Muzeum keramiky - Cité de la Céramique

21. září 2013 v 12:00 |  Za okružním bulvárem
Na jižním okraji parku Saint-Cloud v městečku Sèvres leží na břehu Seiny světoznámá manufaktura na porcelán. Byla sem přemístěna v roce 1756 z Vincennes, kde sídlila v jednom z křídel královského zámku, údajně na přání Madame de Pompadour, která ovlivnila Ludvíka XV., aby výrobu porcelánu a keramiky přesunul blíž versailleskému dvoru a hlavně blíž zámku Bellevue, kde Madame Pompadour sídlila, a který ležel jen kousek od místa nové továrny.
V roce 1875 byly přistavěny nové budovy, ve kterých manufaktura působí dodnes. Používá stále staré postupy, které kombinuje s prvky moderního umění.
Už na začátku 19. století zde bylo vytvořeno muzeum, ve kterém jsou vystavovány dodnes ty nejcennější exempláře keramiky a porcelánu, pocházející ze všech zemí světa - od středověké keramiky, přes islámskou, maurskou a japonskou keramiku, renesanční italskou majoliku, evropský fajáns a porcelán ze 17. a 18. století, až po porcelán, vyráběný v Sèvres od roku 1840 až do dnešní doby.
V současné době tvoří manufaktura a muzeum tzv. Cité de la Céramique, skládající se z 25 památkově chráněných budov. Muzeum je přístupné volně, manufaktura jen při komentovaných prohlídkách, jejichž termíny bývají uvedeny na dole uvedených stránkách.
Přiznám se, že jsem v muzeu nebyla, dostala jsem se k němu až tak pozdě, že už bylo zavřeno (ano, ty hodiny nad průčelím, které jsou vidět nahoře na fotografii, ukazují správný čas). Určitě by mě ale expozice zajímala a při některém z dalších pařížských pobytů se tam podívám - už jen proto, že od 20. listopadu 2013 až do 19. května 2014 bude v muzeu výstava Picassovy keramiky. Tu si určitě nenechám ujít.V zahradě muzea jsou umístěny různé plastiky


Pohled na průčelí muzea z mostu Pont de Sèvres. To večerní nasvícení působí docela psychedelicky.


Cité de la Céramique
Sèvres, 2 place de la Manufacture
www. sevresciteceramique.fr

Otevřeno denně kromě úterý od 10 do 17 hod
Vstupné 6 eur, do 25 let zdarma pro mladé ze zemí EU


Jak se tam dostat: metro Pont de Sèvres (linka 9), potom přes most, muzeum leží těsně za mostem po pravé straně; Tramvaj T2, stanice Musée de Sèvres

 


Komentáře

1 Olga Suchomelová Olga Suchomelová | E-mail | 21. září 2013 v 13:50 | Reagovat

Návštěvu tohoto muzea Vám opravdu doporučuji, my jsme se tam při letošní návštěvě Paříže dostali a strávili jsme tam skoro celý den. Byli jsme doslova okouzleni! Nádherné sbírky, krásné prostředí - navíc je tam klid, všechno si lze hezky prohlédnout.
Olga

2 Elisa Elisa | E-mail | Web | 21. září 2013 v 15:27 | Reagovat

Que c´est joli ce musée Hana.
Je ne connaissais pas, merci pour me le signaler. Je pense toujours qu´il me manque tant à découvrir à Paris.
Il faut la visiter et la revisiter.
C´est une ville formidable que tu nous montres si bien!
Bisous printaniers ici
Elisa

3 Paříž pro pokročilé Paříž pro pokročilé | 22. září 2013 v 15:44 | Reagovat

[1]: Olgo, děkuji, už počítám s návštěvou :-)

4 Paříž pro pokročilé Paříž pro pokročilé | 22. září 2013 v 15:46 | Reagovat

[2]: Elisa, c´est vrai, il y a toujours une raison pour laquelle il faut retourner a Paris!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama