Kostel / Église Saint-Julien Le Pauvre

12. června 2013 v 12:00 |  5. obvod
Malý kostelík, ležící mezi stromy parčíku na nábřeží naproti Notre Dame, je považovaný za nejstarší kostel v Paříži. Už v 6. století stál na tomto místě špitální kostel, který sloužil jako útočiště pro poutníky a cestovatele. Budovy byly vydrancovány Normandy v 9. století a v roce 1120 se jejich vlastníky stali mnichové z Cluny z opatství Longport. Kostel, který mniši v roce 1170 kompletně přestavěli, byl zasvěcený sv. Juliánu mučedníku.
S rozvojem blízkých univerzit se kostel stal častým a "módním" centrem setkávání žáků i profesorů - údajně sem chodíval Dante i Tomáš Akvinský. Po přestěhování univerzit směrem dál od řeky k Montagne Sainte-Geneviève kostel začal upadat a v roce 1655 byl postoupen nemocnici Hôtel-Dieu, ležící přes řeku vedle Notre-Dame, která z něj udělala svoji kapli.
Po Francouzské revoluci se z kostela stal sklad soli a znovu zrestaurován byl až po svém novém vysvěcení v roce 1826. V roce 1889 přešel do správy melchitské řeckokatolické církve a dodnes spadá pod antiochijského patriarchu.Fasáda kostela je jednoduchá a nenápadná, jsou na ní však zachovány románské prvky, stejně jako pozůstatky pozdějších dostavebKostel je uvnitř stále románský, s částmi pozdější gotické klenby ze 17. století. Pilíře mají korintské hlavice, zdobené motivem listů (jen na jednom z nich jsou místo listů harpyje, bohužel je nemám zrovna na žádné fotce, ale je to první pilíř vpravo vpředu).


Jako v každém kostele, zasvěceném řeckému byzantskému kultu, zde chybí obrazy, zato kostelu dominuje nádherný ikonostas z roku 1900, který odděluje hlavní loď od kněžiště, kam věřící nevidí, pokud nejsou závěsy roztaženy.


Jižní zeď kostela je vyzdobena ikonami

Jednoduchá románská stavba je dobře vidět z parku. V tom jsou také vystaveny různé kamenné architektonické prvky, balustrády a části zdiva, které jsou pozůstatkem spojení kostela s nemocnicí Hôtel-Dieu.


Studna, která je teď umístěná za kostelem, se údajně kdysi nacházela přímo uvnitř kostela

Tip: V parčíku u kostela najdete také nejstarší strom v Paříži - akát robinia, zasazený v roce 1602.

Église Saint-Julien Le Pauvre
5. obvod, 79 rue Galande


Jak se tam dostat: metro St.Michel-Notre Dame (linka 4 a 10, RER B a C) nebo Maubert-Mutualité (linka 10)


 


Komentáře

1 Elisa Elisa | E-mail | Web | 13. června 2013 v 16:01 | Reagovat

Une église merveilleuse!
Bonne journée Hanna avec bisous
Elisa, en Argentina

2 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 14. června 2013 v 1:45 | Reagovat

[1]: Merci, Elisa!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama