Nové náměstí Republiky - Nouvelle place de la République

21. srpna 2013 v 12:00 |  3. obvod
V červnu byla dokončená rekonstrukce place de la République, která rok a půl paralyzovala tutu rušnou křižovatku na rozhraní 3., 10. a 11. obvodu. Cílem bylo údajně zklidnění provozu, lepší využití prostoru a vytvoření prostředí k setkávání lidí. Na výsledek rekonstrukce jsem četla mnoho ohlasů, od jednoznačně nadšených až po absolutně zamítavé, zkusíme se proto podívat na místo vlastníma očima.


Náměstí, kterému stejně jako dřív dominuje socha Republiky, bylo dříve doslova obklíčeno automobily, které sem vjížděly jako na kruhový objezd. Dnes byla jedna podélná strana přeměněná na pěší zónu a jezdí se obousměrně rovně. Díky této úpravě je střed náměstí přístupnější a lidé toho hojně využívají.
Pro mě je určitě velké mínus to, že oba parčíky s keři, květinami a vodními nádržemi uprostřed náměstí byly zrušeny a místo nich byla plocha vydlážděná hladkým šedivým kamenem. Mít místo parku jen šedé kamenné pole je děs. Naštěstí zůstaly zachovány některé stromy.Takto vzniklá obrovská plocha (vydlážděná prý proto, aby byla pro lidi atraktivněší a aby se usnadnila organizace různých akcí) samozřejmě přitahuje cyklisty, bruslaře a skejtbordisty. Přiznám se, že pro mě není na ulici nic horšího, než když mi na paty najíždí dítě na skejtu, nebo slyším za zády vrčení nevyzpytatelného segwaye.

Pozitivní je, že se na náměstí okamžitě začaly konat zajímavé akce - například tento koncert při příležitost Mezinárodního dne Nelsona MandelyNad čím mi ale zůstává stát rozum, je toto plivátko v severozápadní části náměstí, eufemisticky nazývané Vodní zrcadlo. Má sloužit k okrase okolí a osvěžení kolemjdoucích, ale do té špinavé louže bych nepustila ani psa, natož dítě - přesto jsem tady ve vedru viděla dokonce i cachtající se dospělé.


V polovině července nebyl na náměstí dokončen ještě celý mobiliář, ani otevřená kavárna, která slibuje nejlevnější kávu v Paříži (za 1 euro), a ani informační středisko s připojením k internetu zdarma. To vše prověřím až příště. Když už jsme ale na náměstí, podíváme se na jeho největší symbol, památník Republiky.Památník byl slavnostně odhalený 14. července 1880 a jeho autory jsou bratři Moriceové - Léopold vytvořil sochu a Charles sokl. Památník je plný symbolů francouzské historie - na některé se teď podíváme.
Socha Marianne s frygickou čapkou - symbolem vítězství - a věncem na hlavě drží v ruce olivovou ratolest jako symbol míru. V levé ruce drží tabulku s nápisem "Lidská práva" a přes rameno má meč.
(Pamětníci si možná vzpomenou, že před dvěma lety jí někdo uvázal kolem krku dlouhou červenou šálu a že trvalo dost dlouho, než ji sundali, ale to do historie nepatří).U paty podstavce sedí další dvě ženské postavy. Ta vpravo představuje svobodu - Volnost: v levé ruce drží planoucí pochodeň a v pravé, položené na koleni, přetržený řetěz. Za jejími zády vyrůstá kamenný dub.Druhá socha představuje Rovnost a v pravé ruce drží francouzskou vlajku s iniciálami RF (République francaise na žerdi. V levé drží krokvici jako symbol rovnosti.
Za zády sochy je umístěno další sousoší, představující Bratrství - tvoří je žena se děma dětmi nebo putti, čtoucími knihu. Fotka bohužel není.Kolem dokola podstavce je umístěno dvanáct reliéfů, představujících nejvýznamnější události francouzských dějin. Tady nahoře je to například Vyhlášení republiky 4. září 1870 a dole Vyhláška o zrušení otroctví 4. března 1848.


Ve spodní části pomníku stojí ohromný bronzový lev, který střeží bronzovou hlasovací urnu s nápisem Všeobecné hlasovací právo.Poté, co byl po rekonstrukci pomník přiblížen veřejnosti, stal se okamžitě oblíbenou prolézačkou všech dětí.


Jak se tam dostat: metro République (linka 3, 5, 8, 9 a 11) 


Komentáře

1 Hanka Hanka | E-mail | Web | 21. srpna 2013 v 12:13 | Reagovat

Odjížděla jsem z Paříže právě když zrekonstruované náměstí otevírali, takže děkuji za informace, které mi chyběly.

2 Elisa Elisa | E-mail | Web | 21. srpna 2013 v 13:20 | Reagovat

C´est super ton compte rendu en images Hana!
L´année dernière à Paris, l´apt où je me logeais étais placé à proximité de la Place de la République. Pourtant, elle était plongée dans les travaux, alors c´était impossible de l´apprécier.
Maintenant, je peux bien l´admirer!
Bisous ma chère
Elisa

3 Aleš Aleš | E-mail | 21. srpna 2013 v 23:36 | Reagovat

Tohle náměstí mám v hlavě i na fotkách naposled ze září 2011. Nejen rozkopané, špinavé a hlučné, ale i plné bezdomovců. Uvidíme, těším se :-)

4 Kunhuta Voltérová Kunhuta Voltérová | 26. září 2015 v 15:42 | Reagovat

Před několika dny se právě zde stala tragická událost. Při nějaké sešlosti na náměstí se jeden mladík snažil vyšplhat na sochu Republiky,ale protože je socha odlitá a klouže,mladík se zřítil a zabil se. Celá socha i z podstavcem měří 25 m, a to je dost! To je opravdu hra osudu! Jinak je zajímavé, když se data událostí vyobrazených na reliéfech, shodují s významnými událostmi v osobním životě. A to mě baví!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama