Kostel / Église Saint-Denys de la Chapelle

12. května 2013 v 12:00 |  18. obvod
O starém kostele sv. Denise (opravdu se v tomto případě píše ve francouzštině Denys s y, i když to pro nás vypadá divně) jsem psala podrobně už TADY. Kaple z doby rané gotiky se proslavila a unikla zbourání v minulosti především proto, že je spojená se jménem Johanky z Arku, která se tady modlila 7. září 1429 před útokem francouzských vojsk Karla VII. Francouzského na Paříž, obsazenou Angličany. Útok se sice nezdařil a Johanka, bojující po boku krále, v něm byla zraněná, kaple ale z této historie žije dodnes.Kostel byl postavený v roce 1204 na základech kaple sv. Geneviève z roku 475. Kamenná stavba je nesená třemi řadami raně gotických pilířů s hlavicemi, zdobenými kamennými květy a listy, klenba má lomený oblouk, strop je dřevěný. Interiér je velmi strohý, připomíná vzhled, jaký měl kostel ve středověku, kamenný oltář je jednoduchý a kostel nemá téměř žádnou výzdobu - nezapomeňme, že v průběhu století byl několikrát vypálen a vypleněn - například v době válek v letech 1814 - 1815 sloužil prusko-ruským vojskům jako stáje. Dnešní fasáda v dórském stylu pochází z 18. století, kdy nahradila původní průčelí z 13. století, na kterém byla později zobrazena legenda sv. Jany z Arku.
Pamětní deska na zdi kostela připomíná legendu sv. Jany z Arku, stejně jako její železná socha ze začátku 20. století. Ta původně stávala přímo před kostelem a až později byla přemístěna k vedlejšímu kostelu z poloviny 20. století, který je Johance zasvěcený.


Église Sainte-Jeanne d´Arc, dokončený až v roce 1964, svojí hmotou malý kostelík přebíjí. Ani tentokrát jsem ho nenašla otevřený, takže si ho budeme muset nechat zase až na někdy jindy.

Église Saint-Denys de la Chapelle
18. obvod, 16-18 rue de la Chapelle

Jak se tam dostat: metro Marx Dormoy (linka 12)


 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama