Mlýn v Ivry - Le moulin d´Ivry

16. října 2013 v 12:00 |  Za okružním bulvárem
Dnes se vydáme na procházku kousek za hranice 13. obvodu, kde jen pár desítek metrů od burácejícího provozu okružního bulváru, skrytého v úzkém betonovém kaňonu, dojdeme do Ivry sur Seine. Obec má bohatou historii, sahající daleko před náš letopočet, my sem ovšem dnes míříme za památkou, která pochází "jen" z doby Ludvíka XIV. V roce 1674 byl na tehdejším panství d´Ivry a Saint-Frambourg postaven větrný mlýn, který jako jediný v kraji Val-de-Marne přežil až do dnešní doby.Mlýn stojí uprostřed zástavby jen pár metrů od trojúhelníkového náměstí, na které vás přivede most od periferiku


Mlýn byl během staletí v takovém stavu, že mu v 70. letech minulého století hrozilo zbourání. Díky místní radnici a Asociaci přátel mlýna byl zachráněn, kvůli výstavbě domů přemístěn o 35 metrů z původního místa, zrekonstruován (neměl nejen lopatky, ale ani střechu, dveře a okna) a dnes je jedním z cílů, za kterými se sem vydávají turisté.
Po významu té divné kovové skulptury uprostřed náměstí jsem pátrala marně.Takto vypadaly zbytky mlýna na začátku 20. století. Foto Wikipedia.

Jen pár kroků od mlýna stojí kaple Notre-Dame-de-l´Espérance - pochází ze začátku 20. století, byla postavená v roce 1911 a zvonice dokonce až 1931, přesto svým stylem připomíná kostely v italské Umbrii nebo Toskánsku.


Bohužel jsem byla v Ivry jen jeden večer a nestihla jsem spoustu dalších zajímavostí (především kostel Saint-Pierre Saint-Paul z 15. století by mě zajímal, tak třeba příště), udělala jsem si ale aspoň malou procházku po starých uličkách. Žádné honosné vily tu nečekejte, domky jsou až na výjimky malé, s miniaturními zahrádkami, tepanými mřížemi a květinami v oknech.


Jedna z výjimek, honosný hrad s věží a cimbuřím v blízkosti mlýna

Uličky nás přivedou zpátky k periferiku, kde už nás bez milosti pohltí město.
Le moulin de la Tour
roh place du 8 mai 1945 a rue Paul Bert
Ivry-sur-Seine
prohlídky zdarma každou třetí sobotu v měsíci

Jak se tam dostat: metro Porte d´Ivry nebo Pierre et Marie Curie (linka 7) nebo tramvaj T3, stanice Porte
d´Ivry a potom přes most

 


Komentáře

1 Gabreta Gabreta | E-mail | 16. října 2013 v 19:06 | Reagovat

Tak to je skvělý typ!!! Díky :-)

2 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 17. října 2013 v 2:10 | Reagovat

[1]: Hanko, tak to si pak o mlýně ráda počtu pro změnu u Vás na blogu :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama