Výlet do Auvers sur Oise - Voyage à Auvers sur Oise

25. srpna 2013 v 12:00 |  Kousek za městem
Dnes je neděle a my se proto vypravíme na celodenní výlet do malého městečka na severozápad od Paříže. Auvers sur Oise je kromě své vlastní historie i součástí dějin francouzského malířství a to nejen proto, že zde krátce žil, zemřel a je pochovaný jeden z nejslavnějších malířů postimpresionismu Vincent Van Gogh, ale také proto, že už před ním tady tvořili a žili i další malíři - jako první se tady usadil v roce 1860 Charles-François Daubigny, za kterým sem začali jezdit jeho přátelé - Corot, Daumier a Oudinot, později si městečko zamilovali i Pissarro, Guillaumin a Cézanne.
I když davy turistů sem přijíždějí hlavně kvůli Vincentovi, byla by určitě škoda cestu do Auvers zredukovat pouze na slavného malíře slunečnic a obilných polí, protože v městečku je spousta dalších zajímavostí - zámek, středověký kostel, Daubignyho ateliér i muzeum absintu. Zkrátka stojí za důkladnou prohlídku a tu si dnes uděláme i tady, abychom měli celkový přehled, zatímco někdy příště se podíváme přímo na místa, která jsou poznamenaná Vincentem.Nádraží v Auvers sur Oise se - podle dochovaných fotografií - od Vincentových dob moc nezměnilo


Od nádraží se vydáme hlavní ulicí rue Général de Gaulle která míří přímo do centra a ke všem pamětihodnostem. Všechno se dá v pohodě zvládnout pěšky, nejsou tady žádné velké vzdálenosti.
Pokud přijedete do města v sobotu, narazíte hned naproti nádraží na rušný trh.

Místní radnice, kterou Van Gogh několikrát také malovalPřímo naproti radnice stojí hostinec Ravoux, kde Vincent bydlel a kde zemřel. Přízemí hostince funguje dodnes jako restaurace, zatímco v podkroví je možné navštívit jak Vincentův pokojík, tak i videoprezentaci o něm a o jeho pobytu v Auvers.V úzké uličce přímo naproti Auberge Ravoux stojí za zdí s růžovými vraty dům Manoir des Colombières, ve kterém funguje informační kancelář. Můžete si tady koupit podrobný plánek městečka s vyznačenými zajímavými místy a také vstupenky do jednotlivých památek - včetně tzv. pass touristique za 20 eur, který se vyplatí v případě, že toho tady chcete vidět hodně. V rámci této vstupenky jsou zahrnuty 4 jednotky, které můžete různě kombinovat. Já jsem zvolila 2 jednotky za prohlídku zámku a 2 jednotky za kumulovanou návštěvu Auberge Ravoux a Ateliéru Daubigny (který byl ovšem ten den zavřený, což mi jaksi zapomněli v informačním centru říct, ale protože vstupenka platí rok, určitě se tam ještě vydám).Informační centrum sídlí v přízemí, zatímco v prvním patře je Daubignyho muzeum (neplést s ateliérem, ten je jinde). Jsou v něm vystaveny nejen obrazy, které namaloval Charles-François Daubigny, ale také jeho syn Karl a další místní malíři té doby.V domě je pozoruhodné dřevěné schodištěZa domem nás krátké schody ve svahu přivedou na úzkou silnici rue Daubigny, která dřív bývala hlavním tahem přes město (a která, než projde městem, změní několikrát název). Právě tady najdeme ty nejkrásnější a nejzajímavější domy a místa.Tato silnice nás také přivede k Daubignyho domu s ateliérem a zahradou, ale jak už jsem říkala, byl zavřený, takže jsem zvládla jen jednu fotku přes plotO kousek dál leží auversský zámek s expozicí "Cesta do časů impresionismu". Je to multimediální prezentace o druhé polovině 19. století, doby, ve které se impresionismus narodil. Celé jsem to absolvovala a protože je to zajímavá věc (i když dost turistická), nechám si to všechno na samostatný článek někdy jindy.Od zámku nás potom čeká další pochod po silnici - pořád je tady na co koukat a narazíme ještě na spoustu dalších zajímavých místPo asi tři sta metrech objevíme za vysokou zdí dům, vklíněný, stejně jako všechny ostatní v okolí, pod bývalý lom na kámen. Tady bydlel doktor Gachet, Vincentův lékař a přítel. Dům a zahradu je možné zdarma navštívit.

Od domu doktor Gacheta se můžeme vydat ještě dál směrem k městečku Pontoise - po cestě najdeme secesní dům, navržený architektem Guimardem (to je ten, který je autorem secesních vchodů do pařížského metra).

Podél celé cesty přes Auvers až do Pontoise je vyznačená takzvaná Stezka malířů - na místech, která malovali slavní umělci, jsou umístěné panely s fotografií obrazu a krátkým popisem. Nabízí se tak zajímavé srovnání mezi místem na obraze a současností. Myslím, že přesně to bude mým cílem příště - hledání všech těchto míst a srovnávací fotografie.

Pokud vás dnešní článek na cestu do Auvers naladil nebo už jste se tam chystali tak jako tak, určitě si na ni vyhraďte celý den, jinak se to nedá všechno stihnout.
O víkendu a o svátcích jezdí z Gare du Nord přímý vlak Train des Impressionistes. Cesta trvá hodinu a vlak jede jen ráno v 10.08 hod do Auvers a v 18.27 hod zpět do Paříže.
Ve všední dny je nutné přestupovat buď ve Valmondois (v tom případě vlak vyjíždí z Gare du Nord) nebo v Pontoise (vlak z Gare Saint Lazare nebo RER C). S tímto přestupem trvá cesta asi hodinu a dvacet minut.

Jízdné je 5,65 eur, na tuto cestu platí i jakákoliv jízdenka na zóny 1-5 (Paris Visite, Mobilis, Ticket Jeunes, Navigo Découverte - pokud máte Navigo na menší zóny, můžete si dokoupit tzv. complément du parcours - úspora je cca 2 eur).


Další informace (ve francouzštině a částečně i angličtině) na http://www.auvers-sur-oise.com, najdete tam také trasy vycházek s podrobným popisem všech míst.


 


Komentáře

1 Hanka Hanka | E-mail | Web | 25. srpna 2013 v 12:41 | Reagovat

Díky , Hani, za skvělou procházku.

2 Bernard Bernard | E-mail | 25. srpna 2013 v 17:59 | Reagovat

Děkuji za všechny procházky po Paříži a okolí na blogu.
V Auvers ja rovněž jediné na světě museum absintu, kde ve sbírce jsou i láhve českých výrobců této "zelené můzy".

3 Michal Ptáček Michal Ptáček | 26. srpna 2013 v 18:07 | Reagovat

První dvě fotky (hned po nádraží) mi živě vybavily kvalitní film Žízeň po životě z r. 1956 – www.csfd.cz/film/6765-zizen-po-zivote – s Kirkem Douglasem a Anthony Quinnem. Jakoby filmaři skutečně točili právě zde, ačkoli to podle IMDb tak nevypadá... Film je o Vincentovi, můžu doporučit.

4 Paříž pro pokročilé Paříž pro pokročilé | 26. srpna 2013 v 22:03 | Reagovat

[2]:O muzeu se v příspěvku zmiňuju, ale nebyla jsem tam zatím :-)

5 Paříž pro pokročilé Paříž pro pokročilé | 26. srpna 2013 v 22:05 | Reagovat

[3]: Michale, ten film jsem několikrát viděla, dokonce ho před pár lety znovu dávali v TV. Ale díky, že jste mi ho připomněl, opět si ho seženu. Když jsem teď hledala další informace, našla jsem, že některé scény prý byly v Auvers natočené, tak jste se trefil :-)

6 Eva Eva | 28. srpna 2013 v 21:16 | Reagovat

Žízeň po životě byl moc hezký film...a vybavuji si velmi starý, ale zdařilý dabing...

7 Eva Eva | 28. srpna 2013 v 21:29 | Reagovat

[3]: Promiňte, že se ptám, pane Ptáčku, moje sestra Vlaďka O. mívala v Praze kamaráda stejného jména - nejste to náhodou Vy?

8 Paříž pro pokročilé Paříž pro pokročilé | 30. srpna 2013 v 17:50 | Reagovat

[6]:Evo, včera jsem si ten film znovu pustila, máte pravdu, že dabing je dobře udělaný, akorát mi připadalo komické, jak mluvil Vincent nosovým brněnským přízvukem  Karla Högera :-)

9 Eva Eva | 31. srpna 2013 v 19:41 | Reagovat

[8]: Máte pravdu, přesně toto mne napadlo taky, Brno mám, co by kamenem dohodil :-) Chvíli mi trvalo, než jsem si na to zvykla, ale po nějaké době už to bylo dobré...málokdy slyším dabovat Karla Högera...:-)

10 Irena Irena | 13. října 2016 v 18:30 | Reagovat

Pro info - turistické informace nedávno přemístili do budovy v parku Van Gogh, hned kousek nad jeho sochou.

11 Paříž pro pokročilé Paříž pro pokročilé | 17. října 2016 v 12:39 | Reagovat

[10]: Děkuji za doplnění :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama