V ateliéru Chaima Soutina - Dans l´atelier de Chaim Soutine

27. září 2013 v 12:00 |  15. obvod
V malé uličce Cité Falquière jsme jednou už byli. Tehdy v zimě jsem tady zůstala stát potmě před posledními zbytky ateliérů, které zde kdysi stávaly a ve kterých působili na začátku 20. století malíři a sochaři, z nichž nejznámější byli Picasso, Modigliani, Foujita a také židovsko-rusko-litevský malíř Chaim Soutine.Dnes se do uličky vrátíme a to rovnou hlavními dveřmi do ateliéru, ve kterém působil Chaim Soutine. Na fotografii je to ten úplně vpravo.
Chaim Soutine přišel do Paříže v roce 1913. Narodil se 9. června 1893 ve vesnici Smiloviči v tehdejší Minské gubernii v dnešním Bělorusku, v litevské ortodoxní židovské rodině, která jeho touze malovat nejdříve bránila a obviňovala ho z rouhání (protože Talmud zakazuje zobrazování postav). Nakonec studoval malířství ve Vilniusu a poté díky mecenáši, kterého se mu podařilo najít, odjel do Paříže. Ubytoval se v ateliérech la Ruche na Montparnassu, studoval na Akademii krásných umění ve známém ateliéru Cormon, přátelil se s dalšími rusko-židovskými malíři (Chagall, Crémègne, Kikoïne) a živil se jako noční nosič na nádraží Monparnasse.
V roce 1914 se přestěhoval do Cité Falquière, kde se seznámil s Modiglianim, se kterým jednu dobu sdílel ateliér. Modigliani ho doporučil Léopoldovi Zborowskému, obchodníku s uměním, který mu pomohl aspoň trochu prodávat. Později hodně cestuje mezi venkovem, hlavně jižní Francií a Paříží, hodně maluje, ale také hodně svých děl pálí. Začíná se mu dařit lépe. Traduje se o něm mnoho historek, především o jeho pochybném vztahu k hygieně, ale také o jeho prchlivé a vzteklé povaze a třeba i o tom, jak zamořil celou čtvrť zápachem, když přivlekl na zádech z jatek polovinu staženého vola, kterou zavěsil do ateliéru a několik týdnů ji maloval.
Ve 20. a 30 letech maluje jeden obraz za druhým, ale stále pálí ty, se kterými není spokojen. Čím dál víc se projevuje jeho nemoc - trpěl žaludečními vředy, které špatná životospráva a velké množství alkoholu zhoršovalo. Po vypuknutí 2. světové války se v době vichystického režimu měl jako Žid přihlásit, raději však volí skrývání na venkově a přespávání v lesích a v polích. Jeho zdravotní stav se zhoršuje, nakonec mu žaludeční vřed praskne a 31. července 1943 je rozhodnuto o jeho hospitalizalici, aby mohl být operován. Před převozem do nemocnice ještě spálí všechna plátna v ateléru. Do nemocnice však doráží pozdě a dva dny po operaci 7. srpna 1943 umírá. Je pohřben na hřbitově Montparnasse. Hrob jsem hledala, ale nenašla. Údajně je bez nápisu.Ateliér v domku, ve kterém Soutin tvořil společně s Modiglianim, jsme viděli na fotografii v mém minulém článku. Byl zbourán v 60. letech 20. století a na jeho místě stojí ohyzdný panelák. Vedlejší ateliér, ve kterém Soutin maloval po Modiglianiho smrti, však zůstal stát. Je jedním ze tří posledních, které v Cité Falquière zůstaly a na rozdíl od ostatních dvou není zrekonstruovaný a má stále původní podobu.Při srovnání Soutinova obrazu s dnešním stavem ateliéru vidíme, že se opravdu nic nezměnilo - až na ten komín, který se tehdy tyčil nad vedlejší Pasteurovým ústavem, a který dnes již neexistuje.


Dnes v Soutinově ateléru maluje ruská malířka, narozená v Chorvatsku, paní Mira (Mirjana) Maodus a já jsem měla příležitost se do ateliéru letos v létě podívat. Paní Mira je krásná, vypadá o dvacet let mladší, ale fotografovat se nechtěla (můžete ji ale vidět TADY). Dovolila mi však vyfotit jak ateliér, tak i její obrazy. Maluje především abstraktní díla, tvořená z barevných písmen v azbuce, nebo čísel, ale také figury a krajiny.
Návštěva v ateliéru byla povznášející a uchvacující, jednak pro historii, která v těchto zdech zůstává, ale také díky laskavosti a otevřenosti paní Miry a jejich barevných pláten.
Při vstupu do domku vejdeme do chodby, z níž se po pravé straně vchází ateliéru a rovně se jde na malý dvorek. Z něho potom vedou vchody do dalších domečků, stojících v druhé řadě. Kočka patří paní Miře.Vpravo cihlová zadní stěna ateliérů, vlevo další domky
15. obvod, 11 cité Falquière

Jak se tam dostat: metro Pasteur (linka 6 a 12) 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama