Znovu v Collège des Bernardins

3. června 2013 v 12:00 |  5. obvod
O budově bývalé koleje řádu bernardinů jsme taky už jednou mluvili. O její dlouhé a složité historii si můžete podrobněji přečíst TADY. Kolej byla postavená na začátku 13. století a nechybělo mnoho, aby po Francouzské revoluci a během následujících desetiletí zmizela ze světa. Zdevastované budovy byly zrekonstruovány teprve v letech 2004 - 2008 a slouží jako církevní výukové a výzkumné středisko a výstavní a koncertní prostory.
Minule jsme viděli nádherný sál refektáře ve vánočním období. Od té doby jsem tam byla obdivovat úchvatnou klenbu už několikrát, prostory i výstavy jsou volně a zdarma přístupné a kdykoliv jsem v blízkosti, zastavím se tam.V bývalém refektáři se často konají koncerty na které bývá někdy vstup zdarma


V létě se těmi dvířky v pravé zadní části dá vyjít ven. Naskytne se nám zajímavý pohled na základy budovy, které během století skončily pod úrovní dnešních okolních ulic.

V příkopu, který vznikl mezi budovou a ulicí, najdeme dokonce i včelí úly, stejně jako na jiných místech ve městě, hlavně v parcích (v Lucemburské zahradě nebo v parku Georges Brassens), na hřbitovech, ale dokonce také na střeše Opery Garnier. Všechny úly mají jednotný tvar a barvu, bez nějaké větší fantazie.Po moderní kovové lávce se odtud dostaneme také do malého parčíku, který k budově přiléhá. Je to oáza klidu a ticha, skoro nikdy tam nikdo není a posezení na lavičce ve stínu stromů je v létě příjemné. Branka z ulice je většinou zamčená a dá se sem dostat právě jen přes budovu koleje.
Le Collège des Bernardins
5. obvod, 20 rue de Poissy
www.collegedesbernardins.fr
otevřeno pondělí-sobota 10-18 hod


Vstup do refektáře a do kaple s výstavními prostorami je zdarma, ostatní prostory je možné navštívit v rámci organizované prohlídky a to v pondělí a středu v 11 a 16 hod, v pátek a v sobotu v 16 hod, v neděli a ve svátky v 15 a v 16 hod.
Vstupné na tyto prohlídky je 5 Euro, snížené 3 Euro, do 12 let zdarma.
Jak se tam dostat: metro Cardinal Lemoine nebo Maubert Mutualité (obojí linka 10)


 


Komentáře

1 Elisa Elisa | E-mail | Web | 3. června 2013 v 14:25 | Reagovat

Cou cou Hanna,
Tu me fais toujours rêver à Paris!
Tes photos, tes découvertes.
Merci!
Bisous et passe une belle semaine
C´est bientôt l´été chez toi!
Elisa

2 Paříž pro pokročilé Paříž pro pokročilé | 3. června 2013 v 22:38 | Reagovat

[1]: Merci, Elisa, pour ton commentaire. Il faut y aller, le collège est trés beau.
Et je commence à me douter que l'été arrive cette année, avec toute cette pluie e le froid :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama