Georges Moustaki zemřel

27. května 2013 v 18:04 |  Osobnosti
Zpěvák Georges Moustaki u nás nikdy nebyl moc známý, přestože jeho písničky v minulosti nazpívalo i několik českých zpěváků. Stačí ovšem první tóny jeho nejznámější písničky, která ho na konci 60. let proslavila v celém světě, a všichni už budou vědět.


Le Métèque - Přivandrovalec

Georges Moustaki se narodil 3. května 1934 v egyptské Alexandrii v rodině řeckých přistěhovalců jako Yussef Mustaki. Dětství strávil v multikulturním prostředí a naučil se několik jazyků - kromě rodné řečtiny, arabštiny, která ho obklopovala, a italštiny, kterou spolu mluvili jeho rodiče, vstřebal na francouzské škole nejen jazyk, ale i lásku k francouzské hudbě a literatuře.
V osmnácti letech odjel do Paříže, kde se najdříve živil drobnými pracemi jako prodavač, barman nebo novinář, jeho vášní je ovšem hudba, které se věnuje alespoň ve volném čase. Jeho první zkušeností v tomto oboru byla jeho účast na turné zpěváka Georgese Brassense, který si mladého zpěváka poslechl a jeho skladby ocenil. Na jeho počest proto Mustaki přijal křestní jméno Georges a pofrancouzštil si příjmení. Krok za krokem se stával známým, nejdříve jako skladatel a textař - jeho písně zpíval Henri Salvador, Serge Reggiani, Yves Montand, Barbara, Dalida a jiní zpěváci a zpěvačky. Nejdůležitějším setkáním pro něho však bylo to s Edith Piaf, s kterou prožil v roce 1958 rok trvající románek a pro kterou napsal text k jedné z jejích nejznámějších písní Milord.
Písnička Le métèque, kterou původně napsal pro Serge Reggiani, který ji odmítl, ho konečně proslavila v celém světě. Svoji šanci už nepustil a v letech 1972-1981 nahrál devět alb. V dalších letech cestuje po celém světě, koncertuje, zpívá s mnoha svými kolegy a sbírá jednu uměleckou cenu za druhou.
V roce 2009 oznamuje, že má těžkou plicní nemoc, která mu brání v dalším zpívání. Od té doby se ve svém bytě na Île-Saint-Louis věnoval psaní a malování.
Georges Moustaki zemřel minulý týden, ve čtvrtek 23. května v Nice. Právě dnes ho pohřbili do rodinné hrobky na hřbitově Père-Lachaise, nedaleko od hrobu Edith Piaf.


Ma solitude - Moje samotaMám také moc ráda jeho písničky, které nazpíval s Barbarou. Nejznámější z nich je Pour une longue dame brune - Pro vysokou tmavou dámu. Právé taková byla Barbara.Poslední písničkou, kterou Georges Moustaki nahrál, byl duet s franko-izraelskou zpěvačkou, která si říká Orlika. Zpívají spolu starší Moustakiho píseň Il est trop tard - Je příliš pozdě. Na Youtube se dá dohledat i verze, kde ji zpívají oba hebrejsky.


 


Komentáře

1 HANA HANA | 29. května 2013 v 11:56 | Reagovat

To je život.... Mám ráda jeho písničky, neuvědomovala jsem si jeho věk. Díky za zprávu, i když smutnou.

2 Zdeněk Čech Zdeněk Čech | E-mail | 25. května 2015 v 2:00 | Reagovat

Úžasná píseň s pěkným textem ze 60. let " Il est trop tard", stejně tak i " Le Méteque" patří mezi největší hity Řeka George Moustakiho. Tento umělec si zahrál roli abé Faria ve francouzském filmu Hrabě Monte Christo.
Bravo!

3 Jajka Jajka | 17. prosince 2015 v 11:07 | Reagovat

Ta Orlika je naprosto příšerná,falešné až hrůza, nechat si takto zmršit úžasnou píseň, to je děs..ještě že jsou původní nahrávky H.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama