Rue de la Tour des Dames

1. června 2013 v 12:00 |  9. obvod
K typickým ulicím čtvrti la Nouvelle Athènes patří také, kromě míst, o kterých už jsme TADY, TADY, TADY i leckde jinde mluvili, i rue de la Tour des Dames. Název odkazuje na ženské benediktinské opatství na nedalekém Montmartru, pod slovem "Dames" se tady v tomto případě skrývají abatyše a pod slovem "tour" (věž) zase mlýn, který tady stával ve 14. století.
V ulici zůstaly zachovány nádherné neoklasicistní paláce, které byly postaveny zhruba v letech 1819 -1830. Velká část z nich tehdy patřila nejen šlechtě, ale i umělcům - především herečkám z Comédie-Française a módním malířům, dnes už pomalu zapomenutým. Přesto stojí za to si ulici projít a nadýchat se trochu atmosféry doby romantismu.


Číslo 2, palác prince z Wurtembergu byl dokončený v roce 1823 a patří mezi typické stavby své dobyDnešní číslo 4 stojí na místě, kde kdysi stával klášterní mlýn, podle kterého se ulice jmenuje. Dnes v tomto paláci de Cambasérès sídlí advokátní kancelář, která měla ten dobrý nápad, že během pracovní doby nechává vstupní bránu do parčíku otevřenou a je tedy možné si dům prohlédnout zblízka.
Nevím, jestli to není jen moje sugesce, ale mám pocit, že tady možná architekt chtěl kulatouo věž mlýna evokovat tvarem této přízemní verandy.Palác Duchesnois v čísle 3 patřil herečce stejného jména. Konkávní fasáda tvoří před domem malé nádvoří (na kterém dnes, bohužel, parkují jen kola a motorky).


Na druhém konci ulice se momentálně přestavuje na multifinkční kulturní centrum mohutná budova bývalého elektrorozvodného závodu. Ten byl postavený po roce 1910 na pozemcích, kde kdysi stávala přepřahací koňská stanice.Jeden z konců ulice ústí do rue Blanche, tepny, vedoucí 9. obvodem od Montmartru na jih a končící na náměstí před kostelem Trinité. Tam také dnes skončí naše procházka - no a samotný kostel, ten si necháme zase třeba na jindy.

Jak se tam dostat: metro Trinité - d´Estienne d´Orves (linka 12)


 


Komentáře

1 Elisa Elisa | E-mail | Web | 3. června 2013 v 5:22 | Reagovat

Merci Hanna,
Tu me fais toujours découvrir des coins merveilleux. Je dois retourner le plus tôt possible et visiter une liste d´endroits cachés!
Bisous
Bon début de semaine
Elisa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama