Muzeum architektury 2. / Cité de l´Architecture et du Patrimoine 2.

22. června 2013 v 12:00 |  Muzea a galerie
Další částí Muzea architektury, jehož přízemí s odlitky jsme prošli minule, je oddělení, věnované kopiím nástěnných maleb a vitrážím (i když některé vitráže najdeme i mezi odlitky).
Toto oddělení bylo založeno v roce 1937 a obsahuje asi sto různých exponátů, které představují ty nejvýznamnější fresky z celé Francie z 12. - 16. století, většinou umístěné tak, jak jsou provedeny ve skutečnosti - na maketách kaplí, absid, krypt a kleneb, většinou v měřítku 1:33. Pocit z celé expozice je opět stejný jako v předchozím případě - úžas nad velkolepou prací jak u původních děl, tak u kopií.


Klenba katedrály Saint-Étienne v CahorsKatedrála Notre-Dame v Puy-en-Velay


Převorský kostel Saint-Gilles v Montoire-sur-le-LoirOkno z katedrály Saint-Étienne v BourgesKatedrála Saint-Étienne v AuxerreOpatský kostel v Saint-ChefFreska z Papežského paláce v Avignonu


Třetí a nejnovější částí muzea, otevřenou až v roce 2007, je expozice moderní a současné architektury. Upřímně řečeno, kdybych ji viděla někde jinde, ráda si ji důkladně prohlédnu, tady mi ale připadala ve srovnání s tím množství historické architektury trochu chudá a méně zajímavá, nicméně svoje favority jsem si našla i tady.Maketa francouzského pavilonu na Světové výstavě v Bruselu v roce 1958
Slavná okna Institutu arabského světa (Institut du monde arabe), která vypadají jako tradiční arabská okna - mušarabíje, ale která jsou nabitá moderními technologiemi - sama se otvírají a zavírají podle intenzity světla. Je tady podrobně vysvětlený princip, na kterém okna fungují.Le Corbusierova obytná jednotka z bytového komplexu, postaveného v letech 1947 - 1952 v Marseille. Byt, do kterého se tady dá vstoupit a prohlédnout si ho, je koncipovaný jako součást komplexu, kde sice existovaly rodinné jednotky, ale kde všechny ostatní prostory byly přizpůsobeny komunitnímu stylu života (takové sociálně-inženýrské pokusy se v té době uskutečňovaly ve více zemích, např. i u nás Koldům v Litvínově nebo ve Zlíně).Posledním exponátem, na který se podíváme, je maketa domu básníka Tristana Tsary, který stojí v avenue Junot na Montmartru (viz TADY). Navrhl ho brněnský rodák Adolf Loos.
(Mimochodem, nebylo to jediné spojení, které měl tento básník s naší zemí - jeho velkou láskou byla krásná herečka Nataša Gollová).


Cité de l´Architecture et du patrimoine
16. obvod, 1 place du Trocadéro et du 11 novembre
www.citechaillot.fr

Vstupné 8 Eur, snížené 6 Eur, vstup zdarma do 18 let a pro studenty ze zemí EU do 25 let, pro všechny také první neděli v měsíci.
V muzeu se konají také různé krátkodobé výstavy, ta příští, která bude začínat 1. července 2013 a bude trvat až do 17. února 2014, bude věnována stylu Art Déco.

Otevřeno denně kromě úterý od 11 do 19 hod, ve čtvrtek do 21 hod


Jak se tam dostat: metro Trocadéro (linka 6 a 9)
 


Komentáře

1 Elisa Elisa | E-mail | Web | 22. června 2013 v 23:36 | Reagovat

Cou cou Hanna,
La Cité de l´Architecture est une délicatesse. Les peintures murales, les voutes, j´adore. Je ne connaissais même pas.
Bon weekend d´été chez toi. Ici, le froid vient de s´installer.
Amitiés
Elisa, en Argentine

2 Paříž pro pokročilé Paříž pro pokročilé | 23. června 2013 v 23:44 | Reagovat

[1]: Elisa, alors il faut voir le musée absolument! Merci pour le commentaire.
Bises de Prague Hana

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama