Muzeum architektury 1. / Cité de l´Architecture et du Patrimoine 1.

20. června 2013 v 12:00 |  Muzea a galerie
Dnes se podíváme do dalšího méně známého muzea, které velká část tištěných průvodců nepochopitelně přehlíží, i přesto, že se jedná o absolutně monumentální záležitost, navíc na atraktivním místě u place du Trocadéro, kudy projdou snad všichni návštěvníci Paříže, aby se pokochali jedinečným výhledem na Eifelovku. O krásách, které tady mají téměř na dosah ruky, se velká část z nich ani nedozví.Muzeum se nachází v budově vlevo, lemované zlatými sochami. Není nutné se bát názvu, není to žádná specializovaná věc pro architekty, ale podívaná pro všechny, kteří mají aspoň trochu rádi památky. Mě osobně muzeum při první návštěvě dostalo do kolen a potvrdilo mi moje přesvědčení, že Francouzi prostě muzea umějí dělat.O vznik muzea se zasloužil architekt Eugène Emmanuel Violette-le Duc kolem roku 1882. Muzeum ve svém tehdejším sídle v Palais de Trocadéro, památce na Všeobecnou výstavu v roce 1878, nejdříve schraňovalo jen vznikající sbírku sádrových odlitků nejvýznamnějších francouzských památek, především církevních ale také světských, pořizovaných v měřítku 1:1. Po zbourání Trocadéra a postavení nového Palais de Chaillot pro Mezinárodní výstavu v roce 1937 se Muzeum nastěhovalo do jeho levého křídla a bylo přeorganizováno - sbírky odlitků byly zmenšeny a vznikla další část - sbírka kopií nástěnných maleb.
Muzeum bylo uzavřeno na deset let po velkém požáru Palais de Chaillot v roce 1997; během té doby bylo kompletně zrekonstruováno a ke stávajícím dvěma částem byla přidána další, věnovaná moderní a současné architektuře.Dnes se podíváme do přízemí do galerie odlitků. Je v ní vystaveno 350 odlitků a 60 maket architektury, mapující vývoj francouzské architektury od doby románské kolem 12. století až po 17.-18 století. Jsou tu k vidění nejen zdobené portály kostelů, ale také fragmenty oken i celé zdi, římsy, sochy, hlavice pilířů, náhrobky z kostelů a další architektonické prvky. Součástí je také část, věnovaná vitrážím.
Nejstarší odlitky z konce 19. století jsou cenné tím, že zachovávají stav památky z doby, kdy byly odlity, přestože originály se v některých případech vlivem povětrnosti a času změnily a některé z nich dokonce už ani neexistují.Vstupní portál katedrály v Rouenu. Tady jsem si přesný název ještě poznamenala, mám k této katedrále určitý vztah (a také je to ta, kterou na své sérii obrazů namaloval Claude Monet), u ostatních odlitků jsem se většinou jen ohromeně dívala a zůstávají tedy často bez přesnějšího určení.
Katedrála Saint-Étienne v Bourges - pes na náhrobním kameni Jeana de BerryOkna katedrály v Chartres


Muzeum nabízí z většiny svých oken nádherný výhled na město, kterému dominuje blízká železná dámaHlava sochy ze sousoší z Vítězného oblouku představuje alegorii Francie
Příště se podíváme do dalších částí expozice.


Cité de l´Architecture et du patrimoine
16. obvod, 1 place du Trocadéro et du 11 novembre
www.citechaillot.fr

Vstupné 8 Eur, snížené 6 Eur, vstup zdarma do 18 let a pro studenty ze zemí EU do 25 let, pro všechny také první neděli v měsíci
V muzeu se konají také různé krátkodobé výstavy, ta příští, která bude začínat 1. července 2013 a bude trvat až do 17. února 2014, bude věnována stylu Art Déco

Otevřeno denně kromě úterý od 11 do 19 hod, ve čtvrtek do 21 hod (večerní návštěvu doporučuji, já jsem byla v muzeu prakticky skoro sama - jen pozor, aktivní kustodi začínají vyhánět už kolem půl 9).


Jak se tam dostat: metro Trocadéro (linka 6 a 9)
 


Komentáře

1 Hanka Hanka | 20. června 2013 v 12:06 | Reagovat

Paráda! Teď jsme tedy muzea vynechaly cíleně, na to jsme měly moc málo času, ale kdysi jsem s muzejní kartou prošla kde co. Proč jsem sem nezašla, to nevím :-O...jak říkám, Paříž je nekonečná a vždycky je důvod k návratu :-).

2 Michal Ptáček Michal Ptáček | 20. června 2013 v 12:21 | Reagovat

Ano, ano, i moje srdeční záležitost. Plus extra pochvala za nádherné fotky!

3 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 23. června 2013 v 23:29 | Reagovat

[1]: Hanko, však se tam podíváte příště, aspoň máte důvod hned začít plánovat další cestu :-)

4 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 23. června 2013 v 23:30 | Reagovat

[2]: Michale, děkuji!

5 Jan Vávra Jan Vávra | E-mail | 24. května 2014 v 22:31 | Reagovat

Nádherný museum,krásný fotky!
Ten tympanon nad fotografií sochy papeže je z katedrály v burgundském městě Autun (stojí za odbočení z dálnice). Z Autunu je i zajímavá stylizovaná Eva na stěně.

6 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 26. května 2014 v 0:54 | Reagovat

[5]:Děkuji za komentář a doplnění, o Autunu jsem nic nevěděla a už to mám pro nějakou příští cestou na jih poznačené.

7 Kunhuta Voltérová Kunhuta Voltérová | 3. července 2015 v 19:13 | Reagovat

Jsem ráda, že i Vy máte ke katedrále v Rouenu vztah. Už před lety jsem si dala zarámovat obraz od Moneta (pochopitelně vystžižený z velkého kalendáře), je prostě nádherný! Nebyla jste někdy na výstavě Pascina? Jeho obrazy jsou bohužel z velké části v soukromých sbírkách, ale v Paříži snad občas by výstava mohla být.Velmi pozoruhodný autor!!

8 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 6. července 2015 v 23:31 | Reagovat

[7]: Bohužel jsem na žádnou Pascinovu výstavu neměla ještě štěstí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama