Kostel sv. Sergeje - Église Saint-Serge

2. března 2013 v 12:00 |  19. obvod
Skoro nikdy nepřekládám pařížské místní názvy do češtiny, ne ze snobismu, ale proto, že je pak jednodušší dohledat dotyčné místo na mapě. Tentokrát jsem to ale udělat musela a hned vám řeknu proč. Dnes totiž využijeme toho, že jsme se minule ocitli v parku Buttes-Chaumont, a podíváme se do ruského pravoslavného kostela v jeho blízkosti - a jak jsem se tam dozvěděla, přes všechno to pofrancouzšťování kostel nese ruskou variantu jména svatého Sergeje Radoněžského (Saint-Serge de Radonège).Kostel je schovaný v proluce mezi domy v rue de Crimée, ale poznáme ho hned - z růžové fasády na nás vykoukne typická pravoslavná malba, znázorňující sv. Sergeje, doprovázená nápisem v cyrilici.


Úzká cestička vlevo do vršku nás potom zavede přímo před kostelík. Jde původně o německý protestantský kostel z poloviny 19. století, zakoupený v roce 1924 v dražbě ruskou ortodoxní církví, která hledala nové místo k bohoslužbám, protože v důsledku masivní ruské emigrace po bolševickém převratu v roce 1917 počet ruských pravoslavných věřících v Paříži stále stoupal a tehdy jediný pravoslavný kostel v 8. obvodě už nestačil. Na koupi kostela, který byl vysvěcen po přestavbě v roce 1925, se tenkrát složila pařížská ruská aristokracie. V dalších dvou letech byla pak provedená novogotická úprava a přístavba vyřezávaného schodiště.


Stěny schodiště, otevřený vestibul a vstupní dveře jsou vyzdobeny nedávno zrekonstruovanými freskami a malbami, znázorňujícími scény ze Starého zákona a obránce ortodoxní víryBohužel dveře byly zavřené, proto jsem si nakonec kostel obešla jen kolem dokola vysokých strohých cihlových zdí a zvonice se starou i novou věží


Když už jsem byla na odchodu, měla jsem štěstí a u východu jsem potkala pravoslavného kněze. Jak jsem se později dozvěděla, byl to dokonce sám otec Nicolas, doyen místního teologického institutu.
Sebrala jsem odvahu a poprosila ho, jestli si ho smím vyfotit - dovolil mi to, okamžitě odhadl můj slovanský přízvuk a spustil na mě rusky. Poprvé od maturity se mi hodila ruština! Chvíli jsme si povídali (znal všechny pravoslavné kostely v Praze, historii parašutistů v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici a osud tamního biskupa Gorazda) a když viděl moje zklamání nad tím, že je kostel zavřený, došel si pro "ključik" a kostel mi odemkl. Nechal mě v něm samotnou, že už nemá moc času, ale že mi věří, ať si vyfotím co chci. Neuvěřitelné, taková důvěra k cizímu člověku na místě, kde je tolik cenných věcí. Díky němu si je teď můžeme ukázat.


Bývalá výrobna svíček, stojící přímo naproti kostelu, je dnes je v rekonstrukci, po které bude sloužit jako sál pro potřeby farnostiNa nízkém přístavku hned vedle je umístěná improvizovaná vývěska s inzeráty, ve kterých pisatelé především hledají práci - stejně jako tato Irina z Ukrajiny.


Église Saint-Serge
19. obvod, 93 rue de Crimée
kostel je otevřený v době bohoslužby ve všední dny v 7 a v 18 hod, v sobotu v 18 hod a v neděli v 10 hod

Jak se tam dostat: metro Crimée (linka 7) nebo Laumière (linka 6)

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama