Pro ty, kdo mají rádi lidovou tvář města a chtějí poznat něco jiného než nablýskané bulváry, může být rue de Belleville a její okolí zajímavou zkušeností a zážitkem.

Procházku je čistě z pohodlnosti nejlepší začít někde v horní části (metro Jourdain nebo Pyrenées) a potom postupovat směrem dolů k centru. Kopec je dost prudký, od roku 1891 do roku 1924 tady dokonce jezdila tramvaj, dnes musíte pěkně pěšky. Za hezkého počasí je odtud ovšem vidět centrum města jako na dlani.

Tramvaj, která vyjížděla z place de la République, byla tažená lany, protože jen tento systém byl tenkrát schopný zdolat tak příkré stoupání

Milovníci Edith Piaf o ulici už také určitě slyšeli. Podle tradované, ale nepravdivé legendy se právě tady, na schodech před číslem 72, malá velká zpěvačka narodila, jak to připomíná i tabule na jinak hodně ošuntělém domě


Domy v ulici i jejím okolí jsou většinou nízké a sešlé (nebo jde naopak o ohyzdné paneláky, postavené na místě asanovaných starých domů) a v přízemí plné nejrůznějších krámků a restaurací, většinou etnických.


Rue Piat vede k hezkému bellevillskému parku

Asi v polovině kopce narazíme na malé náměstíčko, pojmenované po zpěvačce Fréhel, která byla slavná v době mezi dvěma válkami. Na náměstí jsou rozloženy stolečky blízké kavárny a je plné street-artu.


Čím více scházíme po ulici dolů, tím víc vidíme čínských nápisů. Belleville je po 13. obvodu druhou největší čínskou čtvrtí a právě tady je to dobře vidět - je tady plno malých čínských restaurací a obchodů s nejroztodivnějšími orientálními potravinami, a čínské dekorace najdeme i v obchodech, které na první pohled nemají s čínským zbožím nic společného.


Jak se tam dostat: metro Belleville (linka 11 a 2) nebo Pyrenées, Jourdan, place des Fêtes a další na trase linky 11

Super! Už mám Belleville zahrnutou do cestovního plánu. Vyrážím v neděli :-)