Square d´Orléans

30. května 2013 v 12:00 |  9. obvod
Dnes se ještě jednou vrátíme do čtvrti la Nouvelle Athènes. Pokud jsem TADY psala, že place Saint-Georges je srdcem celé čtvrti, tak square d´Orléans bývalo určitě jejím mozkem. Malé náměstí v obytném komplexu, tvořeným čtyřmi dvory, schovanými uprostřed vnitrobloku, dostalo svůj název na počest krále Ludvíka-Filipa Orleánského a žili a scházeli se tady ti nejvýznamnější umělci první poloviny 19. století, doby, kdy tato čtvrť prožívala svůj umělecký rozmach, například Alexadre Dumas otec, hudebníci Liszt, Rossini, Chopin a Berlioz, docházel sem Delacroix, Musset, Hugo, Heinrich Heine nebo také Turgeněv.Na rozdíl od dřívějších dob má dnes celý komplex jeden jediný vchod - vysoký portál, vedoucí na první, menší dvůr, ze kterého se potom vstupuje do dalších prostorStropy průchodů na dvorech jsou zdobeny krásným štukovým květinovým vzorem


Poté, co projdeme menším prvním dvorem, dostaneme se do jádra celého komplexu. Velký dvůr s kašnou a magnóliemi uprostřed je vroubený vysokými bílými domy, postavenými v roce 1829 v anglickém stylu anglickým architektem Edwardem Crésy.


Tady, v čísle 2, bydlel Alexadre Dumas s herečkou Mélanie Serres a jejich dětmi. Zůstal tady sice jen dva roky, přesto se jeho krátký pobyt stal nezapomenutelným - 30. března 1833 tady uspořádal při příležitosti karnevalu ples, který měl překonat ten, který pořádal král v paláci Tuileries. Ples se konal nejen v jeho bytě, ale i v bytech sousedů a zúčastnilo se ho sedm set umělců z celé Paříže. Vypilo se přes pět set lahví šampaňského, tři sta lahví burgundského a tři sta lahví bordeaux a objednanému jídlu vévodily desítky kilogramů lososa a dalších delikates. Dekorace namaloval sám Delacroix.

V čísle 5 bydlela George Sandová se svým synem Mauricem a právě tady prožila svůj bouřlivý vztah s Fréderikem Chopinem, který bydlel v čísle 9.
V čísle 10 bydlel v době svého pařížského pobytu Paganini.
Interiér většiny domů je jednotný a very british - příkré úzké schody, krémové stěny, temně zelené zárubně, dveře a výtahy a rudé kobercePrůchod hned vedle domu George Sandové vede na další dvůr, skromnější, ale ozářený velkými ateliérovými okny v přízemíDnes v domech sídlí kromě šťastných majitelů a nájemníků bytů i různé umělecké agentury, Svaz hudebních skladatelů a autorů, reklamní agentury a další podobné firmy. Díky tomu jsou velká vrata v pracovní dny a v pracovní době neustále otevřená a je možné se dostat dovnitř.

9. obvod, 80, rue Taitbout


Jak se tam dostat: metro Trinité nebo Notre-Dame-de-Lorette (linka 12) 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama