Čínská čtvrť - Le quartier chinois

29. října 2013 v 12:00 |  13. obvod
Člověk by čekal, že v čínské čtvrti najde úzké uličky, nízké domky, malé krámky a spoustu cyklistů. Jenže ve 13. obvodě vystoupí z metra a dostane pecku rovnou mezi oči. Největší pařížská čínská čtvrť se tady totiž tyčí hlavně do výšky.


V polovině 70. letech minulého století začali do Francie proudit uprchlíci z Asie, především Číňané národa Teochew z čínské diaspory v Kambodži, Laosu a Vietnamu, kteří prchali před tamními válkami. Do Paříže jich přišlo tehdy kolem osmdesáti tisíc a pařížská radnice je ubytovala v nové čtvrti, postavené ve 13. obvodu.
Čtvrť vyrostla při reorganizaci a rekonstrukci, která v rámci idejí Le Corbusiera a Athénské charty o moderním urbanismu kompletně změnila tuto část Paříže, na místě bývalého nákladového nádraží a uhelných skladů, které byly částečně zrušeny a částečně zrekonstruovány a odsunuty do podzemí. Celé dopravní zázemí bylo překryto obrovskou betonovou deskou, na které vyrostly vysoké paneláky s veškerými službami, obchody a restauracemi. Projekt dostal název Les Olympiades a každý z paneláků nese jméno jednoho z měst, ve kterém se odehrávaly olympijské hry - najdeme tu proto panelák Sapporo, Mexico, Athènes, Helsinky, Cortina, Tokyo, Londres, Anvers, Rome, Grenoble a Squaw Valley a nákupní centrum Oslo. Další vysoké paneláky vyrostly v blízkém okolí, mezi rue de Tolbiac a avenue Masséna v blízkosti avenue d´Ivry.
Projekt byl určen především mladým moderním rodinám, nesetkal se však s úspěchem a velká část bytů v těchto vysokých domech zůstala neobsazená. Právě do nich přišla čínská a všeobecně asijská komunita, kterou později doplnili i přistěhovalci z Afriky a arabských zemí.Vstup na betonovou plochu - centrální náměstí, kolem kterého jsou rozloženy vchody do jednotlivých "obytných věží" (jak je tady nazývají) a do obchodů.
Možná si vzpomenete, že právě tady se odehrávala i jedna z povídek z filmu Paříži, miluji tě.Když vyjdeme po schodech nahoru, ukáže se nám prostranství v celé kráse. Humorné na tom je, že ty pagodové střechy obchodů byly navrženy a provedeny dávno předtím, než někoho napadlo nastěhovat sem právě Asiaty. Normálně tady tak prázdno, samozřejmě, nebývá, ale v létě kolem desáté večer už jsou všechny obchody zavřené a kromě hloučků výrostků a sem tam osamělého chodce zde skoro nikdo nebyl.
Vchod každého domu je ozdobený mozaikou jednoho z olympijských sportů. Bohužel jsem jich vyfotit víc nestihla, při prvních fotkách mi přišli takoví hodně snědí mladíci důrazně vysvětlit, že se jim to focení vůbec nelíbí. Docela dost rychle jsem pelášila pryč.Čínská čtvrť se rozkládá samozřejmě i v dalším okolí tohoto divného urbanistického celku. Stačí se projít v trojúhelníku mezi avenue d´Ivry a avenue de Choisy a někdy má člověk pocit, že je spíš v Pekingu.
Čínští bratři Tangové přišli do Paříže s první vlnou přistěhovalců a nadělali obrovské jmění na dovozu asijských potravin. Mají v Paříži několik obchodů, ve kterých najdete veškeré myslitelné známé i neznámé asijské potraviny, včetně ryb a masa a té nejroztodivnější zeleniny a ovoce, které si člověk dovede představit (viděla jsem tu jednou i čerstvou cukrovou třtinu). Dovnitř se také někdy podíváme, tentokrát už bylo zavřeno. Jejich největší obchod najdete v čísle 48 na avenue d´Ivry. Když trochu přivřete oko nad hygienou, ocitnete se v ráji asijského jídla.Při bourání staré čtvrti tady některé ostrůvky původních domů zůstaly, především kolem rue de Tolbiac. Architekti je ale vyšperkovali úděsnými dostavbami, jako je tady dole skládačka z kostek, v níž sídlí jedna z pařížských universit.

Tip 1: V čísle 44 na avenue d´Ivry najdete také pravou budhistickou svatyni, běžně přístupnou i nebudhistům.

Tip 2: Pokud byste se v Paříži ocitli v lednu nebo únoru (záleží na lunárním kalendáři), není nic malebnějšího, barevnějšího a spontánnějšího, než oslava čínského Nového roku, která se tady koná přímo na ulicích. Ten příští bude 31. ledna 2014.


13. obvod, les Olympiades
hlavní přístup z rue de Tolbiac

Jak se tam dostat: metro Olympiades (linka 14) 


Komentáře

1 Elisa Elisa | E-mail | Web | 30. října 2013 v 13:11 | Reagovat

Toutes les grandes villes ont leur quartier chinois!
Et Paris ne sort pas de la lois:)
Celui-ci je le connaissais seulement sur les films
Maintenant, depuis ton blog
Bisous Hana

2 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 31. října 2013 v 11:45 | Reagovat

[1]: Elisa, selon moi, parmi les quartiers asiatiques de Paris la dalle des Olympiades est sûrement la plus moche. Je n'ai pas aimé du tout.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama