Bal des pompiers - Hasičský bál

24. července 2013 v 12:00
Po opravdu horkých a intenzivních dnech v Paříži, kde mě tentokrát zastihly jak oslavy 14. července, tak i dojezd Tour de France, se vracím znovu k blogu. Na dotazy a vzkazy, které jsem našla po návratu, jsem už většinou odpověděla včera, a děkuji i za ty, které už nejsou aktuální a proto je nechávám bez odpovědi (hlavně ty, které se týkaly Tour de France).
Blogerská čest mi velela podívat se na obě velkolepé události, ale nakonec byl silnější pud sebezáchovy a ve vedru a do davu jsem se vydala jen toho čtrnáctého - v neděli jsem Tour prostě vzdala. Cpát se mezi lidmi v horku jen proto, abych se podívala na partu hubených chlapíků v legračních barevných obtažených oblečcích jsem prostě neměla sílu.
Dnes se tedy vrátíme o deset dnů zpátky a podíváme se na jednu z událostí, která se ve Francii koná v rámci oslav výročí Francouzské revoluce.

Kromě tradiční vojenské přehlídky, koncertu a ohňostroje pod Eiffelovkou patří k oslavám 14. července už odedávna i hasičké bály, konané 13. a 14. července. Staré pařížské hasičárny jsou většinou hezké, postavené často přímo uprostřed husté zástavby jednotlivých obvodů, a bály jsou proto pořádané přímo v nich. Prostě se jen vyvezou ven hasičské vozy, prostory uvnitř se uklidí a nazdobí a může se začít plesat. Přestože opravdové staré bály jsou často nahrazeny jen obyčejnou diskotékou nebo skupinami, které na pódiu vyřvávají anglicky poslední popové hity, je bál pořád ještě velkou událostí pro celou čtvrť. Ty čtvrti, které svoji hasičárnu nemají, bál buď nepořádají nebo volí jiné řešení - jako například 5. obvod, který bál pořádá v Arènes de Lutéce. My se dnes podíváme, jak takový hasičský bál vypadal letos v 17. obvodu ve čtvrti Batignolles.


Když jsem 13. července odpoledne narazila na tyto hasiče, kteří pilně připravovali oslavy, bylo rozhodnuto, že se sem musím podívat i večerHasiči pro svůj bál zabrali celou ulici - lidí bylo tolik, že by se všichni do budovy nevešli, tak se prostě zahradila ulice a až do čtyř do rána se v ní zpívalo a tančilo (nechtěla bych tam bydlet :-)).Uvítací komise. Vstupné dobrovolné, fóry s fingovanou osobní prohlídkou v ceně.Lidí přišlo opravdu hodně, místy se nedalo ani projítSlavnostně vyzdobená hasičárna


Bál se konal nejen na ulici a v budově, ale i na přilehlém hasičském dvorku, kde se po jeho obou stranách táhl dlouhý barový pult. Obsluhovali sami hasiči a nikomu nevadilo, že se jich za pultem pletlo příliš mnoho, že dělali zmatky, že nedonesli informaci o objednávce ani ke kase a vraceli se znovu zeptat třeba i třikrát a že jim všechno dlouho trvalo. Prostě to patří ke koloritu a všem je jasné, že takovou práci dělají poprvé.


Přímo na ulici bylo postavené pódium, kde celý večer zpíval staré diskotékové hity zpěvák, který mi ze všeho nejvíc připomínal trochu obtloustlejšího Michaela Kocába, za doprovodu dalších zpěvaček a tanečnic.


Rozhodně jde o zábavnou zkušenost a pokud budete některý příští rok v době oslav výročí Francouzské revoluce ve Francii, určitě stojí zato se na některý hasičský bál vypravit.
 


Komentáře

1 Elisa Elisa | E-mail | Web | 26. července 2013 v 2:55 | Reagovat

C´est la fête du 14 juillet!
Quelle beauté Hanna
Bisous ma belle
Elisa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama