La Centquatre - Stočtyřka

8. května 2013 v 12:00 |  19. obvod
Dnes se podíváme do zvláštního kulturního centra, které bylo otevřené před necelými pěti lety v 19. obvodu. V bývalém areálu městské pohřební služby, postaveném v roce 1874, tak vyrostlo zajímavé zařízení, které slouží nejen pro umělce, ale především pro veřejnost, která tady najde výstavní prostory, divadelní a filmové sály, knihovnu, tvůrčí centrum pro děti i několik restaurací a kaváren.Hlavní vchod z rue d´Aubervilliers - název centra vznikl z čísla domu


Nejdřív trochu morbidity - v prostorách této haly bývaly uskladněny rakve, připravovaly se tady katafalky i nebožtíci na pohřby. Bývalo jich odtud vypravováno až 150 denně.
Dnes z velké vstupní haly vedou vchody do ateliérů a kanceláří a střední část slouží k výstavám rozměrných uměleckých děl. Jedno z nich tady bylo vystavené i při mé poslední návštěvě - jen jsem nejdřív nepochopila, že jde o umění.Autorem je prý nějaký šíleně slavný čínský umělec - ale opět jsem si potvrdila, že smyslu některých druhů umění, především instalací, jsem ještě nedorostlaPřes dvůr se dostaneme do druhé a hlavní haly. Právě v ní se odehrávají všechny ty zajímavé akce pro veřejnost. V dávné minulosti v ní parkovaly pohřební vozy a byly v ní ustájeny koně, které je tahaly.Tentokrát tady probíhala příprava na nějaký divadelní a taneční konkurs - ohromný sál byl plný soustředěných mladých lidí, kteří si buď něco přehrávali, nebo si opakovali taneční kreace.
Na stěnách bývají vystavena různá díla, další výstavní prostory jsou potom v suterénu.


Možností občerstvení je v areálu několik, já tady mám oblíbené toto Café cachéPřes další dvorek s dalšími vystavenými exponáty se dostaneme až k dalšímu východu do rue CurialVchod z rue Curial


Tip: V současné době tady probíhá výstava amerického umělce Keitha Haringa, jako doplněk k velké retrospektivní výstavě, které se koná v Muzeu moderního umění (informace TADY). Jsou tu vystavena jeho rozměrnější díla.


La Centquatre
19. obvod, 104 rue d´Aubervilliers


Jak se tam dostat: metro Riquet (linka 7) 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama