Ciné Studio 28

20. července 2013 v 12:00 |  18. obvod
Možná jste si všimli, že mezi fotografiemi z rue Tholozé, které jsme tady viděli minule, byla i fotka kina Ciné Studio 28. Přesně tam se dnes podíváme. Není to totiž jen tak obyčejné kino. Je sice profilováno jako kino s aktuálními kvalitními filmy, ale my se teď nebudeme zajímat, co momentálně hrají, dnes nám stačí prostředí kina samo o sobě.


Nejstarší kino v Paříži bylo založeno už v roce 1928 jako avantgardní místo, zaměřené na filmovou kvalitu a jako takové se stalo velmi rychle centrem setkávání umělců, především režisérů a herců, ale také básníků, spisovatelů a malířů. Tím nejznámějším a nejčastějším návštěvníkem byl pravděpodobně Jean Cocteau a jeho druh Jean Marais, ale také Luis Buňuel, jehož surrealistický film Zlatý věk tady byl v roce 1930 promítaný v premiéře a byl poté okamžitě zakázán.
Ve 30. letech se kino zaměřilo hlavně na americké grotesky, to mu přineslo velkou proslulost a také finanční možnosti - v dalších desetiletích se potom zaměřilo i na divácky náročnější francouzské filmy, konaly se tady výstavy obrazů a fotografií i jazzové koncerty.
V 50. letech se patronem kina stal Jean Cocteau a kino se stává jedním z nejslavnějších v Paříži - konají se tady předpremiéry filmů. Je také prvním kinem ve Francii, keré zavedlo věrnostní karty pro svoje diváky.
V roce 2000 se právě tady natáčely scény do filmu Amélie z Montmartru - vzpomínáte? "Někdy chodí Amélie v pátek večer do kina".Uvnitř kina je spousta zajímavých věcí, tak pojďte dál... Na konci chodby nás láká bar a kavárna, kde je možné posedět i tehdy, pokud nejdete na představení


Kavárna má i krásnou krytou zahradu, ta nejhezčí věc nás ale ještě čekáJe to samotný promítací sál. Rudá sametová opona a křesla na tmavomodrém podkladu stěn, z nichž vystupují fantaskní barevné lampy. Celou dekoraci včetně lamp navrhl Jean Cocteau.
Na zdi předsálí najdeme zarámované vzkazy některých umělců. Tím nejstarším je právě kresba, kterou vytvořil Jean Cocteau v roce 1951, ale najdeme tady i mladší umělce - jako například herečku Marion Cotillard.


Chodba je samozřejmě vyzdobená fotografiemi ze slavných francouzských filmů...... ale také otisky chodidel některých umělců.Takovou nožku měla krásná Jeanne Moreau...... a tady je Jean Marais. Nezdá se vám, že krásný Jeannot měl tak trochu ploché nohy?
Kino je otevřeno denně od 15 do 22 hod. Prostory předsálí jsou volně přístupné a pokud se nehraje a pokud tam nepřijde zrovna celý turistický zájezd, stačí se zeptat v pokladně a dovolí vám prohlédnout si i sál.


Ciné Studio 28
Montmartre, 10 rue Tholozé

Jak se tam dostat: metro Abbesses (linka 12)

 


Komentáře

1 Elisa Elisa | E-mail | Web | 21. července 2013 v 0:42 | Reagovat

Tu me fais rappeller une idée très ancienne: un jour je voudrais assister à une scèance cinéma comme si j´étais une parisienne à Paris, comme je le fais ici.
Peut-être, un jour:)
Bonne soirée avec bisous Hanna
Elisa, en Argentina

2 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 23. července 2013 v 17:39 | Reagovat

[1]:Elisa, j´en rêve aussi et j´ai failli le faire la semaine passée - mais il faisait trop beau pour aller au cinéma. Peut-être un jour, pour moi aussi :-)
Bises Hana

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama