Podél nádrže Bassin de la Villette / Le long du Bassin de la Villette

23. dubna 2013 v 12:00 |  19. obvod
Vodní nádrž Bassin de la Villette je největší umělou vodní plochou v Paříži. Po svém vybudování na začátku 19. století (otevřena byla v roce 1808) sloužila nejen jako plavební kanál, ale také jako zásobárna pitné vody pro město.Nádrž je dlouhá 700 metrů a široká 70 metrů. Na začátku 19. století se kolem ní rozkládal park, kam se chodili Pařížané bavit, který byl později zastavěn a z kanálu se stala spíše průmyslová oblast plná skladů a loděnic. Dnes jeho břehy slouží jako promenáda a odpočinková plocha - v létě tady najdete obdobu Paris Plage - umělé městské pláže, která se už osvědčila přímo v centru na březích Seiny, zatímco po celý rok podél celé jedné její strany kotví nejrůznější čluny a lodě. Dají se tady také vypůjčit malé loďky a šlapadla. Podél vodní plochy najdeme restaurace a kavárny a v krásném počasí na jejich březích posedává spousta lidí, kteří si tady dělají piknik. Na ten ovšem budeme muset přijít jindy, koncem února to tady vypadalo ještě dost nehostinně.


Pohled na kanál z mostu v rue Crimée na jeho severovýchodním konci. Přímo naproti vidíme rotundu na place de la Bataille de Stalingrad, o které jsme mluvili minule. Po levé straně stojí bývalé skladiště, dnes krásně zrekonstruované, jehož tvar a vzhled kopíruje moderní hotelová a kancelářská budova vpravo, dole v přízemí s kavárnami, jejíž osvětlení po setmění mění barvy.


Za mostem (na který se tady také brzy podíváme, protože je to zajímavá technická památka) se kanál zužuje, mění jméno na Canal de l´Ourq a po jeho břehu bychom došli až do parku Villette s jeho vědecko-technickými expozicemi a atrakcemi.


Jak se tam dostat: metro Stalingrad (linka 2, 5 nebo 7), Jaurès (linka 2, 5 nebo 7bis), Ricquet (linka 7) nebo Laumière (linka 5)

 


Komentáře

1 Aleš Aleš | E-mail | 24. dubna 2013 v 23:31 | Reagovat

Omlouvám se, ale v této souvislosti mě zas něco napadlo:-) Dá se vůbec někde v Seině v Paříži legálně koupat? Chápu, že je to na vlastní riziko, zajímá mě jen ta legalizace. Vzpomínám totiž, jak asi někdy za Rakouska jsem plaval Vltavou ve Žlutých lázních v Praze a přežil jsem navzdory ropným i jiným skvrnám ...dnes jsou tyto "lázně" tuším už jen virtulní záležitostí s nostalgickým nábojem pro VIP snoby na firemních rautech... Byly nebo jsou i v Paříži nějaké Žluté lázně? Je s podivem, jaké a jak příjemné reminiscence tenhle blog vyvolává:-) Přiznám se ale, že koupel ve Vltavě ve Žlutých lázních byla už někdy v r. 1981 nerozvážným činem, nerad bych si ten zvláštní nepříjemný pocit zopakoval i letos s Seině:-)

2 Paříž pro pokročilé Paříž pro pokročilé | 25. dubna 2013 v 10:17 | Reagovat

[1]: Aleši,to jste mě teda dostal :-) Nicméně jsem našla, že platí zákaz koupání  v Paříži v Seině pod pokutou 38 Euro. Nejblíž města se údajně smí koupat v Neuilly a Sèvres, nicméně internet žertovně dodává, že je lepší se předtím nechat očkovat proti leptospiróze. Tak nevím. Dejte vědět, jak jste dopadl, jestli přežijete :-)

3 Mirka Mirka | E-mail | 29. července 2013 v 8:10 | Reagovat

Musím souhlasit, čtvrť je to úžasná....byla jsem tady ubytovaná 2x a pro mě byl místní trh jeden z největších zážitků.....
Jinak opravdu závidím tak dlouhý pobyt v Paříži a její poznávání....
Mirka

4 Marie Marie | E-mail | 14. června 2014 v 13:39 | Reagovat

Byli jsme i tady.Předletní pohoda, lodičky, šlapací vodní kola, petang hrající skupiny. U výjezdu lodí jsme strávili snad dvě hodiny pozorováním činnosti zdymadel.Bude-li ještě nějaké příště tak určitě jízda odsud k Seině lodí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama