příspěvcích o městečku a hlavně o Vincentu van Goghovi, který zde prožil své poslední dny, nezbyl prostor. Kostel, zasvěcený Panně Marii, si určitě samostatné povídání zaslouží, protože přes veškerou svou historii a půvab je známý hlavně proto, že ho van Gogh maloval.Starý gotický kostel se tyčí na kamenné terase ve svahu nad městečkem. Byl postavený na konci 12. století, údajně podle inspirace pařížského chrámu Notre-Dame. Interiér, především řada sloupů s hlavicemi, ho skutečně trochu připomíná (ale na druhou stranu, kdybych si to nepřečetla, nenapadlo by mě to). Největší rozkvět zažil kostel v 17. století, kdy měl sedm vikářů a bylo zde založeno Růžencové bratrstvo. Později jeho význam začal trochu upadat a po Francouzské revoluci v roce 1789 byl jako mnoho jiných kostelů uzavřen. O dva roky později farář s vikářem přísahali na ústavu a kostel začal znovu, i když skromně a pomalu, fungovat.Portál pochází z roku 1225, rozetové okno nad ním bylo kompletně předěláno v roce 1876Boční portál se zobrazením Panny Marie s andělyPod kamennou křížovou cestou visí na zdi van Goghovy reprodukceVyřezávaný a zlacený oltář v kapli sv. Josefa pochází z doby největšího rozkvětu místní farnosti - z doby kolem roku 1617


V podlaze i zdech kostela je vsazeno mnoho náhrobních desek - a některé z nich při úpravách čekají na nové umístění

Kostel určitě za zastavení stojí, je starý a krásný, a navíc budovy, které ho z jedné strany obklopují, mu dodávají další malebnost. Navíc je to odtud jen pár minut na místní hřbitov, kde je pohřben Vincent van Gogh.


Jak se tam dostat:

O víkendu a o svátcích jezdí z Gare du Nord přímý vlak Train des Impressionistes. Cesta trvá hodinu a vlak jede jen ráno v 10.08 hod do Auvers a v 18.27 hod zpět do Paříže.
Ve všední dny je nutné přestupovat buď ve Valmondois (v tom případě vlak vyjíždí z Gare du Nord) nebo v Pontoise (vlak z Gare Saint Lazare nebo RER C). S tímto přestupem trvá cesta asi hodinu a dvacet minut.

Jízdné je 5,65 eur, na tuto cestu platí i jakákoliv jízdenka na zóny 1-5 (Paris Visite, Mobilis, Ticket Jeunes, Navigo Découverte. Pokud máte Navigo na menší zóny, můžete si dokoupit tzv. complément du parcours - úspora je cca 2 eur).

Další informace (ve francouzštině) na http://www.auvers-sur-oise.com, najdete tam také trasy vycházek po městě s podrobným popisem všech míst.

 


Komentáře

1 Eva Eva | 22. listopadu 2013 v 17:29 | Reagovat

Jak jsem psala již dříve, u van Goghových obrazů mi vždy vytane na mysli krásná knížka i film Žízeň po životě, na vlastní oči viděný originál Starry Night v Muzeu moderního umění v N.Y. a samozřejmě úžasná píseň http://www.youtube.com/watch?v=oxHnRfhDmrk  Jinak si dovolím upozornit na drobný překlep u popisku Boční portál...

2 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 22. listopadu 2013 v 17:57 | Reagovat

[1]:Evo, dekuji za komentar i za upozorneni, to je ostuda, takova chyba, ale uz jsem to opravila :-)

3 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 24. listopadu 2013 v 22:05 | Reagovat

[1]: Evo, a ještě děkuji za odkaz na písničku, kterou mám taky moc ráda, jak v originále, tak i v české verzi s Pavlem Bobkem.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama