Pasáž Prado / Passage du Prado

29. března 2013 v 12:00 |  10. obvod
Od brány sv. Denise, kterou jsme viděli minule, k bráně sv. Martina, ke které se vydáme příště, to není ani dvě stě metrů po širokém boulevardu St. Denise. My si to ale trochu zkomplikujeme a vydáme se oklikou přes nedalekou Passage du Prado.Jde o nejstarší pařížskou pasáž, vytvořenou už v roce 1785 pod názvem Passage du Bois de Boulogne podle stejnojmenného tanečního lokálu. Pasáž nebyla krytá, skleněné střechy se dočkala až v roce 1925 a o pět let později dostala dnešní název, připomínající slavnou madridskou galerii.
Až do loňského roku byla pasáž jednou z nejopuštěnějších, nejodpudivějších a nejnebezpečnějších v Paříži. Po loňské rekonstrukci, kdy byla vytvořená nová podlaha, opraveno zastřešení a osvětlení a nosníky konstrukce střechy dostaly veselý barevný nátěr, se do ní vrací život - dlouho zavřené krámky znovu ožívají. Zajímavé je, že jsou v nich otvírána především kadeřnictví, holičství, malé kosmetické salóny a úpravny nehtů, to vše v režii indické a pakistánské komunity, která v těchto končinách žije a která ovládá i blízkou Passage Brady.

Pasáž se lomí do pravého úhlu a v místě ohybu je krytá hezkou skleněnou kopulí
Passage du Prado
10. obvod, 12 rue du Faubourg St.Denis a 18-20 boulevard St.Denis


Jak se tam dostat: metro Strasbourg-St.Denis (linky 4, 8 a 9) 

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama