Freska Keitha Haringa / La fresque de Keith Haring

17. dubna 2013 v 12:00 |  15. obvod
Americký umělec Keith Haring, narozený v roce 1958, byl jedním z propagátorů street-artu a grafického stylu malby. Po studiích na výtvarné škole v New Yorku se naplno věnoval nejen běžné tvorbě, ale také malbě na zdi, inspirované graffiti, nejprve v New Yorku, ale brzy prakticky v celém světě. Velmi záhy se proslavil a jeho typický grafický panáček se stal jeho poznávacím znamením. Zemřel na AIDS v roce 1990 v necelých 31 letech (podrobný životopis najdete TADY).


Foto Wikipedia

V Paříži můžeme najít jeho velkou fresku z roku 1987 na tubusu schodiště jedné z budov v areálu dětské nemocnice Necker na Montparnassu.
Fresku jsem hledala už jednou, ale tehdy jsem bloudila ve staré části nemocnice a tam jsem ji nenašla. Až nedávno jsem na ni narazila víceméně náhodou v nové části, kde v její těsné blízkosti vyrostlo nové centrum pro matku a dítě, otevřené v únoru tohoto roku, které nese jméno vynálezce stetoskopu Laenneca. Nemocniční budova má ze strany dvora hladkou hliníkovou a skleněnou fasádu, zatímco druhá strana, viditelná z boulevardu Saint-Germain, je zajímavě prolamovaná, téměř celá skleněná a se zelení umístěnou šachovnicově v každém druhém okně (vegetace na fasádě byla při vypracovávání projektu podmínkou).


Klinika je zajímavě řešená i uvnitř, nejvíc ze všeho se mi tady ovšem líbil pohled z porodního oddělení.Pokoj s vyhlídkou.
A ne, opravdu nejsem zas až tak drzá, abych se vetřela i na porodní oddělení. Na prohlídku nemocnice jsem byla pozvaná a nové oddělení se otvíralo teprve dva dny poté.

Ale zpátky ke Keithu Haringovi:
Tip 1: Pokud vás jeho dílo zajímá, právě za dva dny začíná v Muzeu moderního umění (Musée d´Art Moderne, 11 avenue Président Wilson, 16. obvod) jeho výstava, která bude trvat až do 18. srpna 2013 (otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 18 hod, ve čtvrtek do 22 hod).

Tip 2: Na dílo Keitha Haringa můžete narazit i v kostele Saint-Eustache v 1. obvodu, kde najdete jeho tryptych s tématem Kristova života. Dílo je vystaveno v levé straně kostela, ve třetí kapli za sakristií.

Hôpital Necker
Montparnasse, 149 rue de Sèvres (nemocnice má více vchodů, tento je přímo naproti fresce)

Jak se tam dostat: metro Duroc (linka 10 a 13)
 


Komentáře

1 Monika Monika | E-mail | 18. dubna 2013 v 15:11 | Reagovat

Slečno (paní?) Hanko, (alespoň si myslím, že tak se jmenujete podle poznámek a textů)
ráda bych vám složila poklonu! Už několikátý den čtu vaše příspěvky, rady a poznámky na tomto blogu a moc vás obdivuji! Kolik úsilí, času a nachozených kilometrů vás to muselo stát :-) Nicméně, načerpala jsem tu velké množství informací a moc se těším, až je použiju při návštěvě Paříže. Já už v ní párkrát byla, vždycky jenom jako turista s cestovkou, ale teď letíme s manželem sami, budeme bydlet u přátel a máme na pobyt celý týden. Což je sice "nic" pro to vše, co bychom chtěli vidět a zažít, ale zas to není tak málo. Chtěli jsme se právě tentokrát více-méně vyhnout těm exponovaným místům a dík vám máme tolik tipů kam jít! Jste úžasná. Vaše rady a zkušenosti pomohou tolika lidem! (Jen mi přijde, že se vás tady občas ptají i na děsné blbosti, které si mohou snadno zjistit sami :-) A vy tak trpělivě odpovídáte! Tak vám za všechny děkuji :-) Pokračujte a já budu vaše věrná čtenářka, protože spolu s Benátkami je Paříž s manželem naše srdeční záležitost... Monika

2 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 18. dubna 2013 v 21:17 | Reagovat

[1]: Dobrý večer, Moniko, děkuji za milý komentář, samozřejmě mě potěšilo, že Vám můj blog může být užitečný. Úsilí, čas a kilometry se nepočítají, protože je to vše z lásky k Paříži :-) A Benátky mám taky ráda.
Přeji Vám hezký pobyt s novými zkušenostmi a objevy.
Hana

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama