Franta v Českém centru - Franta dans le Centre tchèque

11. srpna 2013 v 12:00 |  České stopy v Paříži
České centrum navštěvuji skoro pokaždé, když jsem v Paříži. Konají se tady totiž výstavy, které vždycky překvapí něčím zajímavým. Podobně vyhlášené jsou zde i jazzové koncerty, ale tam jsem zatím ještě nikdy nebyla (okamžitě si to píšu na příště).
Letos v zimě jsem tady viděla výstavu o Bohumilu Hrabalovi, koncipovanou sice jako informace pro Francouze, ale plnou zajímavých fotek spisovatele s jinými významnými osobnostmi, nebo fotky z bourání Hrabalova libeňského domečku Na Hrázi.
Před posledním odjezdem do Paříže jsem na stránkách Centra našla, že tam zrovna probíhá výstava mého oblíbeného malíře Františka Mertla, který se podepisuje jen jako Franta. Myslím, že první informaci o Frantovi jsem četla někde v příspěvku Jana Šmída (nevyčerpatelného zdroje informací a inspirace), později jsem jeho obrazy viděla v jihofrancouzském Vence, kde malíř žije už od roku 1957, poté před několika lety v Brně a loni na podzim v Praze. Návštěva jeho pařížské výstavy tak byla jasnou volbou.


V budově, kde dnes sídlí České centrum, byla v roce 1916 založena československá provizorní vláda pod Masarykovým vedenímPodrobnější informace o malíři najdete na jeho stránkách, zatímco článek o jeho loňské pražské výstavě je k přečtení na mém druhém blogu Praga Magica.
Mimochodem, pokud sháníte dárek pro své francouzské přátele, v Českém centru najdete výběr DVD s dobrými českými filmy s francouzskými titulky, navíc za v podstatě symbolické ceny.

Centre tchèque
6. obvod, 18 rue Bonaparte

Výstava je otevřená do 6. 9. 2013, pondělí - pátek od 13 do 18 hod
Vstup zdarma


Jak se tam dostat: metro St. Germain des Prés (linka 4) nebo Mabillon (linka 10)

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama