Saint-Paul de Vence

8. července 2013 v 12:00 |  Daleko za městem
Příspěvky, které se tu objeví v dalších týdnech, jsou předem připravené a budou zveřejňované automaticky. Sice budu i během dovolené blog pravidelně kontrolovat přes mobil, nebudu však moci, bohužel, odpovídat na vaše reakce, především ne na ty, které vyžadují delší vyhledávání na internetu, jako jsou různé praktické dotazy na dopravu nebo ubytování. Na ty se dostane až po 25. červenci.

A když už jsme u dovolených, pokud ji budete trávit na jihu Francie poblíž Azurového pobřeží, ráda bych vám ukázala jen kousek od Nice a Antibes umělecké městečko Saint-Paul de Vence, proslulé svými ateliéry, galeriemi a uměním, vystaveným doslova všude na ulici. No dobře, je to už tak trochu turistická atrakce, co si budeme povídat, ale za návštěvu pořád ještě stojí.

O restauraci Auberge de La Colombe d´or píše i Jan Šmíd, který se v ní pokusil natočil jeden z dílů svého televizního pořadu. Nepodařilo se mu dostat dovnitř, restaurace prostě o publicitu nestojí, má jí totiž už tolik, že nestačí odmítat hosty a rezervace se tady dělají dlouho dopředu. Tomu odpovídající i ceny, samozřejmě. A proč je o ni takový zájem, když kolem jsou desítky jiných? Právě tady se v první polovině 20. století scházeli malíři, kteří v tomto malebném městečku na vrcholku kopce a v jeho okolí delší či kratší dobu žili a tvořili. Namátkou? Picasso, Matisse, Léger, Modigliani, Miró, Chagall a mnoho dalších. Na zdech restaurace najdete proto plátna těch nejznámějších z nich, která by všichni chtěli vidět, ale která jsou vyhrazena k prohlídce jen těm vyvoleným, kteří v restauraci povečeří.Může nás to mrzet, ale hned po ruce máme jiné řešení. Stranou hlavního centra, v ohromném parku na úbočí protějšího kopce leží totiž místo, které stojí rozhodně za návštěvu - La Fondation Maeght - Nadace Maeght. Schraňuje ve svých zdech i v zahradě jednu z nejvýznamnější sbírek moderních malířů a sochařů (Giacometti, Miró, Calder, Matisse, Bonnard, Braque, Chagall, Léger, Kandinsky, ale i mnoho jejich mladších následovníků), tak, jak je zde shromáždili manželé Marguerite a Aimé Maeght, francouzsko-vlámská dvojice mecenášů, kteří tady na jihu žili, s mnoha malíři, jejichž díla vystavují, se přátelili, a na vlastní náklady nechali postavit toto muzeum, které otevřeli v roce 1964. Vystavili v něm svoje cenné sbírky a podíleli se na jeho provozu až do své smrti (Marguerite 1977, Aimé 1981). Ve správě nadace pokračuje jejich syn Adrien, který má i galerii v Paříži (42 rue du Bac).Z bohatých sbírek je vždy jednou za půl roku obměněna stálá výstava v prostorách muzea. Při mé návštěvě byl na řadě Joan Miró, zatímco v letošním létě je to výstava na téma Malířství a filozofie, na níž jsou představena díla současných světových malířů.V zahradě kolem domu jsou umístěná další díla. Zčásti je obsáhnete výhledem z terasy domu, jinde musíte bloudit průchody mezi dvory a zahradou, kde na ně leckdy nečekaně narazíte.
Návštěvu muzea a celého městečka můžu jen doporučit. I přes příliv turistů má totiž pořád ještě atmosféru, zvlášť když se zatouláte do uliček dál od vyšlapaných turistických chodníků. Určitě stojí za to vydat se sem brzy po ránu, jednak není takové vedro, druhak najdete ještě místo k zaparkování a třeťak si nebudete připadat jako v Disneylandu.
No a pokud sem zrovna letos nemáte cestu, můžete si městečko aspoň projít virtuálně.

Tip 1: Na místním hřbitově je pohřben Marc Chagall, který v městečku žil posledních dvacet let svého života.
Tip 2: V místním kostele Conversion de Saint-Paul z 12. století visí i obraz od Tintoretta.
Tip 3: Nezapomeňte, že jen pár kilometrů odtud leží další kouzelné a okouzlující město - Vence.


Fondation Maeght
http://www.fondation-maeght.com
623 Chemin des Gardettes, Saint-Paul de Vence

Otevřeno denně červenec-září 10-19 hod, říjen-červen 10-18 hod
Vstupné 15 Eur, studenti a děti do 18 let 10 Eur, děti do 10 let zdarma
Pozor, za možnost fotografování a filmování se platí navýšení 5 Eur

Jak se sem dostat:
Od pobřeží vede do města široká čtyřproudá silnice, po které se sem dostanete za půl hodiny.

A - centrum městečka, B - Fondation Maeght
 


Komentáře

1 HANA HANA | 9. července 2013 v 12:27 | Reagovat

Přeji nádhernou dovolenou !!!

2 Elisa Elisa | E-mail | Web | 9. července 2013 v 20:55 | Reagovat

Hanna,
J´étais là-bas le mois dernier!
J´ai adoré, absolument!
Merci pour partager et m´amener des plus beaux souvenirs de la France
Ici il pleut et il fait très froid!
Bisous (C´est jour férié)
Elisa

3 Eva Eva | 27. srpna 2013 v 21:22 | Reagovat

V St. Paul de Vence jsme byli minulou sobotu, ale jen večer...byl to krásný zážitek...třeba si to zopakuji někdy i ve dne...

4 Paříž pro pokročilé Paříž pro pokročilé | 30. srpna 2013 v 18:00 | Reagovat

[3]: Evo, určitě to chce víc času, tak to třeba vyjde příště :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama