Renoirovy zahrady - Jardins de Renoir

1. září 2013 v 12:00 |  18. obvod
Po rekonstrukci muzea Montmartru byly také zpřístupněny jeho nově upravené zahrady, které dostaly název Renoirovy zahrady - Renoir byl jedním z malířů, kteří v těchto zahradách malovali.
Muzeum, otevřené v roce 1960, bylo zřízeno ze statku ze 16. století, který je nejstarším domem na Montmartru. V 17. století dům patřil herci Rosimondovi, členu Molièrovy divadelní společnosti. V 19. století se v něm usídlili malíři, jejichž ateliéry byly umístěny nejen v hlavní budově v zahradě, ale především v domě, vedoucím na ulici, a v bývalých stájích, které byly k tomuto čelnímu domu přilepeny. Některé z ateliérů, například právě ten Renoirův, byly už dávno zbořeny, jinà ale existují dodnes a jsou vidět právě ze zahrad.

Renoir ateliér v tomto domě objevil, když hledal prostory k malování svého plátna Tanec v Moulin de la Galette. Přestože se téma obrazu odehrávalo ve slavné tančírně, malíř si její prostředí včetně tanečníků pečlivě zinscenoval tady na zahradě. Kromě toho tady později namaloval ještě další plátna a právě podle nich jsou dnes koncipovány zahrady, které byly upraveny stejným způsobem a dokonce jsou prý osázeny stejnými květinami a rostlinami jako na Renoirových obrazech v době impresionistů.První Renoirovou zahradou je samozřejmě ta, do které se dostaneme hned od vstupu z rue Cortot. Rozkládá se před samotným muzeem a stejně jako v dalších částech, i tady najdeme připomínku jednoho z Renoirových obrazů - je to právě tanec v Moulin de la Galette..
Pohled od muzea směrem k uličnímu traktuZe zahrady je výhled i na blízký vodojem a na zvonici Sacré-Coeur. Vpravo nahoře vidíme bývalý ateliér Susanne Valadon, který je momentálně v rekonstrukci, po které by měl být zpřístupněný veřejnosti.


Obloukem ve zdi projdeme do druhé zahrady. V ní je umístěný další z panelů, tentokrát s obrazem Houpačka, který tady vznikl. A houpačku tady najdeme i dnes.

Zahrada je malá, jen čtverec trávníku s kruhovým bazénkem uprostřed a květinovými záhony po okraji
Třetí Renoirovu zahradu najdeme za domem, odkud se svažuje malý lesík směrem k rue Saint-Vincent.I tuto dříve hustě zarostlou zahradu zvěčnil Renoir na jednom ze svých obrazů. Tato část zahrady sousedí s vedlejší přírodní ekologickou rezervací, tzv. Divokou zahradou (Jardin sauvage), ve které jsou zachovány některé původní druhy rostlin, a která bývá běžně přístupná jen dvakrát do měsíce a s průvodcem. Letos v létě byla úplně zavřená až na jedinou výjimku v srpnu, ale právě z Renoirovy zahrady se do ní dalo nahlédnout aspoň přes zeď.


Renoirova zahrada končí u montmartreské vinice, podél níž vedou z rue Saint-Vincent krásné staré kamenné schody. Z výšky je odtud hezký výhled nejen na vinici, ale také na severní část Montmartru a celou tuto méně známou část města.
Musée de Montmartre
Montmartre, 12 rue Cortot
Otevřeno denně od 10 do 18 hod
Vstupné (zahrada + muzeum) 9 eur, 18-25 let a zdravotně postižení 7 eur, 10-17 let 5 eur, děti do 10 let zdarma

Jak se tam dostat: metro Lamarck-Caulaincourt (linka 12)

 


Komentáře

1 Olga Suchomelová Olga Suchomelová | E-mail | 1. září 2013 v 15:32 | Reagovat

Díky za další krásný článek! :-)
Procházky po méně známých uličkách a zákoutích Montmartre jsou naše oblíbené, takže mám radost, že na příští návštěvu Paříže máme zase něco zajímavého.
Vždy se na Vaše články těším a pročítám znovu i ty z dřívějška - pro oživení vzpomínek i pro inspiraci.
Olga

2 Paříž pro pokročilé Paříž pro pokročilé | 1. září 2013 v 18:53 | Reagovat

[1]:Olgo, děkuji za milý komentář a jsem ráda, že Vás můžu inspirovat pro další cesty do Paříže :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama