U otce Tanguy / Chez le Père Tanguy

11. dubna 2013 v 12:00 |  9. obvod
Pro milovníky impressionismu není jméno Juliena Tanguy, řečeného Otec Tanguy, neznámé. Vysloužilý komunard a později obchodník s barvami, který měl na konci 19. století svůj skromný obchod v blízkosti dolní části Montmartru, byl přítelem, ochráncem a mecenášem mnoha malířů doby impresionismu a postimpresionismu, v jejichž umění věřil a kterým pomáhal jak mohl, přestože sám žádné velké prostředky neměl. Ve svém malém obchodě s úzkou výlohou vystavoval obrazy svých zákazníků, která od nich většinou dostal za barvy a plátna, a která od něj nikdo nekupoval. V jeho obchodě byla vystavována díla Seurata, Gauguina, Cézanna, Pissarra, Renoira, Moneta a hlavně Van Gogha, kterého si oblíbil především, kterému pomáhal přežívat a kterého vyprovodil i na poslední cestě. Vincent Van Gogh namaloval tři podobné portréty otce Tanguy, z nichž jeden po Vincentově smrti zakoupil August Rodin a je dodnes ve vlastnictví Musée Rodin.
Přestože Julien Tanguy svůj obchod v rue Clauzel poslední dva roky před svojí smrtí přestěhoval do větších prostor v čísle 9, s jeho jménem zůstane už navždy spojený původní obchůdek v čísle 14, na kterém je umístěná pamětní deska a ve kterém byla v roce 2007 otevřená galerie japonských tisků, které v době života otce Tanguy byly ve velké módě a které většina z malířů, kteří tento obchod navštěvovali, sbírala a inspirovala se jimi. Při podrobném pohledu na horní portét Tanguyho je také vidět, že Van Gogh použil právě tyto japonské tisky jako pozadí - a konec konců, vztahem mezi Vincentem a japonským umění byla inspirována i nedávná výstava Van Gogha a japonského malíře Hiroshige.

Snad první, čeho si při pohledu do výlohy všimneme, je "vangoghovská" žluť, kterou je vymalován interiér, stejně jako další připomínky tohoto malíře - jeho portréty ve výloze a plakátky, na kterých jsou identifikovány staré tisky, které Vincent umístil na pozadí portrétu Tanguyho.


Samozřejmě mi to nedalo a vstoupila jsem dovnitř, abych se od japonského prodavače dozvěděla, že galerie je opravdu zcela japonská, zaměřená na ukiyo-e, původní staré tisky z období Edo (1603-1867). Můžete si zde tedy koupit úplně stejné tisky, které sbíral Vincent a další malíři jeho doby. Také tu najdete ke koupi pravá japonská kimona.V zadní části galerie potom visí i několik pláten současného japonského malíře Utagawa Shokoku, inspirovaných nejslavnějším Vincentovým obrazem.9. obvod - 14 rue Clauzel


Jak se tam dostat: metro Saint-George (linka 12)

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama