Park la Villette / Parc de la Villette

7. září 2013 v 12:00 |  19. obvod
Rozlehlý, 55 hektarový park v severovýchodním cípu města je největší zelenou plochou v Paříži. Leží na místě bývalých jatek, zbouraných v roce 1974, ze kterých tady zůstala hlavní hala a dvě malé kamenné budovy. Stavba parku v místě křížení dvou splavných kanálů v 19. obvodu začala v roce 1983 a trvala několik let - vznikl tak ohromný areál se spoustou zajímavostí, na které se dnes aspoň rámcově podíváme.Hlavní vstup do parku najdeme u Porte de Pantin, kde na ohromném vstupním prostranství najdeme bývalou Velkou halu jatek, pocházející z let 1865 - 67, která tehdy sloužila k přechovávání hovězího dobytka před porážkou. Dnes je přestavěná na prostory, kde se konají výstavy a různé jiné kulturní akce.


Ohromná Lví kašna (Fontaine aux Lions) stávala původně na place de la République, odkud byla v roce 1869 přemístěná sem do Villette před tehdy nově postavená jatka, kde sloužila k napájení dobytka.Zatímco zleva Velké haly stojí areál konzervatoře, vpravo najdeme tzv. Cité de la Musique, areál, věnovaný hudbě a otevřený v roce 1995, s koncertními a výstavními sály. Autorem budovy je jedna z největších francouzských architektonických hvězd Christian Le Portzamparc. Jsou zde pořádány koncerty všech žánrů, probíhá tady badatelská a vědecká činnost, funguje tady muzeum hudebních nástrojů (kde je možné vidět i rarity jako Chopinovo piáno nebo Brassensovu a Brelovu kytaru) a konají se tady i různé, na hudbu zaměřené krátkodobé výstavy.Jeden ze vstupů do Cité de la MusiqueSice to normálně k tomuto parku nepatří, ale pokud jste tam náhodou letos v létě byli, možná jste narazili na tuto ponurou hrobku s nápisem Wolverine a možná jste si taky kladli otázku, co má tento nesmrtelný mutant s parkem společného (a proč má vůbec jako nesmrtelný svoji hrobku). V podstatě nic, jak jsem později zjistila, byla to jen reklama na nový film.Podél celého areálu parku probíhá chodník, krytý vlnitou střechou, kryjící před deštěm nebo - jako v tomto případě - před sluncem. Po levé straně je vidět boční část Velké haly.Vstupní protor Velké haly s pokladnami. Žádná z momentálně probíhajících výstav mě ale nepřitahovala, takže interiér bude třeba někdy jindy, až se tam vypravím znovu.Co mě naopak uvnitř haly zaujalo, byla klidná kavárna s hezkým dřevěným nábytkemNaproti podélné strany haly najdeme i dětské hřiště (moc jsem ty vlnovky nepochopila a ani tam moc dětí nebylo)...... nebo několik oddělených a tématicky zaměřených zahrad, jako například tato zrcadlová...... nebo tento malý vinohrad s intimními zákoutími.Kamenná budova za halou je jedním z pozůstatků starých jatekZa halou začínají také velké trávníkové plochy, protkané dlouhými alejemiU dětského hřiště nesmí chybět ani tradiční kolotočProstředek parku protíná kanál de l´Ourcq, kterým sem můžete připlout lodí už z přístaviště pod place de la Bastille. Přes kanál vedou dva klenuté mosty a v létě i pontonová lávka. Podél kanálu vede také visutá lávka, ze které je dobrý rozhled po celém parku - člověk tak získá přehled a lépe se zorientuje.

Z lávky jsou také dobře vidět staré mlýny les Moulins de Pantin, které přestaly mlít v roce 2001 a v roce 2010 byly zrekonstruované a přestavěné jednou z francouzských bank na kancelářeZ lávky také vidíme zdálky stříbřitou nafukovací halu koncertního sálu Le ZénithNa trávníku u kanálu


Dřevěná věž, která vypadá jako stlučená z náhodně posbíraných prkýnek, je uměleckým dílem japonského umělce Tadashi Kawamata. Věž nebyla tak vratká, jak vypadala zvenku, byla přístupná a dalo se v ní vyšplhat nahoru. Co bych pro blog neudělala, že. Ten výhled ale stál zato.


Trávníky ve střední části jsou lemované cestičkami a alejemi a ty nás přivedou do míst, kde na nás čeká další zajímavost - La GéodeOhromná stříbřitá koule je součástí Cité de la Science et de l´Industrie - Vědeckého a průmyslového městečka, do kterého se podíváme příště

Samozřejmě jsem tady nedokázala ani zdaleka popsat úplně všechny zajímavosti, které jsou k parku k vidění a k prožití. Je to určitě záležitost na celý den, nejraději na nějaký slunný víkend, když už člověk neví, kam ještě v Paříži vzít děti. A pro informaci a orientaci ještě plánek:

Parc de la Villette
19. obvod, vstup z avenue Jean Jeaurès nebo Avenue Corentin Cariou nebo podél canal de l´ Ourcq
Vstup do celého areálu je zdarma, platí se jen za různá představení, koncerty nebo dílny. V červeném stánku v hlavního vstupu z avenue Jean Jaurès najdete plánky i interaktivní obrazovky se všemi informacemi; také se tady prodávají vstupenky na placené akce.


Jak se tam dostat: metro Porte de Pantin (linka 5) nebo Porte de la Villette (linka 7)

 


Komentáře

1 Gabreta Gabreta | 8. září 2013 v 23:12 | Reagovat

Přesně tak...s dětmi jsme si tam užili báječné chvíle :-))

2 Aleš Aleš | E-mail | 9. září 2013 v 22:32 | Reagovat

Chystal jsem se tam, ale upřímně řečeno po shlédnutí tady těch fotek váhám. Předpokládal jsem klidné a oddechové zelené místo, něco jako mamutí park Monceau, ale tohle je spíše jako pouťové, i když s dětmi určitě ideální :-)

3 goldfly goldfly | 17. září 2013 v 0:29 | Reagovat

diky za tok informaci a hluboke znalosti,ktere na Vasem blogu vsichni cerpame:-)je mi smutno z krasne proslunenych fotek,ja letim do Parize pozitri a za okny se certi zeni..Chci poprve take navstivit Musee d´Orsay,chtela bych si  koupit vsupenky on line,ale nejak se na tech jejich strankach nechytam:-(Pomuzete?Dekuji predem....

4 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 17. září 2013 v 0:42 | Reagovat

[3]:Dobrý den,lístky si můžete koupit tady: http://musee-orsay.fnacspectacles.com/place-spectacle/Billets-Musee-p918044234563592091.htm
Za 10,70 je to normální denní návštěva, za 8,20 večerní ve čtvrtek od 18.00 a za 16,70 kombinovaná s Musée Rodin.
Přeji hezkou vestu, snad tam budete mít lepší počasí, než je tady :-)

5 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 17. září 2013 v 0:43 | Reagovat

cestu, ne vestu :-)

6 Aleš Aleš | E-mail | 20. prosince 2013 v 1:10 | Reagovat

Byl jsem statečný a odřekl si tuhle další továrnu pro turisty - a ejhle, přežil jsem to:-)

7 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 21. prosince 2013 v 20:47 | Reagovat

[6]: Alesi,kupodivu tech turistu je tam vzdy pomerne malo, spis jen mistni. A jednou za cas - proc ne?

8 Gabreta Gabreta | Web | 11. června 2015 v 22:24 | Reagovat

Byla jsem tam teď v květnu, asi po 22 letech, a park naštěstí neutpěl stářím:-), našla jsem vše, co jsem si pamatovala. Byla jsem tam v pondělí a to je Cité de la Science et de l´Industrie zavřené, takže klid, málo lidí povalujících se po trávníku, hrajících fotbálek, děti na skluzavkách...sluníčková pohoda...Určitě je tady možné si to užít i bez dětí :-)

9 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 12. června 2015 v 0:18 | Reagovat

[8]: Teda Hanko, tentokrát jste byla v Paříži úplně všude :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama