Les Berges de Seine - Břehy Seiny

28. července 2013 v 15:00 |  7. obvod
V lednu letošního roku byla zrušená silnice, vedoucí po náplavce levého břehu Seiny, a hned na jaře zde vypukly práce na přeměně náplavky na prostor pro chodce a sportovce. Po loňských úpravách pravého břehu tak Pařížané dostali nedávno k dispozici další prostor v těsné blízkosti vody.Přes dva kilometry dlouhé nábřeží mezi Musée d´Orsay a pont de l´Alma bylo pro veřejnost otevřené před několika týdny. Vznikl tady prostor, na kterém si na své přijde asi každý. Byly zde otevřeny kavárny a restaurace, na dlažbě byly vyznačeny trasy pro jízdu na kolečkových bruslích, skejtu, pro různé dětské hry nebo atletické soutěže, na nábřežní zdi byla vytvořena horolezecká stěna pro děti, jsou tu nejrůznější lavičky, koutky k posezení a opalování i místa k dlouhým procházkám. Samozřejmostí jsou toalety a zdroje pitné vody, což může být zajímavé zvlášť pro turisty.
Oživení nábřeží je určitě dobrá věc, moje jediná výtka by směřovala asi jen k tomu, že zvlášť v části mezi Musée d´Orsay a pont Alexandre III., pod kterým najdete koncentraci kaváren a restaurací, není téměř žádná zeleň, jen asfalt a beton, a také to, že veškeré příslušenství bylo vytvořeno z námořních kontejnerů. Ty jsou samy o sobě tak ošklivé, že některým částem nábřeží dodávají vzhled spíš námořního překladiště než zóny pro volný čas.Nejlepší bude, když se podíváme rovnou, jak to tam dnes vypadá a co všechno se tady dá zažít a dělat. Naše procházka začne hned u Musée d´Orsay, kde se na nábřeží vstupuje nejen po schodišti z nábřežní zdi, ale také po široké oblé lávce se schody od stanice RER.Nejsem si jistá, jestli ta slečna zvolila na takovou akci správné obutí. Tenisky nebo sandály jsou určitě lepší.Hned kousek od muzea narazíme na první řadu kontejnerů. Mají prosklenou čelní stěnu, jsou vybaveny stoly, židlemi a různými lehátky a slouží k pronájmu zdarma pro zájemce k pořádání různých akcí, oslav a párty. Připadá mi to jako dobrý nápad - když se vám nechce pořádat oslavu doma a restaurace by vyšla zbytečně draho, pozvete si svoje hosty na nábřeží, obstaráte jídlo a pití a navíc máte před sebou divadlo na řece. Jediný problém je, že rezervaci je nutné udělat dlouho dopředu a délka rezervace je jen na hodinu a půl. Šla jsem tudy v minulých dnech třikrát a pokaždé byly všechny kontejnery i terásky před nimi opravdu plné lidí.U mostu pont Alexandre III. se nám otvírají nezvyklé výhledy na spodní část mostu. Také zde přímo pod mostem bylo vytvořeno vyústění stanice metra.
Málem bych zapomněla - také je tu prostor, kde nejen najdete stoly s předkreslenými šachovnicemi a hracími plány na jiné stolní hry, ale také si tady můžete nejrůznější hry vypůjčit a rovnou si je zahrát.
Neformální lavičky sice připomínají skládku řeziva, ale sedí a leží se na nich docela dobře


Více zeleně najdete až mezi mosty pont des Invalides a pont de l´Alma. Můžete se tady skrýt ve stínu květináčů se vzrostlou zelení, u záhonků s květinami nebo se na zatravněných plovoucích pontonech dokonce i natáhnout do trávy nebo na jedno z připravených lehátek. Tady se mi to taky líbilo nejvíce.Trikolóra i z květin...

Podél nábřeží si můžete prohlédnout i dvě fotovýstavy. Ta první je instalovaná pod quai d´Orsay na Esplanade Habib Bourguiba, kde jsou vystaveny fotky - jak jinak - břehů Seiny, ta druhá je na nábřežní zdi naproti Musée d´Orsay a fotograf a novinář Reza na ní vystavuje fotografie, které vytvořil při cestách za pěstiteli kávy v Etiopii, Brazílii. Guatemale a dalších exotických zemích.

Břehy Seiny žijí dlouho do noci. Takto to vypadalo minulý týden ve středu po půlnoci pod mostem pont Alexandre III.

Jak se tam dostat: metro Invalides, Assemblée Nationale, RER Musée d´Orsay, Invalides, Pont de l´Alma - ale taky samozřejmě pěšky odkudkoliv z centra
 


Komentáře

1 František  Šimůnek František Šimůnek | E-mail | 28. července 2013 v 18:33 | Reagovat

Zdravím  zrovna  jsem  se  taky vrátil  z  Paříže  a  ještě  plný dojmů   ...z  nábřeží  divadel  mostů a hřbitovů....Příště  se  musím mrknout   n kolumbarium  s  kupkou  ale pokud  vím  tak ta  podzemní část kolumbária  je v  dost  bídném  stavu  temná  a  dost  opuštěná tak  si říkám  že  ten  převoz  by  nebyl  tak  marný.....díky  František

2 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 28. července 2013 v 23:41 | Reagovat

[1]:V tom kolumbáriu je sice přítmí a moc lidí tam není, ale na takovém místě se to asi dá čekat :-) Jinak kdybyste to hledal, je to 2. suterén, deska č. 22696.

3 Elisa Elisa | E-mail | Web | 29. července 2013 v 19:11 | Reagovat

Quel bonheur tes images Hanna, l´été à Paris! Peu-être un jour je serai là bas dans cette saison. Pour l´instant, ma petite sera là demain:)
Bisous
Elisa

4 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 29. července 2013 v 19:43 | Reagovat

[3]: Elisa, c´est une bonne idée d´échapper l´hiver chez vous pour passer quelques jours au chaud à Paris :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama