Čtvrť la Nouvelle Athènes / Le quartier de la Nouvelle Athènes

30. dubna 2013 v 12:00 |  9. obvod
Čtvrť, která leží mezi Montmartrem a velkými bulváry, pro mě byla vždycky jen nudnými ulicemi, kterými jsem rychle a co nejkratší cestou proběhla, pokud se mi nechtělo jet do centra metrem. Až mnohem později jsem si přečetla něco o její historii a při několika posledních cestách jsem ji důkladně prošla a částečně poznala.
Ten zvláštní název čtvrti Nové Atény vznikl na začátku 19. století, kdy se nově budovaná čtvrť plná antikizujících stavebních prvků stala centrem uměleckého života doby romantismu - začali se sem houfně stěhovat spisovatelé, herci, novináři, hudebníci a malíři. Název byl také výrazem sympatií s bojem Řecka o nezávislost v roce 1826.
Tehdy tady bydlel např. Alexandre Dumas, Victor Hugo, George Sandová, Chopin, Berlioz, Gounod, z malířů potom Delacroix nebo Ingres. Některé z jejich stop můžeme dnes najít v malém paláci, který jako jeden z mála z té doby přežil, a ve kterém je dnes umístěno Muzeum romatismu (Musée de la Vie Romantique). Další z koutů této čtvrti jsme viděli také v Avenue Frochot TADY.
O pár desetiletí později bychom tady mohli pro změnu potkat Toulouse-Lautreca, Gauguina, Van Gogha, Degase nebo Pissarra. Jejich bývalá bydliště a ateliéry většinou nejsou nijak označené, snad s výjimkou domu, kde bydlel Vincent Van Gogh a jeho bratr Théo.

Celá čtvrť je ohraničena na východě rue des Martyrs, stoupající vzhůru až k Montmartru, na západě rue Blanche, na jihu Rue Saint-Lazare - spojnicí mezi kostely St. Trinité a Notre-Dame-de-Lorette, a na severu boulevardem de Clichy. Najdeme tady nejen typické Haussmannovy činžáky, ale také nízké půvabné domy a vilky a stejně tak i paláce a uličky, uzavřené před světem mřížovými ploty.

Na malé půvabné náměstíčko place Gustave Toudouze ústí rue Clauzel, ve které jsme viděli galerii Père Tanguy. V tom prostředním domě vpravo bydleli v druhé polovině 19. století bohatí bratři Arosové, z nichž jeden se po smrti matky Paula Gauguina stal jeho poručníkem. Sem se třiadvacetiletý Paul vrátil po své neúspěšné kariéře u námořnictva, tady začíná stále více malovat a právě Gustave Arosa mu sehnal výnosné místo na burze. Zajímavé je, že druhý z bratrů Arosů je v té době také poručníkem jednoho mladého muže, o pár let mladšího než Gauguin - ten se jmenuje Achille-Claude Debussy.Celá čtvrť dodnes zůstala uměleckým střediskem - je plná antikvariátů, starožitnictví, galerií, kaváren, restaurací a divadel

Jak se tam dostat: metro Blanche (linka 2), Pigalle (linka 2 nebo 12), St. George, Trinité nebo N.D.de Lorette (linka 12)


 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama